Dukielski
Przegląd
Samorządowy

Sierpień 2003
nr 8(148)

 w gminie
 wydarzenia
 komentarze
 sport
 okładka
 kuchnia regionalna

 powrót

 

Wydarzenia kulturalne

Ośrodek Kultury w Dukli
zaprasza na koncert

Zespołu Akordeonistów
Kopalni Węgla Kamiennnego
„Kleofas” z Katowic
2.08 (sobota) -godz. 16.00 - estrada w rynku


Ośrodek Kultury w Dukli
zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w

Wakacyjnym Turnieju
Piłki Siatkowej Plażowej,
który zostanie przeprowadzony w dniu 3 sierpnia na boisku w parku pałacowym
Rozpoczęcie godz. 11.00
Zapisy do dnia 31 lipca w kawiarni „Ratuszowa”


Polskie Radio - regionalna rozgłośnia w Rzeszowie
"Radio Rzeszów S.A."
Urząd Miasta i Gminy
Ośrodek Kultury w Dukli
zapraszają na

Festyn rekreacyjno-kulturalny
pod hasłem
"Lato z radiem Rzeszów 2003
- ro(c)k bez barier”
który odbędzie się w dniu 3 sierpnia w parku pałacowym Muzeum Historycznego "Pałac" w Dukli

Rozpoczęcie - godz. 14.00
W programie:
- Koncerty zespołów amatorskich,
- Konkursy i zabawy dla publiczności,
- Promocja Miasta i Gminy

Godz.18.00 - 22.00
Koncert zespołu "Łzy”
oraz Rudiego Szuberta


Dni Dukli 2003

Tegoroczne święto Dukli odbyło się 5 i 6 lipca. Pogoda nie była rewelacyjna, aczkolwiek i tak znacznie lepsza niż w następnych dniach. Na dukielski rynek przybyło wielu mieszkańców miasta i gminy, dało się także zauważyć turystów z Polski, z zagranicy, a również mieszkańców sąsiednich gmin i miast. Oficjalne rozpoczęcie imprezy nastąpiło w sobotnie popołudnie, kiedy to Burmistrz MiG Dukla Marek Górak przekazał organizatorom klucz do bram miasta. Równocześnie w towarzystwie zaproszonych gości dokonał otwarcia Euroregionalnych Targów Rzemiosła i Rękodzieła Artystycznego, które tradycyjnie cieszą się dużym powodzeniem wśród turystów. Twórcy wystawiali swoje wyroby na kiermaszu w rynku oraz w galerii mieszczącej się w budynku ratusza. Występy zespołów muzycznych przeplatane były wyborami Małej Miss i Mistera Dni Dukli. Małą Miss Dni Dukli została Karolina Lichocka, a Małym Misterem Kuba Wiśniewski. Podobał się wszystkim występ młodzieżowej orkiestry dętej z Nieszawy, która gościła także w Dukli na wakacjach w roku ubiegłym. Wśród wielu atrakcji, z których skorzystać można było na dukielskim rynku, dużym powodzeniem cieszyła się ciuchcia: „Strzała Południa” przewożąca pasażerów po ulicach miasta. Była też loteria fantowa „ Sportowa” – zorganizowana przez KS „Przełęcz”. Sobotni wieczór zakończyła dyskoteka pod gwiazdami, trwająca według niektórych uczestników aż do „białego rana”.
Niedziela zaczęła się deszczową pogodą, ale wraz z początkiem występów zaświeciło słońce i z kilkoma przerwami na niewielki deszcz program przebiegał bez zakłóceń. Najpierw wystąpili artyści z ukraińskiego zespołu ludowego, potem swój dorobek artystyczny zaprezentowały zespoły z dukielskiego Ośrodka Kultury. Wielu kibiców zgromadziła rywalizacja sołectw z gminy Dukla w „Turnieju Sołtysów”. Tym razem rozgrywane były wymyślne konkurencje zespołowe. Uczestniczyły w turnieju czteroosobowe reprezentacje siedmiu sołectw. Wygrana i nagroda burmistrza w wysokości 1500 zł przypadła Jaśliskom. Po turniejowych emocjach zebrana na rynku publiczność mogła posłuchać muzyki klasycznej na wesoło, występu gwiazdy niedzielnego programu – Andrzeja Dąbrowskiego oraz słowackiej muzyki i zobaczyć tańce w wykonaniu świetnego zespołu „Sarisan” z Presova. W trakcie festynu kończącego imprezy wybrano Miss Dni Dukli. W polsko- słowackiej konkurencji Miss Dni Dukli 2003 została Paulina Podoba,
II miejsce zajęła Srvatkowa Eva, a III – Joanna Olizarowicz. Przez dwa dni miasto rozbrzmiewało muzyką, śpiewem, na rynku w ogródkach gastronomicznych można było wypić kufelek piwa, coś zjeść i pogawędzić ze znajomymi. A w poniedziałek w mieście uderzająca była niesamowita cisza...
/zed/

   


21 czerwca w dukielskim parku odbyły się

VI PODKARPACKIE
PREZENTACJE
REGIONALNYCH
OBRZĘDÓW
SOBÓTKOWYCH

W prezentacjach wzięło udział 8 zespołów obrzędowych (jak do tej pory najwięcej!). Komisja oceniająca, składajaca sie z etnografów, uznała ten przegląd za najlepszy pod względem artystycznym. Organizatorzy bardzo się cieszą z tak licznej frekwencji. Założeniem przeglądu było bowiem ocalić od zapomnienia obrzędy, które odbywały sie w Noc Świetojańską i przywrócić im dawną świetność.Nie tylko zespoły brały udział we wróżbach i w puszczaniu wianków na wodę ale i mieszkańcy Dukli. Kto brał udział w zabawie, zapamięta na cały rok widok lipowo-bławatkowych wianków z odbijajacym sie w tafli wody płomieniem świecy.

Komisja w składzie: Małgorzata i Andrzej Łopatkiewiczowie postanowili przyznać następujace miejsca i wyróżnienia:

miejsce I "GÓRNIACY" z Kolbuszowej Dolnej
miejsce II "MAŁE LASOWIACZKI" z Baranowa Sandomierskiego
miejsce III "LIPINIACY" z Lipinek

wyróżnienia:
"LASOWIACZKI" z Baranowa Sandomierskiego,
"SOSENKI" z Wójtowej,
"LESZCZYNKA" z Grodziska Dolnego,
"LIPOWY KWIAT" z Lipinek, „WÓJTOWIACY” z Wójtowej.

Organizatorzy dziękują wszystkim zespołom oraz publiczności za udział w imprezie. Do zobaczenia za rok.
M.W.


Plener malarski w Dukli

W dniach 1-10 lipca 2003 roku odbył się w Dukli plener malarski. 46 studentów Wydziału Pedagogicznego Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego pracowało twórczo. Opiekunami grupy z ramienia uczelni byli: dr Jacek Balicki, mgr Magdalena Sikora, mgr Małgorzata Drozd.
Pan dr Jacek Balicki powiedział: „Plener był bardzo owocny: każdy student wykonał 3-4 prace olejne, dużo szkiców malarskich, rysunkowych, ciekawych ujęć architektury miejskiej, pejzaży”.
Studenci mieszkali w Domu PTTK w dukielskim rynku, wyjechali z Dukli zadowoleni. Sponsorami pleneru byli: Uniwersytet Rzeszowski i Samorząd Gminy Dukla.
Część prac studenci ofiarowali Urzędowi Miasta i Gminy Dukla. Za ten miły gest bardzo serdecznie dziękują władze gminy.
kbr


Od Rusal do Jana
XII Święto Kultury i Tradycji Łemkowskiej w Zyndranowej

W dniach 28-29 czerwca br. w Zyndranowej odbyło się łemkowskie święto „od Rusal do Jana”, czyli od Zielonych Świąt do Jana. Jego uroczyste obchody sięgają roku 1992.Tegoroczne zbiegły się z 35 leciem powstania Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.
W imprezie zorganizowanej przez Radę Towarzystwa Muzealnego w Zyndranowej uczestniczyło wielu Łemków, którzy przyjechali ze Słowacji i Ukrainy, nie zabrakło licznych przyjezdnych z dalszych stron kraju oraz Podkarpacia.
W obchodach Święta wzięli również udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych. Gościem specjalnym obchodów była znana podróżniczka Pani Elżbieta Dzikowska.
W pierwszym dniu, po części oficjalnej, podczas której złożono hołd znanym zmarłym łemkowskim twórcom oraz uczczono pamięć poległych żołnierzy, odbyły się pokazy kowalstwa w zrekonstruowanej kuźni, rzemiosła artystycznego oraz kręcenia powrozów. Do późnego wieczora przygrywały zespoły folklorystyczne, „Studzienka” z Ukrainy, Łemko – Roma oraz trio braci ze Słowacji.
Temat konferencji prasowej, w głównej mierze dotyczył obchodów 35 lecia istnienia Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Miłe i ciepłe słowa wypowiadali uczestniczący w obchodach naukowcy kultury łemkowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz badacze tradycji i obrządku z Ukrainy.

W drugim dniu, po mszy celebrowanej przez ordynariusza Prawosławnej Diecezji Nowosądecko – Przemyskiej, odbyła się uroczysta Panachyda /nabożeństwo żałobne za zmarłych/ na miejscowym cmentarzu. Po jego zakończeniu, aż do zmroku, trwały konkursy, śpiewano piosenki i doskonale się bawiono.

Teodor Gocz, pomysłodawca powstania i zarazem dyrektor zyndranowskiego muzeum kilkakrotnie publicznie ogłaszał, że jest to ostatnie święto organizowane przez niego. Znając zaangażowanie dyrektora w organizację obchodów, większość zebranych nie dawała temu wiary, żegnając go słowami: „do zobaczenia za rok”.
Jan Grzywacz
Fot. B. Szczurek


„Malarstwo Ewy Czeczot - ” i „Tkanina artystyczna Katarzyny Pasternak - Karchut” w dukielskim Muzeum

Wystawę malarstwa Ewy Czeczot otwarto w Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli 4 lipca br. To pierwsza wystawa będąca wynikiem współpracy z przemyską galerią i Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu, skąd pochodzi Artystka. Ewa Czeczot jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. W 1989 roku uzyskała dyplom Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w pracowni malarstwa doc. Jana Stelmasika. Przez 13 lat była nauczycielem plastyki w szkole podstawowej, od 3 lat jest nauczycielem sztuki w Gimnazjum Nr 1 w Mielcu. Jest wieloletnim członkiem Klubu Środowisk Twórczych Miłośników Ziemi Mieleckiej oraz Stowarzyszenia Twórców Kultury Plastycznej w Mielcu.
Artystka brała udział w kilkudziesięciu wystawach międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych. W swoim dorobku artystycznym ma za sobą wystawy indywidualne w Miejskim Ośrodku Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej (1996), Mieleckim Ośrodku Kultury (1996), Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie (1999), Galerii Foto Lab w Mielcu (2000). Rok 2003 dopisuje wystawę w pałacu Mniszchów w Dukli, na której zaprezentowano ponad 40 prac.
Tematów Malarce dostarcza przyroda oraz zwykłe przedmioty. Szczególne miejsce w twórczości Ewy Czeczot zajmuje człowiek. Kolorystyka obrazów zmienia się w zależności od nastrojów Artystki, raz jest żywa, jaskrawa to znów wyciszona w tonach zieleni i brązów. Jak sama mówi: Malarstwo to dla mnie ciągłe zmaganie się z materią i samą sobą. To wytchnienie, a jednocześnie niepokój, samorealizacja, niepewność. To jednak droga, po której chcę iść by odcisnąć swój „mały ślad” na drodze życia.

Otwarcie drugiej wystawy „Tkanina artystyczna Katarzyny Pasternak - Karchut” odbyło się również w mansardzie Muzeum.
Tkanina dekoracyjna, zwana w staropolskim języku oponą, należy do nie starzejących się form rękodzieła artystycznego. Trudno sobie wyobrazić dukielską rezydencję bez opon sprowadzanych z centrów wytwórczych we Francji i Niderlandach. Do tej tradycji nawiązują tkaniny artystyczne Katarzyny Pasternak - Karchut.
Artystka urodziła się w Zabrzu, mieszka w Gliwicach. Korzeniami rodzinnymi związana jest z Przemyślem. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego rozpoczęła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zakończone dyplomem w 1984 roku. Kontynuowała studia na ASP w Krakowie na kierunku tkanina artystyczna. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Janiny Kraupe - Świderskiej w 1988 r. W czasie studiów ukończyła dwuletni kurs pedagogiczny oraz roczny kurs oligofrenopedagogiki. Po zakończeniu studiów podjęła pracę w szkolnictwie. Od 5 lat pracuje w Szkole Specjalnej z dziećmi głęboko upośledzonymi wymagającymi specjalnej ścieżki edukacyjnej. Od 4 lat prowadzi też zajęcia indywidualne z dziećmi niepełnosprawnymi, specjalnej troski - w Szkole Życia. Praca ta była dla Artystki nowym wyzwaniem, któremu sprostała i które przynosi Jej satysfakcję. Jest jej bardzo oddana.
Tkanina jest formą wypowiedzi Artystki na różne tematy. Inspiracje czerpie najczęściej z sytuacji przypadkowych. Powstaje najpierw szkic, który za pomocą różnorodnych materiałów przeradza się w tkaninę artystyczną. Bardzo lubi sizal i zwykły sznurek, który jak mówi, jest bliski ludziom. Chętnie stosuje technikę mieszaną, ponieważ uważa, że szkoda by było nie wykorzystać całego bogactwa dostępnych środków przekazu. W kolorystyce prac chętnie stosuje biel, szarość, czerń, z których można uzyskać ciekawe efekty. Wprowadza więcej kolorów przy pejzażach czy w pracach takich jak eksponowana na wystawie pt. Obraz olejny. Swoją twórczość prezentowała na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i kilku indywidualnych, m. in.: w Krakowie, Gliwicach, Katowicach, Nowej Hucie, Przemyślu.
Pod datą 24 lipca br. zapisuje się wernisaż w Dukli. Na wystawie zaprezentowano 22 tkaniny artystyczne wykonane głównie w technice mieszanej, są też futrzaki i sznurek. Interpretacje prac Artystka pozostawia oglądającemu.

Wystawy czynne będą do 10 sierpnia br. Zapraszamy.
Aleksandra Żółkoś


Już dziś zapraszamy do
Rudawki Rymanowskiej na
III Pożegnanie Wakacji
z Koniem Huculskim
które odbędzie się
w dniach 23 - 24.08.03

W programie między innymi:
- regionalny czempionat konia huculskiego
- występy zespołów artystycznych,
- doradztwo rolnicze,
- pokazy, konkursy, zabawy, przejażdżki konne, liczne stanowiska,
- spotkanie autorskie z panem Andrzejem Potockim w związku z promocją ksiązki pt.: „W dolinie Górnego Wisłoka i od Rymanowa do Jaślisk i Dukli”
Koncerty:
Julia Doszna i Krzysztof Pietrucha - pieśni Łemkowskie, Zespół taneczny „Samba”, Orkiestra Świętego Mikołaja, Zespół huculski z Jurano-Frankowska (Ukraina), Zespół trio łemkowskie „Kremenarows”
http://www.odrzechowa.izoo.krakow.pl