Dukielski
Przegląd
Samorządowy

Maj 2004
nr 5(157)

 w gminie
 wydarzenia
 komentarze
 sport

 okładka

 wersja PDF

 kuchnia regionalna

 powrót

 

DPS Styczeń 2004Życzenia na Dzień Matki

Naszym kochanym Mamom, Matusiom, Mateczkom, Mamuśkom,
pełne ciepła i szacunku, z serca płynące szczere życzenia, spokoju, pełnego zadowolenia ze swych pociech, realizacji marzeń
i spełnienia wszystkich zamierzeń

składa
Redakcja
Dukielskiego Przeglądu
Samorządowego


Życzenia na Dzień Strażaka

Z okazji Dnia Strażaka, całej ochotniczej braci strażackiej w gminie Dukla, serdeczne podziękowania za wysiłek w służbie ochrony życia i mienia, za trud niesienia pomocy w czasie usuwania klęsk żywiołowych, wszystkiego najlepszego w życiu osobistym
i rodzinnym,

składa
Marek Górak
Burmistrz Gminy Dukla


Podkrakowska agroturystyka

Niecałe 30 kilometrów na południe od Krakowa, w powiecie wielickim położona jest gmina Gdów. Jej teren o powierzchni 108 km 2 (29 sołectw, 15200 mieszkańców) obejmuje środkową część doliny Raby i przyległą południowo- wschodnią część Pogórza Wielickiego. Tu, na zaproszenie władz gminy w dniach 23 – 25 kwietnia br. zjawili się dziennikarze prasy lokalnej z różnych zakątków kraju. Tematem wiodącym 62. sesji Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej były: Agroturystyka i samorząd w Gminie Gdów, zaś okazją do dziennikarskiego świętowania, 15- lecie powstania pierwszej niezależnej gazety wiejskiej „Naszej Gazety” z Gdowa.
W piątek w Gdowie powitała nas piękna pogoda i niezwykle gościnni gospodarze: wójt Zbigniew Wojas, zastępca wójta Mirosław Mrozowski oraz redaktor naczelny Naszej Gazety Zdzisław Sroka. W ciągu trzech dni naszego pobytu na ziemi gdowskiej gospodarze starali się pokazać nam wszystkie atrakcje, dorobek gminy, walory turystyczne, krajobrazowe oraz historię gminy. Funkcjonowanie gospodarstw agroturystycznych sprawdzaliśmy osobiście, bowiem właśnie w nich byliśmy zakwaterowani i żywieni. Ich właściciele przyjmowali na s z wielką gościnnością i serdecznością starając się udowodnić, że także tu, w pobliżu wielkich aglomeracji – Krakowa, Śląska, ta forma organizacji bazy turystycznej ma przyszłość. Dojazd z Krakowa, Wieliczki, oraz ze śląskich miast nie zajmuje wielu godzin, a to już jest zachętą na weekendowe wypady nad Rabę. Z uwagi na łagodny klimat, nieskażone środowisko naturalne, urozmaicony krajobraz, dobrze zachowane zabytki i miejsca pamięci narodowej, gmina Gdów jest atrakcyjnym ośrodkiem rekreacyjnym i turystyczno wypoczynkowym. Z myślą o coraz większych rzeszach turystów i amatorów czynnego wypoczynku wytyczono i oznakowano 52 km szlaków rowerowych oraz pieszy Szlak Papieski o długości 12 km z Niegowici do Łapanowa, który przemierzał przed laty Jan Paweł II jako wikary. W ubiegłym roku gmina przystąpiła do modernizacji i urządzania terenów pod kątem turystyki, rozrywki i rekreacji na tzw.”Zarabiu” w Gdowie. Także w roku bieżącym dzięki środkom pozyskanym z zewnątrz kolejne przedsięwzięcia np. muszla koncertowa, drogi dojazdowe i inne obiekty będą tam realizowane.
Właściciele gospodarstw agroturystycznych połączyli swe wysiłki i działają w stowarzyszeniu, co stwarza im większe możliwości promocji swych obiektów, a dobra współpraca z samorządem gminnym pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Gospodarstwa są zróżnicowane pod względem oferty: są typowo rolnicze prowadzące hodowlę i uprawy – np.„Pod Dębem”, są gospodarstwa oferujące atrakcje wędkarskie np. „Duszówka”, gospodarstwa z możliwością jazdy konnej, z basenami, obiektami sportowymi itp. Smaczny żur z białą kiełbasą jedliśmy u p. S.Kasprzyk „Bocianie Gniazdo”, a najbliżej Raby oraz terenów rekreacyjnych znajduje się gospodarstwo „Maja” z basenem p. K.Małek. Oferta usług agroturystycznych jest zróżnicowana podobnie jak też oferta spędzania wolnego czasu w Gdowie i okolicach. Są tu liczne boiska sportowe do koszykówki, piłki nożnej ( w samym Gdowie zauważyłem 3), lokale gastronomiczne, a oferta ośrodka kultury też może wzbudzać podziw – zespoły folklorystyczne –„Gdowianie”, muzyczne: orkiestra dęta, kapela ludowa, zespół „Rotacja”, grupa teatralna „Askont”( mogliśmy podziwiać spektakl S.Mrożka „Wdowy”).
Nie sposób pominąć obiektów zabytkowych ani miejsc historycznych związanych z wybitnymi Polakami: Papież Jan Paweł II jeszcze jako wikary pracował w Niegowici, z Gdowa wywodzi się znakomity aktor i reżyser teatralny Ludwik Solski, w Pierzchowie urodził się generał Jan Henryk Dąbrowski – tu znajduje się pamiątkowy obelisk oraz kopiec.
Niedaleko Gdowa w przepięknie położonym miejscu znajduje się dom, w którym mieszkał i tworzył Tadeusz Kantor – artysta, twórca teatru „Cricot 2”oraz 14 metrowe krzesło- pomnik postawione w 4 rocznicę śmierci artysty.
W wielu miejscowościach gminy warto zobaczyć zabytkowe kościoły, kapliczki, kopce (jest ich w gminie 5) i pomniki ( najczęściej odwiedzanym jest pomnik Jana Pawła II jako wikarego przed kościołem w Niegowici).
Warto więc w te okolice pojechać, zobaczyć wiele ciekawych miejsc, spotkać sympatycznych, miłych ludzi, kochających swą ziemię i jej historię.
Miłym akcentem było także spotkanie dziennikarzy w Ośrodku Rehabilitacyjnym Fundacji Osób Niepełnosprawnych i Specjalnej Troski w Podolanach, gdzie podopieczni wystawili program artystyczny „Poranek w Gdowie”, a z okazji jubileuszu „Naszej Gazety” wręczyli jej twórcy redaktorowi Zdzisławowi Sroce piękny dyplom.
Uroczystości jubileuszowe gazety zakończyło rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu na najlepszą gazetę lokalną ogłoszonego przez PSPL, a odbywającego się pod patronatem Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Kwaśniewskiego. W pierwszej edycji konkursu 2002/03 najlepszą gazetą okazało się „Echo Klucz” i jej przypadł puchar ufundowany przez Prezydenta RP. Drugie miejsce zajął nasz miesięcznik –„Dukielski Przegląd Samorządowy”, rozpoczynający właśnie w tych dniach 14 rok swego istnienia. Wśród 68 uczestniczących w konkursie gazet z całej Polski, z naszego regionu wyróżnienie przypadło jeszcze „Gazecie Bieszczadzkiej”.
/Tekst i fot. Z. Dudzik/


Foto zagadka - czy wiesz gdzie to jest?

Jeśli znasz architekturę i ciekawe miejsca w naszej gminie czytaj uważnie kolejne numery DPS-u. W tym numerze kolejna foto-zagadka.

Jeśli wiesz, co przedstawia zdjęcie napisz do nas. Dla pierwszych dwóch osób, które nadeślą prawidłową odpowiedź na adres redakcji będą do odebrania w pokoju nr 19 Urzędu Miasta
i Gminy Dukla atrakcyjne nagrody książkowe.
Redakcja