Dukielski
Przegląd
Samorządowy

Wrzesień 2003
nr 9(149)

 w gminie
 wydarzenia
 komentarze
 sport
 okładka
 kuchnia regionalna

 powrót

 

Wydarzenia kulturalne

Przyjęcie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej
w parafiach gminy Dukla

W dniach od 25 sierpnia br. do 2 września 2003 r. w dziewięciu parafiach dekanatu dukielskiego, tj. w Równem, Jasionce, Trzcianie-ZawadceRym, Tylawie, Iwli, Dukli-farze, Dukli-klasztorze, Wietrznie oraz Łękach Dukielskich odbędą się uroczystości przyjęcia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Po raz pierwszy w historii, kopia ikony obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej będzie obecna w naszych kościołach.
Każda z parafii pragnie godnie przyjąć obraz, przygotowując odrębne programy uroczystości, wystrajając zarówno drogi przejścia obrazu, swoje domy jak też i poszczególne kościoły. Na przyjęcie Matki Boskiej Częstochowskiej w swojej parafii, wierni przygotowują się poprzez uczestnictwo w uroczystych rekolekcjach, w których uczestniczyć będzie zarówno młodzież jak i dorośli.
W każdym kościele odbędzie się uroczyste celebrowanie mszy jak i całodobowe czuwanie modlitewne.
Niech te piękne uroczystości odbędą się w skupieniu i osobistym przeżywaniu niecodziennego spotkania.

/beż/


NAJBLIŻSZE IMPREZY:

1. Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej "Szóstek" - 30. 08 - park pałacowy

2. Zakończenie Wakacji 2003 - blok programowy - 7.09. - rynek

3. II Kros Rowerów Górskich o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Dukla
- 21.09. - park pałacowy

4. IV Bieg Górski na Cergową - 11.10. - rynek Dukla


Dukla zalana „Łzami”

Kilka tysięcy fanów zespołu „Łzy” zjawiło się wieczorem w niedzielę, 3 sierpnia br. na stadionie w dukielskim parku. Zakorkowane ulice, zatłoczone wszystkie parkingi – takiego najazdu gości Dukla jeszcze nie miała. Wszystko to za sprawą Radia Rzeszów, które wspólnie z władzami samorządowymi Dukli zorganizowało „Festyn Rodzinny Radia Biwak”. Impreza rozpoczęła się wczesnym popołudniem występami zespołów muzycznych, konkursami i zabawami nie tylko dla najmłodszych. Coraz więcej gości przybywało pod wieczór, kiedy na scenie pojawił się Rudi Schuberth, a po nim zespół „OKEY”, ale występ zespołu „Łzy” ściągnął tłumy z całej okolicy oraz wielu turystów przebywających w naszym regionie na wypoczynku. Podczas całej imprezy prowadzona była zbiórka pieniężna na leczenie ciężko chorej, małej Duklanki Basi – efekty są naprawdę imponujące. Zebrano ponad 4 tys. zł, a dodatkowo padły deklaracje kolejnych wpłat. Niedzielny festyn zakończył się pięknym pokazem ogni sztucznych wieńczącym bardzo udaną imprezę, dopisała sierpniowa pogoda, dopisali sponsorzy i bardzo dobrze spisali się organizatorzy. Piwo było także, ale ograniczona ilość punktów sprzedaży powodowała duże kolejki i problem z właściwym schłodzeniem tego napoju, ale być może miało to także duży wpływ na porządek i bezpieczeństwo imprezy. Jak stwierdził dyrektor Radia Rzeszów Henryk Pietrzak, za rok znów zapewne spotkać się będzie można w Dukli na takim festynie.
/zed/


Krótkofalowcy w plenerze

Po kilkuletniej przerwie raektywowane zostały Krótkofalarskie Zawody Turystyczne HV i VHF „ Szlakami Beskidu Dukielskiego – marsz po szczytach”. W tym roku zawody odbyły się od 9 do 17 sierpnia. Organizatorami byli: Oddział Podkarpacki Polskiego Związku Krótkofalowców, Miasto i Gmina Dukla – Ośrodek Kultury w Dukli. Pierwsze zawody odbyły się w 1995 r. i zgromadziły sporo uczestników- zarówno tych przemieszczających się ze sprzętem po Beskidzie Dukielski, jak też i tych z Polski i różnych zakątków świata, którzy łączyli się ze swoich stacjonarnych baz. W tegorocznych zawodach powróciła na beskidzkie szlaki grupa krótkofalowców, którym wędrówki w 1995 i 1996 r. bardzo przypadły do gustu. W tych dniach, w okolicach Dukli można było natknąć się w różnych ciekawych miejscach, szczególnie na szczytach beskidzkich, na przenośne bazy amatorów tego ciekawego hobby. Jedną z nich spotkałem na wzgórzu 534 nad Duklą. Nie dość, że widok stąd przepiękny, to jeszcze możliwości łączenia się z innymi znakomite.
Celem zawodów było promowanie krótkofalarstwa jako bardzo wciągającego sposobu spędzania wolnego czasu oraz promowanie walorów turystycznych i krajobrazowych Beskidu Dukielskiego. W zawodach uczestniczyli krótkofalowcy przemieszczający się po górach oraz łączący się z nimi koledzy z różnych zakątków świata. Udokumentowane zgodnie z zasadami krótkofalarstwa połączenia będą punktowane, następnie przeliczane współczynnikiem odległości od Dukli i w ten sposób wyłonieni zostaną zwycięzcy w trzech grupach klasyfikacyjnych: stacji turystycznych, stacji stacjonarnych oraz stacji nasłuchowych. Nastąpi to we wrześniu br. bo jeszcze przez jakiś czas trwać będzie przesyłanie dokumentów z połączeń tzw. „logów”. Podsumowanie zawodów odbyło się 17 sierpnia br. – była to plenerowa impreza pożegnalna, pieczenie kiełbasy, pamiątkowe zdjęcia i inne atrakcje.
/Z.Dudzik/


Pożegnanie wakacji z koniem huculskim!

W dniach 23 i 24 sierpnia 2003 r. na naturalnym amfiteatrze w Rudawce Rymanowskiej /pod skałkami/, nastąpiło pożegnanie wakacji z koniem huculskim, imprezy pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, odbywającej się już po raz trzeci. Mogła ona zaspokoić apetyty sympatyków koni na ich oglądanie w galopie i w truchcie. Można było podejść do gromady hucułów, dotykać je, pieścić, rozmawiać z nimi, nawet dokarmiać. Wytrzymywały wszystko. W pierwszym dniu imprezy, organizatorzy zaprezentowali 44 konie wraz z ich opiekunami, które brały udział w regionalnym Championacie Konia Huculskiego jak również można było obserwować konkurs powożenia zaprzęgiem, albo wybrać się nim na przejażdżkę. W drugim dniu, najważniejszym punktem programu imprezy była tzw. ścieżka huculska, czyli kilkanaście przeszkód terenowych o różnym stopniu trudności, na której, rozstawieni w różnych punktach sędziowie, punktowali czas i prawidłowość ich pokonywania. Konie szły pięknie, przeszkody, zdawałoby się zawsze były do pokonanie, natomiast jeźdźcy nie zawsze mogli sprostać postawionym im zadaniom. Najpiękniej konie prezentowały się podczas zmagania się z przeszkodą na wodzie. Zawsze do wody podchodziły bardzo ostrożnie, jakby badając uprzednio grunt. Były skupione, a gdy jeździec pokierował nimi nie tak jak należy, zdecydowanie odmawiały wykonania zadania. Obserwując, jako widz i miłośnik koni tę piękną imprezę, pragnęłabym serdecznie zachęcić czytelników do spędzenia w przyszłym roku, chociaż paru godzin, w pięknych plenerach Rudawki Rymanowskiej, na spotkaniu z przemiłym, spokojnym, lubiącym pieszczoty koniem huculskim. Można się odprężyć, nacieszyć oczy, zbliżyć do zwierzęcia.

/beż/


Ogólnopolski konkurs miesięcznika „Eko Świat”
Dukielscy licealiści nagrodzeni po raz trzeci!

W IV edycji konkursu „Moja ziemia, mój świat” wzięło udział 21 tysięcy prac. Po wstępnej weryfikacji, do zasadniczego konkursu zostało dopuszczonych 11.200 prac, z których do ostatecznej rywalizacji o nagrody i wyróżnienia zakwalifikowano 355.
Komisja konkursowa pod przewodnictwem artysty plastyka, Kazimiery Łętowskiej, dopuściła do finałowej rozgrywki o nagrody, prace 14 uczniów naszego dukielskiego Liceum.
Oto ich nazwiska: Sabina Pepera, Hubert Pepera, Magda Panocha, Anna Gacek, Anna Czaja, Magda Belczyk, Marzena Wójtowicz, Arleta Wiśniewska, Renata Czupińska, Ola Stola, Kamila Podgórska, Bartek Jacek, Maciek Kosiński, Kasia Bałuka.
Prace dwóch uczniów: Kasi Bałuki i Bartka Jacka zdobyły wyróżnienia pieniężne i dyplomy. Prace finalistów będą prezentowane na łamach miesięcznika „Eko Świat”.
Serdecznie gratulujemy!
Opiekunka konkursu: Maria Walczak
nauczyciel biologii LO w Dukli


Wystawa malarstwa batalistycznego w dukielskim Muzeum

W dniu 14 sierpnia w Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli odbyło się otwarcie wystawy „Historia Żołnierza Polskiego w malarstwie Stanisława Eugeniusza Bodesa”, przygotowanej z okazji Dnia Wojska Polskiego.
Stanisław Bodes pochodzi z Hrubieszowa i jest jednym z niewielu malarzy batalistów w Polsce o uznanej już renomie jako artysta i znawca wojskowości. Swój pierwszy obraz namalował w wieku 16 lat - był to „Czamiecki pod Warką” - i wtedy stwierdził, że znalazł swój sposób na życie. Zaczął tworzyć coraz więcej, zarówno obrazów olejnych, akwarel jak i szkiców. Dzisiaj, po ponad 30 latach pracy twórczej jest już autorem przeszło 600 obrazów przedstawiających 1000-letnią historię polskiego oręża. Do tej pory Stanisław Bodes prezentował swoje dzieła na około 30 wystawach indywidualnych. Do najciekawszych z nich należały na pewno warszawskie wystawy: w pałacu Lubomirskich, w Akademii Obrony Narodowej czy wystawa na I Zjeździe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Warto jeszcze wymienić wystawy w Arsenale w Zamościu, na zamku w Golubiu-Dobrzyniu i na zamku w Wormontowicach niedaleko Legnicy, gdzie saksońskie Stowarzyszenie Południowych Pól Bitewnych zorganizowało Biwak Historyczny w Polsce. Efektem tej ostatniej wystawy było zaproszenie Stanisława Bodesa do Niemiec, gdzie prezentował swoje obrazy w całym cyklu imprez na terenie Saksonii. Artysta o swojej twórczości napisał: „Malarstwo batalistyczne swoim ogromem wydarzeń, wiedzą potrzebną do przeniesienia na obraz poszczególnych faktów, losów ludzkich, trudnościami kompozycji jest najtrudniejszą dziedziną malarstwa wymagającą szczególnych predyspozycji od autora. Moją pasją i powołaniem jest malowanie obrazów, które ułożone chronologicznie pokazują moją wizję sławnych i bohaterskich czynów rycerstwa a później wojska polskiego. Wszystkie formacje konne i piesze zasługują na to, aby uwiarygodnić je w sztuce dla zachowania w pamięci potomnym. Sławne dzieje żołnierzy są chlubną przeszłością, z której możemy być dumni i którym winniśmy naszą wdzięczną pamięć. Cała moja twórczość jest wyrazem szacunku, hołdem dla tysięcy polskich bohaterów, bogatej spuścizny wojennej, sławy i jeszcze raz sławy, którą Polacy tak umiłowali.
Dzieje 1000 - letniej historii oręża polskiego, to moja najpiękniejsza pasja życiowa. Przed wielu laty wydawało mi się, że odkrywanie świata historii będzie wielką wyprawą w nieznane obszary przeszłości. Nie pomyliłem się, takich przeżyć i wzruszeń nie miałbym w innym rodzaju malarstwa. Obcowanie z historią na co dzień, malowanie znanych wydarzeń i tych, które pozostały w cieniu, bohaterstwo w czasie wojny, dają mi pełną satysfakcję i spokój wewnętrzny.” Na wystawie w dukielskim Muzeum można obejrzeć 48 olejnych obrazów przedstawiających znane i mniej znane bitwy, na przestrzeni od X do XX wieku, w których brali udział polscy żołnierze. Szczególnie dużo obrazów prezentuje czasy napoleońskie, a także wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości po okresie rozbiorów. Wystawa będzie prezentowana w Mansardzie Pałacu w Dukli do 30 września, a najbardziej zainteresowanym polecamy folder wystawy wydany przy pomocy Urzędu Miasta i Gminy Dukla.
Warto jeszcze wspomnieć, że po otwarciu wystawy odbył się ciekawy koncert zespołu Contra belluM z Katowic, prezentujący polskie pieśni patriotyczne i religijne z XVI, XVII i XVIII wieku, określone przez samych artystów jako „pieśni związane z historią Polski, sławiące władców, wodzów i naród, a także pieśni dotyczące Boga i cnotliwego żywota. „ Muzycy wystąpili w strojach z epoki.
Waldemar Półchłopek


Gorąco i serdecznie zapraszamy na główną doroczną uroczystość odpustową
ku czci Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi czczonej w Jej cudownym jaśliskim obrazie ukoronowanym przez Ojca św. Jana Pawła II 10 czerwca 1997 roku w Krośnie, przypadającą co roku w ostatnią niedzielę sierpnia

Program uroczystości:

godz. 6.00 - godzinki ku czci N.M.P.
godz. 6.30 - msza św. z kazaniem (prymaria)
godz. 9.00 - msza św. z kazaniem w obrządku rzymsko-katolickim w j. słowackim
godz.11.00 - uroczysta suma odpustowa z kazaniem, po sumie uroczysta procesja różańcowa z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi. W czasie procesji poświęcenie plonów żniwnych: chleba, wina, kłosów zbóż, ziarna i owoców(wystawa plonów trwa od ostatniej niedzieli sierpnia do końca października)
godz. 14.00 - nabożeństwo Maryjne ku czci Matki Bożej dla Pielgrzymów ze Słowacji,
godz. 15.00 - uroczysta msza św. z kazaniem w obrzadku grecko-katolickim
godz. 19.00 - uroczysta msza św. z kazaniem (suma wieczorna) i procesja Eucharystyczną.


Stowarzyszenie „Animare”
zaprasza na warsztaty batikowe,
które odbędą się we wrześniu
w gospodarstwie agroturystycznym
„Pod Chyrową”.

Osoby bezrobotne bezpłatnie.
Tel. 43-30-560