Dukielski
Przegląd
Samorządowy

Lipiec 2004
nr 7(159)

 w gminie
 wydarzenia
 komentarze
 sport

 okładka

 wersja PDF

 kuchnia regionalna

 powrót

 

Aktualności sportowe

5 lat minęło…

Zarząd Uczniowskiego Klubu Sportowego bardzo solidnie przygotował się do obchodów 5 –lecia działalności klubu. Klub rozsławia Gminę Dukla, zdobywając laury w każdej kategorii, tenisiści z Dukli grają nawet w kadrze.
Każdy mógł wybrać coś dla siebie, był tam bowiem taniec nowoczesny w wykonaniu dzieci ćwiczących pod okiem p. Małgorzaty Walaszczyk-Faryj z Ośrodka Kultury w Dukli, było „Wesele Rówieńskie”, prezentowane przez zespół regionalny z Równego, zespół „Makovica” ze Svidnika, trio akordeonowe (A.Tełewiaka) i kwartet saksofonowy z PSM w Krośnie. Młodzież dukielskiego liceum przygotowała spotkanie z własną poezją w inscenizacji „Głos natury” reżyserowanej przez opiekunkę Koła Ekologicznego, nauczyciela LO w Dukli Panią Marię Walczak.
Wiele osób zaopatrzyło się w nowe wydawnictwa: „Pozdrowienie z Dukli” i „Kuchnię regionalną Beskidu Dukielskiego” po cenach promocyjnych.
Wieczorem wszyscy znakomicie bawili się wraz z zespołem „Rendez-Vous”. Impreza była naprawdę znakomita i wielkie brawa należą się organizatorom, szczególnie Panu Prezesowi Zenonowi Lenczykowi. A wszystko to mogło się odbyć dzięki sponsorom, którym w imieniu organizatorów serdecznie dziękuję.
Sponsorzy imprezy to:
Spółka przwozowo-transportowej „Trans-Bieszczady”, PPMD Rzeszów, Garmond Press – Rzeszów, Huta Szkła „Józefina” z Krosna, Huta Szkła „Kama” z Brzozowa”, „Koronki” z Brzozowa, Nadleśnictwo Dukla, Samorząd Gminy Dukla, Foto-Hurt z Rzeszowa, Krofam z Krosna, Max-Pol z Krosna, prywatni właściciele sklepów z Dukli i z całej naszej gminy, Ośrodek Kultury w Dukli.
Gratuluję Zarządowi UKS TKKF udanej imprezy, była tak dobra, że jeden mały incydent nie zatarł dobrego wrażenia, jaki pozostawiła.
 kbr


Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia obchodów
5-cio lecia działalności sekcji tenisa stołowego
UKS TKKF Dukla,
składam serdeczne podziękowania.
Prezes UKS TKKF Dukla


Powrót do klasy A

W znakomitym stylu zawodnicy dukielskiej „Przełęczy-Trans Bieszczady” awansowali do klasy A. Czas gry po spadku do klasy B nie poszedł na marne. Pod okiem trenera Jerzego Pietruszki i przy wsparciu sponsora udało się stworzyć zespół, który oparty głównie na wychowankach klubu dał satysfakcję z gry sobie, działaczom i radość kibicom. Już na starcie nasi zawodnicy zaczęli przewodzić stawce i do końca już tylko powiększali i utrzymywali dużą przewagę. Marzyło się, aby przejść ten sezon bez porażki, niestety na ostatnim spotkaniu w Tarnowcu przytrafiła się porażka. Złożyć to trzeba zapewne na karb pewnego rozluźnienia, które w końcówce było widać, tym bardziej, że awans praktycznie już wcześniej był przesądzony. Widać to było także w przedostatnim spotkaniu u siebie z Beskidem Równe, kiedy to kiepski początek przyniósł prowadzenie gościom dwoma bramkami. Widać jednak, że drużyna jest silna również psychicznie, bo w drugiej połowie szybko doprowadziła do wyrównania, a następnie zaaplikowała gościom jeszcze 4 gole.
W następnym sezonie znów powróci rywalizacja wewnątrzgminna, ponieważ z klasy okręgowej do A spadła Zorza Łęki Dukielskie.
Liczymy na to, że jako beniaminek klasy A, Przełęcz pójdzie za ciosem, grając dobrą i skuteczną piłkę, kontynuując tegoroczną passę zwycięstw. Gratulując awansu, życzymy jednocześnie zasłużonego odpoczynku po dobrze przepracowanym sezonie oraz udanego przygotowania i startu w nowym sezonie rozgrywkowym 2004/05.
/zed/


REKREACJA RUCHOWA – moda czy konieczność ?

Współczesna cywilizacja stwarza człowiekowi swoiste zagrożenia zdrowotne na tle hipokinezji (niedoboru ruchu). Siedzący tryb życia, zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby, częste sytuacje stresowe – wszystko to wymaga stałej troski o własną sprawność fizyczną, aktywność ruchową, o uprawianie dostępnych dziedzin sportu, rekreacji ruchowej i turystyki w każdym okresie ontogenezy.
Aby dorosłe życie człowieka mogło być uznane za prawdziwe dobrodziejstwo, konieczne jest, aby było ono w pełni zdrowe i sprawne, wolne od przewlekłych ciężkich dolegliwości, wad postawy i apatii, które dziś jeszcze tak często towarzyszą człowiekowi w wieku średnim i później. Konieczny jest więc rozwój profilaktyki. Jest to jak się wydaje główne zadanie szkoły, a w szczególności nauczycieli wychowania fizycznego. Celu tego jednak nie będzie można osiągnąć bez wyraźnego wsparcia dyrektorów szkół a także władz gminnych. Należy również wypracować metody, których stosowanie w codziennym życiu, dawałyby rękojmię zdrowego i sprawnego życia w późniejszym okresie.
Jednym z podstawowych filarów tej profilaktyki jest stosowanie ćwiczeń fizycznych w postaci codziennej gimnastyki, ćwiczeń oddechowych, marszobiegów, turystyki, gier sportowych, pływania, narciarstwa oraz różnorodnych dziedzin sportu rekreacyjnego. Ćwiczenia fizyczne mają dwojakie znaczenie: profilaktyczne (kinezyprofilaktyka) i lecznicze (kinezyterapia). Sposób ich wdrażania i stosowania jest ściśle zależny od wieku i stanu organizmu człowieka.
Korzystne działanie ruchu i wysiłku fizycznego wynika z pewnych fizjologicznych zależności występujących w organizmie człowieka. Kontrolowany wysiłek fizyczny powoduje rozszerzenie się naczyń pracującego narządu, pobudza jego ukrwienie i przeciwdziała szybszemu starzeniu się organizmu. Ponadto bodźce powstające podczas ćwiczeń w układzie narządów ruchu przenoszą się drogą łuków odruchowych na narządy wewnętrzne, pobudzając je korzystnie. Do tego dołączyć można jeszcze zwiększone dotlenienie pod wpływem ruchu na świeżym powietrzu. Występuje tu więc cały zespół czynników, które działają pobudzająco, leczniczo i zapobiegawczo, a wdrożenie ćwiczeń w codzienny tryb życia stopniowo nasila i utrwala te korzystne efekty, przez co nie tylko wzrasta siła i wytrzymałość, ale również polepsza się ogólny stan organizmu.
Uprawianie ćwiczeń fizycznych i sportu przez całe życie jest znakomitym „środkiem konserwującym” biologiczną młodość i sprawność. Nie musi to być jednak sport wyczynowy, lecz rekreacyjny - uprawiany dla przyjemności i zdrowia. I do takiego sportu należy przysposabiać młodzież i dorosłych w każdym okresie życia.
Obecnie młodzież większość swojego czasu wolnego spędza przy telewizorach i grach komputerowych, a jedynymi miejscami towarzyskich spotkań są kluby, kawiarnie czy też uliczne zakamarki. Negatywne wzorce, jakie młodzież czerpie z filmów, gier komputerowych, a także zwykłego naśladownictwa zachowań ludzi dorosłych, przenoszą się później na ich codzienne życie i zachowanie.

Można więc zapytać:
- Czy o tak rozumiane zagospodarowanie czasu wolnego i wypoczynek po ciężkim dniu w szkole czy w pracy nam chodzi ?
- Czy przypadkiem nie jest tak, że to my sami jesteśmy przyczyną częstego bólu głowy czy kręgosłupa, senności i ogólnego znużenia, zmęczenia i znudzenia życiem codziennym ?

Jeśli potrafimy sobie sami odpowiedzieć na te pytania, to może na miejsce tego niefortunnego i jakże wstydliwego dla naszego społeczeństwa wzorca, należałoby postawić ideał zdrowia, siły i piękna poprzez sport dla wszystkich i w każdym okresie życia.

Violetta Bąk
Andrzej Bąk