Dukielski
Przegląd
Samorządowy

Czerwiec 2003
nr 6(146)

 w gminie
 wydarzenia
 komentarze
 sport
 okładka
 kuchnia regionalna

 powrót

 

Aktualności sportowe

III Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich

Prawie 60 zawodników również ze Słowacji wzięło udział w III Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Biegach Górskich w stylu anglosaskim tz. raz w górę raz w dół. Zawody odbyły się w sobotę 17 maja br. w Chyrowej, a ich organizatorami byli: Ludowo-Uczniowski Klub „Krośnianka” z Wrocanki, Ośrodek Kultury w Dukli, a także studenci II roku Obsługi Ruchu Turystycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie oraz Grupa Bieszczadzka GOPR. Patronat medialny nad mistrzostwami objęło Radio Bieszczady, Telewizja Rzeszów oraz Dziennik Polski.

W jury zawodników zasiadali: delegat PZLA Andrzej Puchacz, dyrektor zawodów i prezes LUKS „Krośnianka” Andrzej Zatorski oraz sędzia główny Grzegorz Sobolewski. Trasa o zróżnicowanej długości i przewyższeniu dla poszczególnych kategorii prowadziła stokami wzniesienia Chyrowej (696 m n.p.m.). Tytuł mistrzyni Polski przypadł Izabeli Zatorskiej, która z zapasem wyprzedziła swoje rywalki, zaś mistrzem Polski został Henryk Szost (oboje z LUKS „Krosnianka”), chociaż pokonał go Słowak Miroslav Vanko (Obal Kosice). Miejsca zajęte przez Słowaków pomijano przy klasyfikacji MP. Dyplomy, medale i nagrody od sponsorów wręczali zwycięzcom: Marek Górak Burmistrz Miasta i Gminy Dukla, Andrzej Zatorski i Jacek Szydło przedstawiciel Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego, głównego sponsora mistrzostw.

Dzień był piękny, świeciło słońce i nie było zbyt gorąco, a więc były znakomite warunki do biegania. Szkoda tylko, że tak niewiele było publiczności, prawie w ogóle nie było młodzieży ze szkół, nie było rodzin, a były znakomite warunki na spędzenie czasu na pikniku. Studenci bowiem organizowali zajęcia dla dzieci, była możliwość znakomitego wypoczynku w cudownym otoczeniu i w znakomitym towarzystwie.

Tekst i fot. kbr


Tenisiści stołowi UKS „DUKLA” na finiszu

Dobiegły końca rozgrywki w III i IV lidze tenisa stołowego w sezonie 2002/2003 r. Zawodnicy UKS Dukla występowali w nim z różnym powodzeniem. W rozgrywkach drużynowych w obydwu ligach zapewnili sobie pozostanie w lidze. Zawodnicy w III lidze uplasowali się na 10 m-cu, w IV lidze grupa A na 8 m-cu a w IVgrupa B na
7 m-cu.

W grach indywidualnych zawodnicy UKS DUKLA z dużym powodzeniem walczyli w turniejach na szczeblu powiatu i województwa. Włożona praca instruktora tenisa stołowego Jana Dembiczaka, jak i samych zawodników oraz systematyczny trening, zaowocowały w postaci występu drużyny kadetów w Półfinałach Drużynowych Mistrzostw Polski we Włoszczowej. Drużyna w składzie Czarnik Mateusz i Kozubal Marcin po dobrej grze zajęła miejsce 9 do 12

Do sukcesów zaliczyć należy również powołanie do kadry wojewódzkiej młodzików Staronia Piotra, oraz do kadry kadetów Kozubala Marcina. Obydwaj zawodnicy UKS Dukla przebywali już na zgrupowaniu kadry w okresie ferii zimowych w Tarnobrzegu, a w pierwszych dniach czerwca wyjadą na 10 -cio dniowe zgrupowanie z kadrą wojewódzką do Belgii. Wyjazdy na zgrupowania pokrywają w różnych częściach POZTS w Rzeszowie, UKS Dukla oraz w najmniejszej części rodzice zawodników.

Należy również wspomnieć o bardzo dobrych wynikach naszych zawodniczek. Ania Chłap występując w IV lidze męskiej z powodzeniem walczyła z zawodnikami o wiele starszymi od siebie, wychodząc w wielu pojedynkach zwycięsko. W turniejach wojewódzkich zajmowała zawsze miejsce w pierwszej dwunastce.

Natomiast nasza najmłodsza zawodniczka Julia Stępień występująca w kategorii żaczka po wielu zwycięskich turniejach na szczeblu podokręgu, wywalczyła ostatecznie trzecie miejsce w Mistrzostwach Podokręgu Krośnieńskiego w kategorii Żak. Z powodzeniem występowała również w rozgrywkach o kategorię wyżej, tj. w młodziczkach. Nie można było również wstydzić się za jej grę wspólnie z Anią Chłap na Drużynowych Mistrzostwach Województwa Kadetek w Rzeszowie.

Podczas Mistrzostw Województwa Młodzików, które odbyły się 10-11 maja w Stalowej Woli, Staroń Piotr indywidualnie zdobył miejsce od 5 – 8, a drużyna w składzie Staroń Piotr, Lega Michał, Konieczko Dawid zajęła miejsce 9-12. W grze deblowej para Staroń - Śliwa uplasowała się na 4 m-cu.

/ZeL/


Zagrożony A-klasowy byt „Przełęczy”?

Raczej do nieudanych należy zaliczyć wiosenny sezon piłkarski dla drużyny „Przełęczy”, która nadal okupuje przedostatnie miejsce w tabeli II grupy A-klasy i coraz bliższe jest widmo spadku do niższej klasy. Ostatnio uzyskane rezultaty nie napawają optymizmem. W maju „Przełęcz” przegrała u siebie z „Iwonką” – 1:2, w Lubatowej 0:3, wygrała w Dukli 3:1 z „Dębowczanką” oraz przegrała w Kobylanach z tamtejszą „Victorią” 1:2. Obserwując mecze można stwierdzić, że dukielskim piłkarzom brakuje sprytu, boiskowego obycia a może też i szczęścia, bo wielu doskonałych sytuacji strzeleckich nie potrafią wykorzystać, a jak mówi piłkarskie przysłowie „niewykorzystane sytuacje się mszczą”. Do końca rozgrywek już tylko miesiąc i jeśli kolejne mecze nie będą zwycięskimi, to prawdopodobnie w przyszłym sezonie w Dukli zawita niższa klasa rozgrywkowa – B.

W niedzielę 25 maja „Przełęcz” przegrała mecz wyjazdowy w Nienaszowie 1:0.

Znacznie lepiej niż seniorzy spisują się ich młodsi koledzy – juniorzy i trampkarze wygrywający większość spotkań i zajmujący czołowe miejsca w swych grupach.

/zed/


Urok i czary, czy raczej pech i kontuzja

Faule, a w mniejszym stopniu również kontuzje, stanowią nieodłączny element każdego meczu piłki nożnej.

Żaden z piłkarzy, ani kibiców zebranych we czwartek, w dniu 1 maja br. na stadionie piłkarskim w Bóbrce nie przewidziałby losów żadnego z poszczególnych piłkarzy, chyba że jakiś wizjoner.

Zresztą na nic groźnego, podczas tego zaległego spotkania o mistrzostwo klasy „C”, pomiędzy drużynami „Jasiołki” Jaśliska i „Nafciarza” Bóbrka się nie zanosiło.

Pierwsza połowa meczu zakończyła się wynikiem 1 : 0 dla gospodarzy, ustanowionym przez Roberta Wulfa, który z „jedenastki” strzelił pewnego gola do bramki „Jasiołki”. W drugiej połowie meczu piłkarze z Jaślisk, w 47 minucie meczu, z rzutu wolnego wykonywanego przez Krzysztofa Kołacza, wyrównali wynik 1 : 1. Od strzelenia tej wyrównującej bramki gra się zdecydowanie zaostrzyła po obu stronach, tak że nie obeszło się bez żółtych kartoników.

I stało się, w 77 minucie meczu, Maciej Gromek, bramkarz „Nafciarza” Bóbrka, przy wyskoku do piłki, na własnym polu karnym złamał nogę. Poszkodowanego od razu odwieziono do szpitala w Krośnie. W bramce zastąpił go Marek Biały i po 22 minutach grę wznowiono. Wynik meczu nie uległ zmianie i remis utrzymał się do końca.

Czyżby to były jakieś uroki i czary, czy tylko przykry pech i kontuzja? W roku ubiegłym, w tym samym miejscu i pod tą samą bramką, podczas meczu oldbojów, także jeden z piłkarzy złamał tutaj nogę.

Zdarza się to nie tylko piłkarzom, ale i sędziom, choć w tym ostatnim przypadku przypominam sobie tylko jeden taki przypadek, który miał miejsce w dniu 5 marca br. na stadionie Wisły w Krakowie. Podczas meczu Wisły Kraków z Lazio Rzym o puchar UEFA, główny sędzia tego spotkania, Szkot Stuart Dougal też złamał nogę. Sędziego odwieziono do szpitala, a w jego zastępstwie mecz dokończył kolega liniowy.

Pragnę jednak zaręczyć, że w obydwu przypadkach nie działały czary ani uroki, a raczej przykry pech.

Tekst i fot. Jan Grzywacz


Spotkanie z mistrzynią

W kwietniu w Zespole Szkół w Iwli odbyło się spotkanie dzieci i młodzieży z Panią Izabelą Zatorską wielokrotną medalistką mistrzostw świata i Europy w biegach górskich.

Mistrzyni zachęcając uczniów do uprawiania sportu przedstawiła przebieg swojej kariery. Zdobyła 24 medale (12 złotych) w mistrzostwach Polski na różnych dystansach, ponadto startowała w wielkich maratonach w Londynie, Berlinie, Helsinkach i Melbourne, dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium zwyciężając w Marakeszu1991 – 1992 oraz Belgradzie 1995 i 1996. Od 1997 roku specjalizuje się w biegach górskich, w których osiąga duże sukcesy: 1999 r. i 2000 r. mistrzostwo Europy i wicemistrzostwo świata, trzy brązowe medale mistrzostw świata.

Dwa razy zdobyła Puchar Świata i Puchar Alp oraz sześć razy Puchar Karpat.

Prezentując swoje osiągnięcia pani Izabela podzieliła się swoimi refleksjami na temat roli sportu w kształtowaniu charakteru. Ukazała, że sport uodparnia na wszelkie problemy i przeciwności losu.

Spotkanie to rozpoczęło cykl imprez kulturalno – sportowych z udziałem wybitnych osób zasłużonych dla regionu.

Anna Dróbek, Jerzy Pęcak


Turniej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Dukla w Piłce Nożnej

Uroczystym rozdaniem nagród zakończył się cykl turniejów o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Dukla w piłce nożnej.

Rywalizacja między startującymi zespołami była bardzo zacięta. Różnice punktowe po czterech turniejach dawały szanse na poprawę swojego miejsca w tabeli każdemu ze startujących zespołów. Poza zasięgiem rywali pozostał tylko zespół z Równego, który posiadał dużą przewagę punktową nad pozostałymi uczestnikami turnieju.

Rozegrany 7 maja finał zakończył się zwycięstwem młodych adeptów piłki z Dukli, którzy po zaciętej walce pokonali faworytów zespół Szkoły Podstawowej w Równem.

Zwycięstwo piłkarzy z Dukli pozwoliło im zrównać się ilością punktów z zajmującym drugie miejsce w końcowej punktacji zespołem Iwli. Zgodnie z regulaminem, o kolejności przy równej ilości punktów zadecydował dodatkowy mecz pomiędzy drużynami Iwli i Dukli. Po ostrej walce obserwowanej, z wielkim zainteresowaniem przez pana Burmistrza, spotkanie zakończyło się zwycięstwem piłkarzy z Dukli.

Nagrody wszystkim uczestnikom turnieju uroczyście wręczył pan Marek Górak Burmistrz MiG Dukla. Gratulując zespołom, podkreślił ważną rolę aktywności fizycznej w profilaktyce uzależnień.

Turniej zostanie włączony do kalendarza imprez gminnych, odbywających się corocznie pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Dukla.

Klasyfikacja końcowa:

1. Równe
2. Dukla
3. Iwla
4. Głojsce
5. Jaśliska
6. Jasionka
7. Tylawa
8. Wietrzno
                                 Jerzy Pęcak