Dukielski
Przegląd
Samorządowy

Sierpień 2004
nr 8(160)

 w gminie
 wydarzenia
 komentarze
 sport

 okładka

 wersja PDF

 kuchnia regionalna

 powrót

 

Wydarzenia kulturalne

Dni Dukli 2004

Dni Dukli na stałe wpisały się w kalendarz imprez dukielskich, a razem z nimi chyba deszczowa aura, która co roku prześladuje wszystkich uczestników. Jednak mimo niesprzyjającej pogody w sobotę, wszystkie punkty programu zostały zrealizowane.
Tegoroczne święto miasta rozpoczęło się uroczystą sesją Rady Miejskiej, która odbywała się gościnnie w Muzeum Historycznym-Pałac i na której zostali odznaczeni medalami „Zasłużony dla Dukielszczyzny” Ci, którzy w ostatnich latach w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju miasta i gminy.
Kibice piłki nożnej mogli oglądać Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dni Dukli. Nasi oldboye zajeli II-gie miejsce, byli nieco gorsi od drużyny z Bajut, z Rumunii. III miejsce zajęli piłkarze z Opaly z Węgier.
Amatorzy biegów oglądali zmagania biegaczy. Zwycięzcami zostali: Arkadiusz Mola i Magdalena Delimata.
Wybory Małej Miss i Małego Mistera Dni Dukli to wyczekiwana przez dzieci, a może jeszcze bardziej przez ich rodziców konkurencja. W roku 2004 ten zaszczytny tytuł przypadł dla Juli Krówki lat 5,5 z Cergowej i 4 letniego Karola Korca z Teodorówki. Gratulujemy, walka była bardzo zacięta. Cały czas trwało „Wielkie Budowanie” – zabawy dla dzieci z klocków lego.
Zespoły muzyczne i artystyczne zaspokajały upodobania różnych grup wiekowych. Każdy mógł wybrać coś dla siebie. Na ludową nutę śpiewał zespół wokalny z Łęk Dukielskich i Folk Kapela z Wietrzna. Wspaniały był występ słowackiego dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Wieniok” z Bardejova. Młodzież z zadowoleniem przyjęła „Całą Górę Barwinków” –zespół reagge z Częstochowy.
Tradycją stało się, że imprezą towarzyszącą Dniom Dukli są Targi Rzemiosła i Rękodzieła Artystycznego. Zaczęło się skromnie w 2000 roku od paru stoisk rodzimych rękodzielników zrzeszonych w Stowarzyszeniu Inicjatyw Kulturalno-Ekologicznych „Animare”. Z roku na rok stoisk przybywało coraz więcej, szczególnie coraz więcej było zaproszonych rękodzielników z zewnątrz. Targi przybrały wymiar euroregionalny, ponieważ zapraszani byli rękodzielnicy ze Słowacji i Ukrainy. W tym roku w targach wzięło udział 30 rękodzielników w tym 5 osób z zagranicy. Część naszych twórców wystawiało swoje prace w galerii w ratuszu, mogliśmy podziwiać tam prace: Barbary Bałuki –ekologiczne kompozycje z suszonych roślin, Barbary Jackowskiej – tkaninę artystyczną, Stanisława Kolbucha – wyroby ze słomy, korzenioplastykę - Władysława Piroga, obrazy - Marii Dobrzańskiej i Adama Pernala, obrazy artystki Małgorzaty Twardzik-Wilk. Na straganach ( w tym roku przy ul. 3 Maja, a nie pod ratuszem ) swoje prace prezentowali: Joanna i Andrzej Wrzecionkowie – wyroby z siana i filcu, Urszula Marchewka i Zbigniew Marchewka – płaskorzeźbę, malarstwo na szkle, Stanisław Kocoń z Dębicy – rzeźbę w drewnie, Joanna Grzywaczewska z Sanoka –dzianinę użytkową, Dorota Zielińska z Rzeszowa - jedwab ręcznie malowany, obrazy akrylowe, ceramikę ręcznie malowaną, Marian Pażucha z Nowego Sącza – płaskorzeźbę i malarstwo, Iga i Bogdan Kozoniowie z Cieklina – ceramikę szamotową, Grysztarowie z Klimkówki – wiklinę. Z pokazem wyrobu papieru czerpanego przyjechali do nas państwo Bakalarczykowie z Gliwic. Prace swoich słuchaczy i absolwentów prezentował Małopolski Uniwersytet we Wzdowie. Galeria „U Tesi” z Sanoka prezentowała prace twórców z okolic Sanoka. Gości ze Słowacji prezentowali – Tatiana Gombitova z Bardejova – ceramikę użytkową, państwo Banasovie również z Bardejova – tkaninę użytkową. Z Ukrainy z Tarnopola przyjachali Olena Feshehur i Andrzej Bobyk z koralikami. Degustację i sprzedaż serów kozich prowadzili państwo Kacprzykowie z Zawadki Rymanowskiej i Państwo Maziejukowie z Mszany.
Koncert orkiestry dętej z Miejsca Piastowego rozpoczął niedzielne świętowanie. Kuglarze i szczudlarze - teatr uliczny z Krakowa, znakomicie bawił dzieci.
Turniej Sołtysów wzbudził i w tym roku duże zainteresowanie publiczności, mimo że startowały tylko cztery drużyny. Wielka szkoda, że w naszej gminie liczącej 26 sołectw i miasto tylko 4 drużyny przygotowały się do turnieju. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyła: Teodorówka, II-gie miejsce zajęło Równe, i dwa równorzędne III-cie miejsca Posada Jaśliska i Mszana. Gratulujemy wszystkim.
Ośrodek Kultury w Dukli prezentował swój dorobek Cały rok szkolny 2003/2004 trwało współzawodnictwo szkół podstawowych i gimnazjów naszej gminy w dziedzinie kultury, sportu i rekreacji. Dni Dukli były okazją do podsumowania tej rywalizacji. Zwyciężył Zespół Szkół Publicznych w Głojscach i otrzymał nagrodę główną komputer. Kolejne miejsca zajęły szkoły:
II- miejsce Równe, III – miejsce Jasionka, IV-miejsce Dukla, V-miejsce Iwla, VI Łęki Dukielskie i Wietrzno, VII – Tylawa. Gratulujemy zwycięzcom. Gwiazda Dni Dukli 2004 Danuta Błażejczyk bardzo gorąco została przyjęta przez publiczność w każdym wieku.
Wybór Miss Dni Dukli, zabawa pod gwiazdami kończy dwudniowe szaleństwa. W tym roku zaszczytny tytuł przypadł Aleksandrze Stoli z Dukli (startowało 6 kandydatek do tego tytułu).
Organizator Dni Dukli Ośrodek Kultury w Dukli pragnie podziękować sponsorom, bez których wsparcia impreza nie miałaby takiego wymiaru. Główni sponsorzy to: Moto-Kantry -Pub – Świerzowa Polska – Mariusz Szponar, Rada Miejska w Dukli, Tawerna i Pizzeria w Dukli, Klocki Lego. Główną nagrodę dla Miss Dni Dukli ufundowała Firma Janpol-sklep AGD Dukla. Serdecznie dziękujemy.
Zatem do następnego roku.
kbr

Otwarcie i występy





Turniej sołtysów


 

Wybory miss


 

Nagrody dla szkół

Targi rzemiosła i rękodzieła






XXI DOŻYNKI ARCHIDIECEZJALNE
i IV DOŻYNKI WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Jaśliska 29 sierpnia 2004 roku

PROGRAM DOŻYNEK:

godz. 10.00 Przyjmowanie delegacji z wieńcami i chlebem z parafii i dekanatów Archidiecezji Przemyskiej, z gmin i powiatów Województwa Podkarpackiego oraz z Kraju Preszowskiego i Kraju Koszyckiego ze Słowacji.

godz. 12.00 Uroczysta Msza św. dziękczynna za zebrane plony, którą odprawi i Słowo Boże wygłosi J.E.Ks.Biskup Edward Białogłowski z Diecezji Rzeszowskiej - z udziałem J.E.Ks. Arcybiskupa Józefa Michalika Metropolity Przemyskiego i J.E.Ks. Biskupa Adama Szala.
- poświęcenie wieńców dożynkowych.
- wręczenie dyplomów dla delegacji z wieńcami.

Duszpasterstwo Rolników Archidiecezji Przemyskiej
Podkarpackie Stowarzyszenie Samorzadów Terytorialnych
Gmina Dukla
Parafia p.w. św. Katarzyny w Jaśliskach


45 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszanie.

W dniu 18 lipca br. w Mszanie odbyła się uroczystość 45 lecia powstania Ochotniczej Straży
Pożarnej. Z okazji jubileuszu miejscowi strażacy ochotnicy wyremontowali pomieszczenia Domu Ludowego, na potrzeby działalności Straży.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz Zarządu Związku OSP Powiatu Krośnieńskiego oraz władz samorządowych z Markiem Górakiem, Burmistrzem Gminy Dukla na czele.
Podczas trwania uroczystości, Mieczysław Zięba - Prezes OSP Mszana przedstawił dorobek strażaków ochotników za cały okres 45 lecia, zaś Marek Górak – Burmistrz Gminy Dukla wręczył 12 najbardziej zasłużonym druhom medale, odznaki i dyplomy.
Złotymi medalami za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali: Włodzimierz Rusyniak i Fryderyk Kotowicz, srebrnymi medalami odznaczono: Mieczysława Ziębę, Eugeniusza Delimatę, Czesława Delimatę, Kazimierza Frankiewicza, natomiast brązowe medale otrzymali: Grzegorz Zięba, Jan Polak, Franciszek Staszel.
Odznaki „Wzorowy strażak” otrzymali: Paweł Bal, Marek Bal, Piotr Bal, Piotr Zięba, Robert Zięba, Jan Delimata. Dyplom uznania otrzymał: Józef Wiśniewski.
Po oficjalnych obchodach, gospodarz spotkania zaprosił wszystkich zgromadzonych na uroczysty obiad.

Leon Jaskółka


Weź udział w konkursie  „Nasze kulinarne dziedzictwo”

Celem konkursu jest zgromadzenie wiedzy o oryginalnych produktach żywnościowych, wytwarzanych w gospodarstwach i przez lokalnych rzemieślników, jak też poszukiwanie produktów specyficznych i charakterystycznych dla danego regionu, które mogą stać się jego wizytówką.
Produkty powinny być wytwarzane w małej skali, tradycyjnymi metodami, wywodzić się z tradycji i kultywowanych w danym regionie zwyczajów oraz powinny być od dawna znane w okolicy.

KATEGORIE KONKURSOWE:

1. Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego /np. mięso, ryby, drób, wędliny, mleko, sery, farsze, miód i jego przetwory/,
2. Produkty regionalne pochodzenia roślinnego /np. owoce, warzywa, konfitury, powidła, marmolady, octy, marynaty, soki, zakwasy, mąki, kasze, chleby, i inne wypieki/,
3. Napoje regionalne /alkoholowe i bezalkoholowe/,
4. Inne produkty regionalne.

ZASADY UDZIAŁU W KONKURSIE.
W konkursie mogą wziąć udział wszyscy ci, którzy przedstawią produkty spełniające warunki oraz prześlą wypełnione karty zgłoszenia konkursu.

PRZEBIEG KONKURSU.
1. Przesłanie kart zgłoszenia produktu do 18.08.2004 r. na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Departament Promocji Regionalnej i Sportu, ul. Grunwaldzka 15
Z dopiskiem: „Nasze kulinarna dziedzictwo”.
2. W dniach 23 – 25. 08.2004 r. r. regionalna komisja konkursowa zweryfikuje nadesłane wnioski.
3. Do 27.08.2004 r. po zweryfikowaniu zgłoszeń przez regionalną komisję konkursową, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego przekaże organizatorom konkursu – Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego karty zgłoszeń produktów spełniających Kryteria konkursowe.
4. W dniu 11.09.2004 r. r. zgłoszone produkty, które spełniły wymogi konkursu będą zaprezentowane na finale regionalnym w Krzeszowie. Jury finałów regionalnych wyłoni zwycięzców w poszczególnych kategoriach, przyznając I, II, III nagrody rzeczowe, statuetki oraz wyróżnienia. Ponadto przedstawiciele komisji konkursowej dokonają na finałach regionalnych wyboru produktów, mogących ubiegać się o nagrodę „Perły 2004” na szczeblu centralnym.

5. Krajowy finał konkursu, polegający na uroczystości wręczenia honorowej nagrody „Perły”, odbędzie się w Poznaniu podczas targów Polagra-Farm, w październiku br.
/beż/


KONKURS DLA TURYSTÓW
„Urzekła mnie Ziemia Krośnieńska”

Konkurs przeznaczony jest dla osób spoza terenu powiatu krośnieńskiego.
Przedmiotem oceny w konkursie będą eseje, artykuły, bądź opowiadania wyrażające piękno Ziemi Krośnieńskiej autorstwa osób, które przystąpiły do konkursu.

Prace należy przesyłać z dopiskiem „Konkurs” na adres: Starostwo Powiatowe w Krośnie, ul Bieszczadzka l, 38-400 Krosno lub fax (13) 43 75 715 lub e-mail: promocja@powiat.krosno.pl do dnia 15 X 2004 r. Kryteria oraz sposób dokonywania oceny obejmują:
- oryginalny sposób wypowiedzi
- trafne spostrzeżenia
- ogólne wrażenie komisji konkursowej.
Najlepsze prace zostaną nagrodzone i opublikowane na lamach tygodnika „Nowe Podkarpacie”. O przyznaniu nagród oraz terminie i miejscu ich wręczenia uczestnicy konkursu zostaną powiadomieni listownie.

Organizatorem konkursu jest Starostwo Powiatowe w Krośnie a Współorganizatorem i patronem medialnym tygodnik „Nowe Podkarpacie”.


Stowarzyszenie „Karpaty-Art.”
Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych oraz Ośrodek Kultury w Dukli
zapraszają na otwartą imprezę plenerową

Dzień Dialogu Międzykulturowego „Chyrowa 2004”,

która odbędzie się 15 sierpnia 2004 roku w Chyrowej.

W programie:
- występy zespołów prezentujących muzykę regionalną Karpat,
- kiermasz,
- warsztaty rękodzieła artystycznego,
- kuchnia regionalna,
- prezentacja filmów o drewnianej architekturze Karpat,
- publikacje regionalne,
- konkursy: plastyczny i wokalny na piosenkę etniczną.
Na zakończenie ognisko i wspólne muzykowanie.


„VII SOBÓTKOWE SPOTKANIA Z FOLKLOREM”

Tegoroczne „Sobótki”, które odbyły się 26 czerwca br. nie miały charakteru przeglądu, imprezę uatrakcyjniły zespoły pieśni i tańca ze Słowacji oraz Teatr „Jaruga” z Rzeszowa z widowiskiem plenerowym.
Pogoda tym razem dopisała i nie padało, o północy wszyscy szukali „kwiatu paproci”, pod którym ukryta była nagroda-odkurzacz. Pomimo przejmującego, nocnego chłodu, zabawa trwała do późnych godzin, przy dźwiękach muzyki zespołu „TRIO BAND” z Ośrodka Kultury w Dukli.
Sobótkowe Spotkania z Folklorem niewątpliwie wrosły już w tradycje Dukielszczyzny, świadczy o tym nasza stała publiczność. Pozdrawiamy wiernych „Sobótkowiczów” i zachęcamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w imprezie za rok.
MWF


Ogólnopolski plener batikowo-malarski

W dniach od 5-8 lipca 2004 roku odbył się w Chyrowej ogólnopolski plener batikowo-malarski „Chyrowa 2004”. Organizatorem pleneru było Stowarzyszenie „Animare”, przy finansowym wsparciu Województwa Podkarpackiego. Udział w nim wzięli zaproszeni artyści, nauczyciele sztuki, studenci i uczniowie.
Wystawę prac poplenerowych można obejrzeć w galerii w Chyrowej.

B. Marchewka


„Z klasy do kasy”

Wzięliśmy udział w edukacyjnej zabawie i w rezultacie znaleźliśmy się w gronie nagrodzonych. My, tzn. Komitet Inwestycyjny „Dukaty”, w składzie: Grzegorz Górak, Mateusz Krowicki, Błażej Szczurek, Izabela Chłap. Dysponując przez 8 tygodni kwotą 100 000 PLN próbowaliśmy ją potroić, nie przesadzajmy - podwoić, bądźmy realistami - nie stracić i od 30 marca zabrał się za inwestowanie.
Na początku nie mieliśmy pojęcia o wielu problemach oczywistych dla inwestora. Prawie wszystkie terminy były dla nas obce, a analitykami byliśmy na poziomie zerowym. Rysowaliśmy wykresy „wzlotów i upadków” spółek giełdowych, analizowaliśmy na podstawie informacji gazetowych rynek walut, przeżywaliśmy rozterki podczas decyzji, czy wybrać mało dochodowe, ale pewne obligacje skarbu państwa, czy poszaleć na giełdzie, gdzie skróty WIG, BRE itp. nic nam nie mówiły.
Ale teraz to my jesteśmy nie Dukaty, ale Rekiny. Wchodzimy na odpowiednie strony internetowe (potrzeba i brak czasu okazały się matką wynalazku) i mamy gotowe wykresy, a nawet analizy i prognozy. I już wiemy, że krzywa wykresu może się zmienić na szybko rosnącą lub szybko malejącą (prawie pionowa), nie tylko w ciągu miesiąca, tygodnia czy dnia, ale w ciągu godziny. Coraz trafniej ją interpretowaliśmy i coraz korzystniej inwestowaliśmy. Byliśmy nawet na 26 pozycji (na ponad 600 komitetów), po piątym tygodniu gry.
Wprawdzie nie podwoiliśmy naszej kwoty, nie pojechaliśmy także po nagrodę do Warszawy, ale znaleźliśmy się w setce najlepszych grup, z pozycją nr 60 i odebraliśmy swoje nagrody (brykiety banknotów profesjonalnie zniszczonych o wartości 100 000 PLN i certyfikaty Inwestorów) w Rzeszowie. Cieszymy się bardzo i zdajemy sobie sprawę, że świat finansów nie może nam być obcy, jezeli chcemy być prawdziwymi Europejczykami. Być może, nasze małe kroczki okażą się w przyszłości dużymi krokami. I o to chodzi, początek za nami.
Zdobyliśmy sporo wiedzy, poznaliśmy zasady funkcjonowania rynku kapitałowego i inwestowania na giełdzie, mieliśmy okazję do rywalizacji z rówieśnikami. Konkurs zapewnił nam też sporą dawkę emocji i naukę wspólnej pracy oraz podejmowania trudnych i szybkich decyzji. Nie jesteśmy wcale za bardzo zdziwieni tym, że zawodowi analitycy kręcili niedowierzajaco glowami i żartowali, aby nie rozpowszechniać zbytnio wyników osiągnietych przez gimnazjalistów i licealistów, bo mogą ... stracić pracę.

Komitet Inwestycyjny „Dukaty”
pod opieką Izabeli Chłap


Kolekcja autografów w Dukli

W dukielskim Muzeum 8 lipca b. r. otwarto wystawę autografów z kolekcji Wojciecha i Tadeusza Sosnowskich zatytułowaną „Mój podpis pamiątką Ci będzie”, która jest swoistym archiwum autografów wybitnych współczesnych ludzi.
Wystawa po wcześniejszych prezentacjach w Przemyślu, Kolbuszowej i Łańcucie trafiła do Dukli za pośrednictwem komisarza Grażyny Stojak z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.
Pałac dukielski znany jest z tradycji kolekcjonerskich. Właściciele tej rezydencji, głównie Mniszchowie, byli posiadaczami wspaniałych kolekcji obrazów, księgozbiorów, różnych osobliwości … W związku z prezentacją autografów warto przypomnieć, że Józef Mniszech, marsz. w. kor., kasztelan krak. zasłynął m. in. ze zgromadzonych w swoim archiwum akt sięgających czasów Zygmunta Augusta, ale przede wszystkim dokumentów mu współczesnych, które ściągał z całej Polski.
Jego syn Jerzy August, także marszałek i kasztelan, jeden z ważniejszych przedstawicieli dukielskiej linii Mniszchów - wzbogacił to archiwum o nowe zbiory rękopiśmienne. Wśród nich znalazły się cenne teatralia. Jednym z bardziej absorbujących zajęć na dworze dukielskim było też prowadzenie wszelkiego rodzaju korespondencji - rodzinnej, do przyjaciół i znajomych oraz oficjalnej z racji sprawowanych przez Jerzego Augusta urzędów. Stąd znaczną część zbiorów stanowiła epistolografia.
Patronat artystyczny i pasje kolekcjonerskie wymienionych dygnitarzy znalazły żywe echo w poczynaniach Michała Jerzego Mniszcha, wnuka Józefa i bratanka Jerzego - trzeciego marsz. w. kor. w rodzie Mniszchów. Był on pomysłodawcą dwóch projektów: pierwszy z 1772 r. dotyczył ufundowania Universitatis Scientiarum czyli Akademii (ostatecznie rozwinięciem tego pomysłu stał się projekt Akademii Nauk i Sztuk - 1775); drugi opublikował w „Zabawach Przyjemnych i Pożytecznych” w r. 1775 pt. „Myśli względem założenia Musaeum Polonicum”. Zbiory Muzeum, m. in. rękopisy, miały stanowić warsztat naukowy przyszłej Akademii. Sam także kompletował i uzupełniał cenne zbiory obrazów i miniatur, wielką bibliotekę oraz zbiory przyrodnicze.
Można mnożyć przykłady zainteresowań kolekcjonerskich kolejnych sukcesorów dukielskiego dworu.
Obecna wystawa autografów wpisuje się na listę pałacowych przedsięwzięć kolekcjonerskich. Inicjatorem stworzenia własnego archiwum autografów sławnych postaci XX wieku był Tadeusz Sosnowski, obecnie wicemarszałek województwa podkarpackiego. Z czasem zbieranie autografów stało się pasją również jego syna Wojciecha. Gromadzone od 1994 r. tworzą imponujący zbiór podpisów i dedykacji złożonych na fotografiach, wizytówkach, czy drukach firmowych przez znanych naukowców, pisarzy, polityków, reżyserów, aktorów, piosenkarzy i sportowców. Pierwsze podpisy Tadeusz Sosnowski zdobył jeszcze w 1978 r. od wykonawców koncertu w Przemyślu - Andrzeja Rybińskiego i Elizy Grochowieckiej.
Prezentowanym na wystawie autografom towarzyszą biogramy, co sprawia, że ma ona charakter edukacyjny. Większość z nich to autografy polityków różnych opcji - z różnych stron świata oraz polskich. Licznie też występują autografy aktorów i sportowców. Na wystawie nie zabrakło również podpisów ludzi nauki i sztuki. Osobne miejsce znalazł oryginalny autograf Jana Pawła II uważany za najcenniejszy w kolekcji.
Zgromadzone na wystawie podpisy są niewątpliwie cenną pamiątką, ale jednocześnie szczególnym zapisem historycznym i archiwalnym.
Wystawa czynna będzie do połowy września br.
Grażyna Stojak
Aleksandra Żółkoś