Dukielski
Przegląd
Samorządowy

Czerwiec 2003
nr 6(146)

 w gminie
 wydarzenia
 komentarze
 sport
 okładka
 kuchnia regionalna

 powrót

 

Wydarzenia kulturalne

REGULAMIN

XII WOJEWÓDZKIEGO

III EUROREGIONALNEGO

ZLOTU DUKIELSKIEGO

I. Termin i miejsce Zlotu:

Zlot odbędzie się w dniach 4-7 czerwca 2003 r. na szlakach turystycznych Beskidu Dukielskiego, Pasma Granicznego oraz Magurskiego Parku Narodowego. Zakończenie Zlotu nastąpi 7.06.2003 (sobota) w Dukli

II. Organizatorzy:

- Szkolne Koło Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych nr 47/90 działające przy Zespole Szkół Publicznych w Głojscach
- Zarząd Oddziału PTSM w Krośnie.
- Ośrodek Kultury w Dukli

IMPREZIE PATRONUJĄ: KURATORIUM OŚWIATY W RZESZOWIE przy współudziale finansowym:

• Kuratorium Oświaty w Rzeszowie;
• Gminy Dukla;
• Zarządu Oddziału PTSM w Krośnie;

III. Cele Zlotu:

- Poznanie unikalnych walorów krajoznawczych i przyrodniczych Beskidu Niskiego;

- Upowszechnianie turystyki kwalifikowanej w środowisku młodzieży jako formy spędzania wolnego czasu;
- Poznanie dziedzictwa historycznego Dukielszczyzny;
- Upowszechnianie tematyki ekologicznej wśród uczniów;
- Promocja szkolnych schronisk młodzieżowych jako placówek oświatowych służących młodzieży w procesie edukacji krajoznawcze - turystycznej i pomocnych w realizacji edukacji regionalnej, prozdrowotnej i ekologicznej;
- Nawiązanie współpracy pomiędzy kołami turystycznymi;
- Rozwijanie współpracy z drużynami z Ukrainy i ze Słowacji.

Więcej informacji:
http:/republika.pl/glojsce
e-mail: spglojsce@wp.pl


Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Ekologicznych „ANIMARE”

zaprasza
do „Galerii” w dukielskim ratuszu dnia 7.06.2003 r.
o godz. 16.00

na otwarcie wystawy pt. „Dziedzictwo kulturowe w Unii Europejskiej” zorganizowanej w ramach realizacji projektu „Przystanek Europa” przez Podkarpackie Forum Pozarządowe.


Dni Europejskie w Zespole Szkół Publicznych SP i Gimnazjum w Dukli

W dniach 23.04. – 13.05.2003 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dni Unii Europejskiej.

Uczniowie klas IV-VI SP i I-III Gimnazjum korzystali ze wszystkich dostępnych materiałów, by zapoznać się z państwem członkowskim, wybranym przez siebie; „buszowali” po Internecie, przeglądali mapy, atlasy, foldery, przewodniki turystyczne. Szukali wiadomości w gazetach, albumach, a nawet w książkach kucharskich. W zdobywaniu wiadomości pomagali im wychowawcy i rodzice. Dzięki temu zapoznali się z historią, kulturą, zabytkami i ciekawostkami narodów Unii.

Klasy i samorządy uczniowskie wykonały gazetki o tematyce unijnej lub w inny sposób zaprezentowały ciekawostki z nią związane. Sale lekcyjne i korytarze zostały udekorowane w barwach krajów Unii.

W trakcie debat uczniowie przedstawiali swoje „za” i „przeciw” sprawie przystąpienia Polski do Unii, wyrażali swoje obawy i nadzieje, sądy i opinie, w ciekawy sposób je uzasadniali.

Kulminacyjnym dniem obchodów była sobota 26.04.03 r. Przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Dukla – p. M. Górak, specjalista ds. promocji – p. K. Różewicz, przedstawiciel ośrodka informacji unijnej – p. R. Zięba.

Z zainteresowaniem obejrzeli wystawę „Unia wita”, którą przygotowali uczniowie kl. IIIA wraz z wychowawczynią p. G. Sajdak. Wystawa w bardzo przejrzysty i interesujący sposób pokazała historię Unii oraz szanse i zagrożenia związane z przystąpieniem Polski do niej. Dużym zainteresowaniem zwiedzających ją uczniów cieszyły się materiały dotyczące polityki edukacyjnej Unii.

Klasa IVd zaprosiła naszych gości na przedstawienie w języku angielskim pt. „Marty the Marsian”, które przygotowała p. K. Dombeck ze swoimi uczniami. Ukazało ono przybysza z planety Mars, który komunikując się z ludźmi w języku angielskim poznaje ich zwyczaje, zawody, zabawy. W spektakl zaangażowani byli wszyscy uczniowie klasy, a znane piosenki śpiewała również widownia. Okazało się, że uczniowie naszej szkoły są przygotowani na „otwarcie granic”.

Klasa IVb zamieniła swoją salę na przytulną, włoską kafejkę i wraz z wychowawczynią p. D. Szczepanik podała gościom kawę i deser tiramisu.

Po smacznym, włoskim poczęstunku zostaliśmy zaproszeni na pokaz tańców z krajów Unii. Pani R. Wojtuń wraz z grupą dziewcząt z kl. IA przygotowała grupowy taniec angielski i francuski, zaś walc angielski zaprezentowały 2 czwartoklasistki.

Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystali w konkursach, które z tej okazji zostały zorganizowane (tabela):

Klasy Organizator Nazwa konkursu Zwycięzcy
IV-c p. D. Szczepanik Unia na wesoło I -K. Niemczyk, P. Mucha, P. Trybus
p. M. Lasek-Such I -K. Wojdyła, A. Stępień, A. Krajewski
  II -J. Ocias, P. Drobek, S. Zygmunt
  III -K. Fornal, P. Stasik, W. Różewicz
VI-c p. K. Poradyło Co wiemy o Unii? I -P. Bugiel, P. Kuffner, M. Torba
p. A. Kosztyła II -B. Belczyk, D. Dereniowska,
A. Głód
  II -K. Krowicka, I. Michno, P. Puchalik
I A p. M. Drobiniak Wiedza o Francji I -J. Zimny, A. Guzik,
Ł. Głód,  Szczepanik, K. Bałon
I-III G p. G. Sajdak Matematyka a Unia w formie zabawowej Bez miejsc
p. D. Szczepanik
I-III G p. S. Kalita Wiedza o Unii I -P. Mielech, A. Lis
II -G. Górak, W. Pernal
III -J. Dural, P. Lis

Wszystkie konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem a konkurs „Matematyka a Unia” pozwolił lepiej spojrzeć młodzieży na sprawy finansowe, gospodarkę i ekonomikę państw członkowskich.

Nagrody dla zwycięzców ufundował Urząd Miasta i Gminy w Dukli.

Dzień Unijny 26 kwietnia został zakończony referendum akcesyjnym pod hasłem „ Unia Europejska - młodzi głosują 2003” przeprowadzonym w klasach gimnazjalnych. Wzięło w nim udział 199 gimnazjalistów; za przystąpieniem Polski do Unii opowiedziało się 141 uczniów, a 58 było przeciw. Przebieg referendum nadzorował p. S. Kalita.

Dni Europejskie w naszej szkole zakończyły się uroczystym apelem 13 maja, na którym pan Burmistrz MiG Dukla wręczył nagrody zwycięzcom konkursów i podziękował wszystkim za zaangażowanie w organizację imprezy, która nie tylko uczniom ale i ich rodzicom przybliżyła sprawy Unii.

Nad przygotowaniem i organizacją Dni Europejskich czuwała dyrekcja szkoły, która również serdecznie dziękuje młodzieży, nauczycielom, rodzicom za wkład pracy, gościom za uświetnienie imprezy oraz fundatorom nagród.

Izabela Chłap
Stanisław Fornal


Zamiast „Dnia wagarowicza” - podróże po Europie

Na taki pomysł wpadli uczniowie zespołu Szkół Publicznych w Głojscach. W pierwszy dzień wiosny – zimny zresztą – postanowili wybrać się w podróż by poznać bliżej kraje europejskie.

W przygotowanym montażu słowno – muzycznym podróż swoją rozpoczęli po Skandynawii: poznali śnieżną Finlandię, spotkali się z reniferami, odwiedzili miasto Rovaniemi, skąd wyrusza święty Mikołaj, poznali również dzieje Wikingów oraz krótką historię i tradycje krajów skandynawskich. Znaleźli się w krainie baśni J. H. Andersena.

Dalszy ciąg podróży to Austria; uczniowie klasy IV odwiedzili stolicę „nad pięknym modrym Dunajem”i zatańczyli w tyrolskich strojach przy jodłowaniu koleżanki i muzyce z kasety „Walczyka z Tyrolu”.

Dalej podróż biegła przez położone w górach, w bajkowej scenerii, zamki niemieckie.

Przyszła kolej na piękny Paryż, gdzie w tłocznej restauracji pod wieżą Eiffla przypatrywaliśmy się, jak Francuzi jedzą ślimaki, gęsie wątróbki i żabie udka.

I nareszcie słoneczna Italia! Podróż gondolą po kanałach weneckich była fascynująca, a przypomnienie historii kultury włoskiej jako kolebki starożytnej cywilizacji, a później renesansu było nie tylko lekcją historii, ale i pełną wrażeń wycieczką.

Na Italii młodzi aktorzy skończyli podróż po Europie w pierwszy dzień wiosny i zaprosili widzów na dalszą wycieczkę.

16 kwietnia w ramach kontynuacji „Podróży po Europie”, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, uczniowie naszej szkoły wybrali się do kwitnącej Holandii. Okres wiosenny jest tu najbardziej barwny, gdyż kwitną jednocześnie ogromne połacie pól uprawnych tulipanów, hiacyntów, krokusów czy szafirków. Największego artystycznego przeżycia uczniowie klasy IV doznali podczas święta kwiatów w Nordwijk oraz zwiedzania ogrodu Keukenhof w miejscowości Lisse, oglądali też Panoramę Tulipland, Dni Otwartych Ogrodów oraz wystawę kwiatów Frans Roozen i Paradę Kwiatów na Rijnsburg.

I wreszcie egzotyczna Hiszpania. Przy dźwiękach gitar, w tradycyjnych strojach (szerokich spódnicach), uczniowie z klasy V odtańczyli flamenco – taniec hiszpański przyniesiony dopiero w XV w. przez przybyszów z Indii, Cyganów, którzy osiedlili się w Andaluzji. Następnie wszyscy wśród wybuchów śmiechu obejrzeli fragment corridy, która zakończyła się śmiercią byka i hymnem na cześć zwycięskiego matadora: „Zabiłem byka cóż to był za byk...”.

Podróż po Belgii i Luksemburgu to przede wszystkim zwiedzanie zabytków Brukseli i instytucji związanych z Unią Europejską. Uczniowie dowiedzieli się, że Luksemburg to niewielkie państwo, które jest siedzibą wielu ważnych instytucji międzynarodowych m.in. Parlamentu i Trybunału Europejskiego.

Na koniec podróży zostawiliśmy sobie Wielką Brytanię, a wędrówkę po tym kraju młodzi artyści rozpoczęli od stolicy – Londynu, którego charakterystycznym elementem jest Big Ben - trzynastotonowy dzwon umieszczony na wieży oraz najbardziej przyjazna dla obywatela policja na świecie – bobbies. Zwiedzili też Buckingham Palace – siedzibę królowej, Parlament, Natural History Museum oraz zbiory British Museum. Następnie zamek w Edynburgu – stolicy Szkocji, który świadczy o dawnej potędze i czasach świetności tej krainy historycznej Wielkiej Brytanii.

Kończąc wędrówkę po Europie uczniowie zaprosili wszystkich na Dzień Otwarty Europy, który odbędzie się pod koniec maja br. oraz quiz pt. „Czy znam Europę?”. Quiz ten będzie podsumowaniem ich „Podróży po Europie”.

Anna Borek
Nauczycielka historii, ZSP w Głojscach


„Natura jest najlepszym nauczycielem, a najciekawsze lekcje
są wtedy, gdy jesteśmy z nią w bezpośrednim kontakcie.”

Pod tym hasłem została przeprowadzona w dniu 25 kwietnia 2003 roku w dukielskim liceum konferencja metodyczna dla nauczycieli biologii i historii szkół ponadgimnazjalnych powiatu krośnieńskiego.

Organizatorem szkolenia był Podkarpacki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli – Oddział w Krośnie. Zajęcia warsztatowe przebiegały pod hasłem „Wykorzystanie ścieżki ekologiczno-historycznej w edukacji ekologicznej i regionalnej.”

Konferencję rozpoczął dyrektor szkoły mgr Janusz Kosztyła witając doradców metodycznych p. mgr Jolantę Honkisz – Szafran i p. mgr Witolda Wyskiela oraz nauczycieli przybyłych na zajęcia.

Następnie specjalista d/s promocji gminy p. mgr Krystyna Różewicz – Boczar zaprezentowała pracę UM i G Dukla właśnie w tym kierunku oraz współpracę z naszym liceum.

Nauczyciele mogli dowiedzieć się jak w małych miejscowościach można prężnie współpracować z lokalnymi organami samorządowymi. Pani Różewicz przedstawiła również materiały promocyjne wydane dotąd przez UM i G Dukla (nauczyciele mogli je sobie wziąć do szkół.)

Zajęcia w terenie – warsztatowe odbyły się na wybranych etapach ścieżki. Prowadzone były na przemian przez autorki tj. mgr Marię Walczak nauczycielkę biologii i mgr Jadwigę Morawską nauczycielkę historii.

Na początku szkolenia nauczycielka geografii mgr Narcyza Szemela przybliżyła budowę geologiczną i osobliwości geograficzne Beskidu Dukielskiego.

Pięknym wierszem „Do zielonego Beskidu” wprowadziła nas uczennica kl. IV b Magda Belczyk.

Następny etap to historia zabytków sakralnych w Dukli, po których oprowadził nas przewodnik mgr Kazimierz Patla, były nauczyciel liceum, a obecnie kierownik schroniska młodzieżowego w Dukli.

Następną zapewne atrakcją okazało się ekologiczne składowisko odpadów komunalnych w Dukli. Tu zajęcia z zakresu segregacji odpadów przeprowadził jego kierownik mgr inż. Artur Wszołek.

Jako osobliwości przyrodnicze Dukli omówione zostały aleje robinii akacjowej oraz przyroda i architektura parku dukielskiego. Uczennice uatrakcyjniły spacer po ścieżce recytacją wierszy autorstwa Anny Gacek kl. IV a

A. Gacek
„Wzdłuż alei świat się klei
W białe płatki akacjowe
W zieleni liści co kratkami żyłek jasnych
przesączają letnie słońce
Białe kwiatki płatków drżące końce
Pachnie tutaj ciepłym lipcem
i wakacji wonią
Gdy z akacji na akację
wiewiórki się gonią.”

W parku jako przykłady zajęć warsztatowych omówione zostały; sukcesja ekologiczna np. stawu, typy ekologiczno – morfologiczne roślin w stawie, rośliny mające działanie zdrowotne np. miłorzębu, czosnku niedźwiedziego, kasztanowców i lip.

Można też przy pomocy skali porostowej, która stanowi wkładkę ścieżki, dokonać monitoringu czystości powietrza.

Ukazanie pomników przyrody – jako dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego regionu np. pięknego dębu szypułkowego w Cergowej. Przypominamy, że był kiedyś piękny zwyczaj sadzenia lipy jak urodziła się córka, a dębu jak urodził się syn. Warto byłoby do tych tradycji wrócić.

A. Gacek
Stoi silny, mocny, dumny, w zieleń ciemną liści szumny
I ogromny i stalowy z pniem szerokim marmurowym
Lat tysiące dźwiga dzielnie i powagą swoją mądrą
Przekonuje młode drzewa, że się w słońcu długi czas wygrzewa
I rozeznać łatwo może mijające szybko dni
Gdy się mocno w Ziemi tkwi.

Ocalić od zapomnienia – pod tym hasłem kryje się synagoga i cmentarz żydowski.

B. Bałuka
Przedwojenna Synagoga Żydowska
To pełna kultu historii cząstka
W niej się modlono, była schronieniem
Dziś stoi pusta, tchnie tylko wspomnieniem.

Nad naszym miastem dominuje góra Cergowa, która zawiera wiele osobliwości przyrodniczych, możemy ja zobaczyć z każdego miejsca ścieżki.

Zapewne kontakt z przyrodą ma zawsze charakter poznawczy i emocjonalny, który warunkuje ukształtowanie postawy proekologicznej. Kształtuje wrażliwość, poczucie estetyki i piękna, a także uczy ochrony przyrody.

Ścieżka ekologiczno – historyczna „A Cergowa patrzy i myśli co się tutaj dzieje” jest w formie przewodnika dydaktycznego dla nauczycieli i uczniów odwiedzających nasze miasteczko.

Jest przykładem integracji różnych przedmiotów tj. biologii, historii, geografii, języka polskiego, chemii.

Podczas zajęć integracyjnych było dużo serdeczności i humoru. Nie zabrakło też wspaniałej pogody. Panu Bogdanowi Ziębie dziękujemy za zasponsorowanie napojów chłodzących podczas szkolenia.

Zapraszamy państwa na ścieżkę międzyprzedmiotową po naszym miasteczku.

autorki ścieżki:
Maria Walczak i Jadwiga Morawska


WYNIKI VII GMINNEGO PRZEGLĄDU PIOSENKI
ZNANEJ I LUBIANEJ

Konkurs odbył się 20 maja w kinie „Promień: w Dukli.

Jury w składzie: przewodniczący – Zbigniew Mazur – instr. GOK Miejsce Piastowe; członek - Grażyna Nowak – insp. ds. kultury i sportu UMiG Dukla; członek - Norbert Uliasz - instr. Ośrodka Kultury w Dukli po wysłuchaniu 27 prezentacji postanowiło przyznać następujące wyróżnienia jako nagrody główne dla:

1. Tomasza Szczepanika
2. Joanny Frej
3. Sabiny Zima
4. Pauliny Mielech
5. Natalii Jasińskiej
6. Agnieszki Głód
7. Małgorzaty Bałon
8. Katarzyny Szubrycht
9. Klaudii Dereniowskiej
10. Aleksandry Kandefer
11. Bartosza Braji
12. Kamila Karnasiewicza i Daniela Świątka
13. Diany Dereniowskiej
14. Joanny Zimny
15. Honoraty Wajdy
16. Daniela Dereniowskiego
17. Anny Sokołowskiej

Ponadto komisja artystyczna postanowiła przyznać nagrody specjalne dla:

1. Magdaleny Szyszlak
2. Izabeli Łątka
3. Natalii Dynia

Komisja stwierdza bardzo wysoki i wyrównany poziom artystyczny młodych wykonawców, co w znacznym stopniu rekompensuje nie najlepszą frekwencję.

10 maja w Dydni, przeprowadzone zostały zawody strzeleckie pomiędzy reprezentacjami zaprzyjaźnionych domów i ośrodków kultury z Dukli, Nowego Żmigrodu, Brzostka, Wielopola Skrzńskiego, Wiśniowej, Frysztaka i gospodarzy.

Drużyny składały się z 5 osób, w tym obowiązkowo kobiety i dyrektora placówki.

Pierwsze miejsce przypadło reprezentantom Wielopola Skrzyńskiego, drugie dla Brzostka, trzecie Wiśniowej. Nasi reprezentanci zajęli niestety tylko piąte miejsce.

* * *

Ośrodek Kultury w Dukli, w ramach obchodów Dnia Dziecka zaprasza wszystkie dzieci w dniu 1 czerwca (niedziela) na blok kulturalno-rekreacyjno-sportowy, który rozpocznie się o godz. 13.00 w rynku. W programie gry, zabawy, występy zespołów artystycznych.


PROTOKÓŁ Z XI KONKURSU PIOSENKI RELIGIJNEJ,
POEZJI I PLASTYKI
DUKLA 2003

Komisja artystyczna w składzie: Dorota Świstak-przew, Jerzy Dural- członek, Małgorzata Walaszczyk-członek, Norbert Uliasz- członek, Piotr Konieczkowski-członek, postanowiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:

PIOSENKA RELIGIJNA

Kategoria I
Miejsce I - Klaudia Dereniowska
Miejsce II - Ożóg Urszula
Miejsce III - Sylwia Jakieła
Wyróżnienie: Greta Zima
Kategoria II
Miejsce I - Małgorzata Bałon
Miejsce II - Szczepanik Tomasz
Miejsce III - Kamil Pyter
Miejsce III - Diana Dereniowska
Wyróżnienie: Milena Sporniak, Paulina Penar, Honorata Albrycht, Albrych Alicja, Daniel Dereniowski
Kategoria III
Miejsce I - Kamila Podgórska, akom. Jędrzej Witkowski

POEZJA RELIGIJNA

Kategoria I
Miejsce I - Klaudia Dereniowska
Miejsce II -Klaudia Wisniewska
Miejsce III -Klaudia Bukowczyk
Wyróżnienie: Adriana Szczepanik, Wioletta Czaja, Alicja Jakieła
Kategoria II
Miejsce I -Agnieszka Fruga
Miejsce II -Malwina Harmasz
Miejsce II -Joanna Staroń
Miejsce III -Weronika Kucharska
Wyróżnienie: Honorata Wajda,Wojtowicz Katarzyna, Czaja Agnieszka,Dązbasz Anna
Kategoria III
Miejsce I - Mariola Welcer
Miejsce II -Barbara Uliasz
Miejsce III -Wioletta Krowicka

KONKURS PLASTYCZNY

Kategoria I
Miejsce I -Marcin Kołacz
Miejsce II -Żaneta Bogacz
Miejsce III -Sylwia Twardzik
Kategoria II
Miejsce I -Honorata Wajda
Miejsce II -Dominika Jasińska
Miejsce III -Ewelina Zbiegień
Wyróżnienie: Paulina Olbrycht, Malwina Harmasz


SOBÓTKA 2003

Organizatorzy Sobótkowych Spotkań z Folklorem pragną podtrzymywać bogate tradycje narodowe i przez wyżej wymienioną imprezę stworzyć możliwość przywrócenia dawnej świetności obrzędów odbywających się w Noc Świętojańską - zwanych popularnie “Sobótką”. Podczas trwania sobótkowych spotkań z folklorem, odbędą się

VI PODKARPACKIE PREZENTACJE
REGIONALNYCH OBRZĘDÓW SOBÓTKOWYCH

które pomogą poznać własne korzenie, dziedzictwo kutlurowe regionów Polski i jednocześnie ocalą od zapomnienia zwyczaje, pieśni i podania z tym związane.

Sobótka 2003 odbędzie się 21 czerwca w Parku Pałacowym

przy zespole Pałacowo-Parkowym Muzeum Historyczne w Dukli.

Organizator:
- Ośrodek Kultury w Dukli
Współorganizatorzy:
- Urząd Miasta i Gminy, Muzeum Historyczne w Dukli

REGULAMIN:

1. W Podkarpackim Przeglądzie Regionalnych Obrzędów Sobótkowych mogą wziąć udział wszystkie zespoły z terenu całej Polski.
2. Prezentować należy własne obrzędy sobótkowe lub z dowolnie wybranego regionu Polski lecz zgodnie z tradycją.
3. Prezentacje oceniać będzie jury złożone z etnografów.
4. Jury przyzna wyróżnienia lub miejsca za które zespół otrzyma nagrodę rzeczową.
5. Prezentacje odbywać się będą na wolnej przestrzeni w zabytkowym parku w pobliżu stawów.
6. Uczestnikami imprezy mogą być osoby dorosłe i młodzież.
7. Czas trwania prezentacji nie może przekroczyć 30 min.
8. Każdy zespół zobowiązany jest do przygotowania pieśni, zabawy lub wróżby przy ognisku i podczas puszczania wianków na wodę.
9. Uczestnicy przyjeżdżają na koszt własny.
10. Organizator zapewnia jeden gorący posiłek oraz napoje chłodzące.
11. Kartę zgłoszenia należy przesłać do dnia 10 czerwca 2001 na adres organizatora.

Serdecznie zapraszamy!


W dniach 28-29 czerwca br. w Zyndranowej odbędzie się już po raz XII „Od Rusal do Jana” (od Zielonych Świąt do Św. Jana)
święto łemkowskiej kultury i tradycji
„Na pograniczu kultur w Euroregionie Karpackim”

organizatorzy


Z Dukli do Łodzi

11 kwietnia br. w Centrum Kultury Młodych w Łodzi odbył się wernisaż wystawy „Drewniane cerkwie karpackie”, którą aranżował i przygotował p. Tadeusz Kiełbasiński i wystawy „Nasze fascynacje”. Tę drugą przygotowali Państwo Marchewkowie z Pałacówki. Były tam prezentowane ich prace: ikony, rzeźby, płaskorzeźby, malarstwo sztalugowe jak również prace innych twórców: pisanki p. Alicji Kleczyńskiej z Mszany i p. Małgorzaty Głód z Cergowej. Na wystawie znalazły się również eksponaty z Muzeum Kultury Łemkowskiej z Zyndranowej, za co organizatorzy serdecznie dziękują. Wystawa była czynna do 25 kwietnia br.

kbr


VIII Targi Turystyki i Wypoczynku „LATO 2003”

W dniach 25-27 kwietnia br. odbywały się w Warszawie, w obiektach Akademii Wychowania Fizycznego targi turystyczne „LATO 2003”. W tym roku wystawców było 147. Na targach nie zabrakło również reprezentacji naszej gminy. Promowaliśmy się na wspólnym stoisku: Lokalnej Organizacji Turystycznej „Beskid Niski”.

Stoisko LOT „Beskid Niski” obsługiwali przedstawiciele: Centrum Informacji Turystycznej, Gminy Dukla, miasta Krosna, powiatu krośnieńskiego, Uzdrowiska Iwonicz S.A. oraz sanatoriów „Górnik” i „Wisła”.

Zainteresowanie naszym stoiskiem było bardzo duże, Warszawiacy bowiem lubią odwiedzać nasze tereny, szczególnie dużo pytano o gospodarstwa agroturystyczne, szlak architektury drewnianej, pytano o możliwości aktywnego spędzania czasu w naszym terenie, o niedrogą ofertę wakacyjną.

Promocja Beskidu Niskiego przyniosła już konkretne efekty, co obserwowaliśmy w czasie dni wolnych na początku maja (napływ zwiększonej ilości turystów) i sądzę, że przełoży się to również na okres głównego sezonu turystycznego, czego serdecznie życzę przedsiębiorcom zajmującym się turystyką.

kbr