Dukielski
Przegląd
Samorządowy

Sierpień 2003
nr 8(148)

 w gminie
 wydarzenia
 komentarze
 sport
 okładka
 kuchnia regionalna

 powrót

 

Aktualności sportowe

Międzynarodowi oldboje

„Przełęcz” Dukla oraz „FC Opalyi” z Węgier od ponad 20 lat utrzymują przyjacielskie kontakty. Tradycyjnie w okresie wakacji dochodzi do spotkań towarzyskich oldbojów obu klubów rozgrywanych w lipcu w Dukli, a później na Węgrzech. W Dukli taki mecz odbył się 12 lipca br. na stadionie w dukielskim parku. W obu drużynach wystąpili burmistrze zaprzyjaźnionych miejscowości. Podczas meczu nie używano jednak tytułów tylko słychać było imiona Marek lub Miklosz. Mecz był bardzo ciekawy, zgromadziła się dość liczna grupa stałych kibiców tych corocznych spotkań. Wydawało się, że „Przełęcz” zdecydowanie wygra, zwłaszcza, że dość szybko A.Cyran zdobył pierwszą, ale jak się później okazało, jedyną dla gospodarzy bramkę. Ten sam zawodnik miał jeszcze kilka dogodnych sytuacji, ale jak brakuje szczęścia to niestety... Goście odrobili stratę bramki, a potem zdobyli zwycięskiego gola. Wynik 2:1 dla Węgrów stanowi wyzwanie dla dukielskich oldbojów, aby na wyjeździe zrewanżować się lepszym wynikiem. Mimo, że trudności językowe w porozumiewaniu się z Węgrami są znaczne, to jednak przy kuflu piwa i grilu bariery te zostały szybko pokonane i używając różnych sposobów i języków ( rosyjski, słowacki czy niemiecki) przyjaźń została podtrzymana. /zed/


Pożegnanie z zespołem, ale nie z piłką i murawą.

W dniu 13 lipca 2003 r. po raz ostatni z zespołem rozegrali mecz piłki nożnej, na miejskim stadionie w Dukli nasi zawodnicy „Przełęczy” Dukla: Jan Dembiczak i Jerzy Pietruszka. Obydwaj mają za sobą ponad trzydziestoletni kontakt z piłką. Rozpoczynali od juniorów w dukielskich drużynach młodzików, by jako dojrzali już piłkarze rozgrywać mecze w „Resovi” Rzeszów oraz „Karpatach” - Jan Dembiczak oraz w „Wiśle” Kraków i „Starcie” Sanok - Jerzy Pietruszka. Po uroczyście rozegranym ostatnim meczu oraz wręczeniu przez Jana Góraka Burmistrza Miasta i Gminy Dukla okolicznościowych życzeń, wspomnieni zawodnicy stali się oldbojami. Jako, że piłka jest lekarstwem „na całe zło”, nie pożegnali się z nią na zawsze, bo swoje doświadczenia piłkarskie mogą przekazywać młodym zapaleńcom piłki nożnej z naszego regionu.

/beż/


Piłka nożna – życiowa pasja

W niedzielę, 13 lipca br. na stadionie KS „Przełęcz” w Dukli odbył się sportowy festyn zorganizowany z okazji zakończenia kariery zawodniczej przez Jana Dembiczaka i Jerzego Pietruszki. Na ostatni oficjalny mecz obu zawodników zaproszono zespół „Resovii” Rzeszów oraz działaczy sportowych, byłych zawodników z naszego regionu. Zanim rozpoczął się mecz pomiędzy „Przełęczą”, a „Resovią” burmistrz Miasta i Gminy Dukla Marek Górak wraz z prezesem klubu i innymi działaczami wręczył obu zawodnikom okolicznościowe listy gratulacyjne i upominki.
„Przed Panem ostatni mecz rozegrany w ponad trzydziestoletniej karierze zawodniczej. Żegna Pan boisko, które było pasją Pana życia, odskocznią od codzienności, które wyzwalało w Panu pokłady energii i pomysłów, ale także dostarczało bólu i udręki. Nie rozstaje się z nim Pan na zawsze, bo doświadczenia piłkarskie może Pan przekazywać młodym zapaleńcom piłki nożnej z naszego terenu. Życzę Panu kontynuacji piłkarskiej pasji w nieco innej formie niż dotychczas, pomysłów na zdobywanie bramek przez podopiecznych, ciekawych rozwiązań na polu piłkarskim i pod bramką oraz zachowania sportowej sprawności i kondycji do późnej starości.” – Tymi słowami burmistrz podziękował zawodnikom za długoletnią karierę.
Rozegrany mecz dostarczył zgromadzonym kibicom wiele emocji, tym bardziej, że obie drużyny potraktowały to spotkanie bardzo poważnie. O zaciętości i ambitnej walce świadczy wynik 6 : 5 dla gości. Było to ładne, sportowe widowisko obfitujące w liczne podbramkowe sytuacje, a Jan Dembiczak, kończący karierę zdobył w tym meczu 1 bramkę ( z rzutu karnego). Po meczu powiedzieli:
Burmistrz Marek Górak: Jeszcze raz chcę podziękować obu zawodnikom za ich rolę, jaką odegrali w promocji dukielskiego sportu, udowodnili, że z małego miasteczka można również przebić się wyżej do sportu profesjonalnego. Kończą karierę zawodniczą, ale nie rozstają się ze sportem – są instruktorami i działaczami sportowymi w piłce nożnej i tenisie stołowym.
Jan Dembiczak: Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na dzisiejsze spotkanie, szczególnie władzom samorządowym, sportowym – „Resovii” i „Przełęczy”, wszystkim zaproszonym gościom i kibicom. Dziękuję kibicom za doping sportowy w ciągu mojej kariery, zarówno ten pozytywny jak też i krytyczny, a nieraz złośliwy.
Jerzy Pietruszka: Cieszę się, że karierę zawodniczą kończę w pięknej atmosferze, po ładnym meczu, w którym staraliśmy się dotrzymać kroku wyżej notowanemu rywalowi. Dziękuję wszystkim działaczom, kibicom oraz dawnym i dzisiejszym kolegom z boiska.
Przewodniczący Zarządu Osiedla Dukla Stanisław Kalita: Są takie dni i chwile kiedy coś pięknego dobiega końca. Tak jest i dzisiaj. Przez wiele lat śledziłem karierę obydwu zawodników, którzy dostarczali mi wiele emocji i sportowych wrażeń. Jako były przewodniczący Rady Miejskiej współpracowałem z nimi w dziedzinie rozwoju sportu młodzieżowego w naszej gminie. Za ten czas chciałem dzisiaj serdecznie im podziękować i życzyć sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.
/zed/


13 lipca - na stadionie w Dydni przeprowadzony został kolejny już

Rekreacyjno-Sportowy Turniej Gmin

Wzięły w nim udział zaprzyjaźnione reprezentacje z Nowego Żmigrodu, Wielopola Skrzyńskiego, Wiśniowej, Frysztaka, Dukli i Dydni.
Konkurencje przeplatały występy amatorskich zespołów artystycznych. Mimo czołowej pozycji w początkowej fazie turnieju, nasza reprezentacja powróciła tylko z V lokatą.
I m zdobyli reprezentanci Nowego Żmigrodu,
II m Dydni,
III Wiśniowej,
IV Frysztaka,
VI - Wielopola Skrzyńskiego.


20 lipca na stadionie LKS "Zorza” w Łękach Dukielskich, rozegrany został

Turniej Piłki Nożnej Klubów Sportowych
o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Dukla.

 Bezpośrednim organizatorem był miejscowy klub sportowy, który przy okazji zorganizował loterię fantową i festyn. W zmaganiach, które miały wyłonić drużynę mająca reprezentować gminę w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Starosty Powiatu Krośnieńskiego - Ziemskiego, wystapiły : KS „Przełęcz” Dukla, „Iwełka” Iwla, „Beskid” Równe, Oldboje „Zorzy” Łęki Dukielskie, Oldboje z Wietrzna oraz gospodarze. Nie dojechała ekipa "Jasiołki" "Jaśliska. Rywalizujące w dwóch grupach eliminacyjnych drużyny wywalczyły sobie następujące miejsca;
I m - "Zorza" - Łęki Dukielskie
II m - "Iwełka" - Iwla
III m - "Przełęcz"- Dukla
Nagrody w postaci pucharów ufundował i wręczył - Burmistrz Miasta i Gminy Dukla - Marek Górak.
M.W.