Dukielski
Przegląd
Samorządowy

Listopad 2003
nr 11(151)

 w gminie
 wydarzenia
 komentarze
 sport

 okładka

 wersja PDF

 kuchnia regionalna

 powrót

 

Aktualności sportowe

Październikowe bieganie na Górę Cergową

W tym roku 11 października odbył się już IV Dukielski Bieg na Górę Cergową. Patronat nad biegiem objął Stanisław Lis Przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli, patronat medialny „Super Nowości”. Organizatorzy to tradycyjnie: Gmina Dukla, LUKS „Krośnianka”, Ośrodek Kultury w Dukli, Zespół Szkół Publicznych w Dukli.
Frekwencja w tym roku dopisała szczególnie: uczestników w biegu głównym było 182 (w tym ponad 20 osób ze Słowacji), biegających dzieci i biegającej młodzieży prawie 400. Bieg na Górę Cergową to znakomita okazja do promocji Dukli, Beskidu Dukielskiego, to również okazja do promowania górskiego biegania, które uprawia coraz więcej osób nie tylko w naszym regionie, ale również w całej Polsce i na świecie.
Trasa biegu głównego prowadziła tradycyjnie z dukielskiego rynku przez wieś Cergową, źródełko św. Jana do mety na szczycie Góry Cergowej. Rekordy trasy nie padły, mimo że w biegu uczestniczyli utytułowane biegaczki i biegacze, ale wcześniejsze deszcze spowodowały, że trasa była w tym roku wyjątkowo trudna.
 Wyniki biegu głównego w kategorii kobiet były nastepujace:
1. Izabela Zatorska - 26.03 min.
2. Ludmiła Melichierowa - 28.21 min.
3. Anita Żyłka – 35.23 min.
W kategorii mężczyzn:
1. Henryk Szost – 23.33 min.
2. Bogdan Dziuba – 24.28 min.
3. Roman Albert – 24.25 min.
Cieszy bardzo fakt iż w tegorocznym biegu wzięło udział tak dużo dzieci i młodzieży. Może to wskazówka dla organizatorów, iż ten termin jest do biegania odpowiedniejszy. Zespół Szkół Publicznych z Jaślisk miał najliczniejszą reprezentację - ponad 70 dzieci. Były nagrody, dyplomy, upominki od sponsorów. Na rynku rozdano nagrody biegu głównego. Nagrody w kategoriach wiekowych i biegach dziecięcych rozdano w „Stodole” u Pana Jerzego Pietruszki.
Najmłodszym uczestnikiem biegów był 4 letni Paweł Świątek z Głowienki, najstarszym 70 letni Erwin Botcher z Vranova, który dystans 5,5 km z rynku dukielskiego na Górę Cergowa pokonał w czasie 42,25 min
Sponsorzy tegorocznego biegu to: Ministerstwo Edukacji i Sportu, Huta Deco Glass z Krosna, Przedsiebiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie, Piekarnia Pana Świątka z Głowienki, piekarnia „Przełęcz” Pana Wiesława Maczki z Dukli, „Tymbark” Krosno, Huta Szkła z Iwonicza, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli, Burmistrz Miasta i Gminy Dukla, który sponsorował wszystkim szkołom biorącym udział w biegu piłki.
Bieg był bardzo udany, dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i osób. Dziękuję bardzo GOPR-owcom, którzy zabezpieczali trasę biegu, policjantom, zabezpieczającym drogi publiczne, dyrektorowi Ryszardowi Chrobaczyńskiemu za udostępnienie szatni i pryszniców dla zawodników.
Zatem do następnego V Biegu na Górę Cergową.
kbr, fot. Z. Lis


„Przełęcz-Trans Bieszczady” na półmetku

W sobotę i niedzielę, 25 i 26 października zakończyli jesienną rundę rozgrywek piłkarze „Przełęczy” – klasy B, klasy okręgowej juniorów i trampkarzy. Wyniki ostatnich spotkań są imponujące. W sobotę juniorzy pokonali na własnym boisku „Błękitnych” z Jasienicy Rosielnej aż 9:0, zaś ich młodsi koledzy – trampkarze byli tylko o jedną bramkę mniej skuteczni. Wygrali 8:0. Na półmetku sezonu 2003/04 juniorzy zajmują drugie miejsce w tabeli, a trampkarze piąte. Na dobrą postawę drużyn młodzieżowych zapewne wpłynęła gra drużyny seniorów, którzy rundę jesienną zakończyli bez porażki, zdecydowanie liderując w grupie II klasy B. Jedynymi „wpadkami” były dwa remisy – jeden u siebie z „Cisami”, a drugi w Równem z „Beskidem”.
Mecz z „Beskidem” (19 października) był derbami gminy klasy B i na stadion w Równem przybyła liczna rzesza kibiców obu drużyn. „Przełęcz” rozpoczęła mecz z impetem i w ciągu pierwszych 20 minut mogła zdobyć kilka bramek. W tym dniu jednak skuteczność była prawie żadna. W miarę upływu czasu mecz stawał się coraz mniej widowiskowy. Pierwszą bramkę zdobył dla „Przełęczy” K. Walaszczyk z rzutu karnego, a wyrównanie padło tuż przed końcem pierwszej połowy. W drugiej, mimo jeszcze wielu okazji z obu stron wynik pozostał bez zmian.
Ostatnie spotkanie przed własną publicznością „Przełęcz” rozegrała z „Partyzantem” Targowiska, już na lekko zaśnieżonej murawie i przy silnym, zimnym wietrze. Mimo złej pogody najwierniejsi kibice dopisali. Ciekawostką meczu był fakt sędziowania go przez arbitrów ze Słowacji, co ocenione było bardzo pozytywnie. Nikt nie mógł sędziom z Preszowa zarzucać stronniczości, nikt też nie obrzucał ich wyzwiskami, zresztą nie było powodu, bo cała trójka spisała się bardzo dobrze.
„Przełęcz” rozpoczęła tradycyjnie z impetem i już w 2 min. objęła prowadzenie po strzale G. Mormola. Pięć minut później M.Okoński podwyższył wynik na 2:0. Mimo kolejnych znakomitych sytuacji wynik długo nie ulegał zmianie. Znakomicie spisywał się bramkarz gości ratują swoją drużynę przed stratą co najmniej 3 bramek. Tuż przed zakończeniem pierwszej połowy M.Okoński oddał strzał na bramkę gości, piłka sparowana przez bramkarza odbiła się jednak od obrońcy i wpadła do siatki. Wynikiem 3:0 zakończyła się pierwsza część jak i całe spotkanie, bo w trudnych warunkach gra stała się już mniej ciekawa i wszyscy czekali aby jak najszybciej rozgrzać się kubkiem gorącej herbaty. Przełęcz zgromadziła na swym koncie 35 punktów i ma przewagę 7 pkt. nad „Cisami”. Stosunek bramek jest imponujący – 46 strzelonych i 10 straconych goli. Gratulując dobrej postawy naszej drużynie w rundzie jesiennej oczekiwać należy jeszcze lepszej postawy w rundzie wiosennej i życzyć pewnego awansu do klasy A.
/zed/