Dukielski
Przegląd
Samorządowy

Marzec 2004
nr 3(155)

 w gminie
 wydarzenia
 komentarze
 sport

 okładka

 wersja PDF

 kuchnia regionalna

 powrót

 

Wydarzenia kulturalne

Kolejny sukces dzieci z Naszej Gminy

15 lutego 2004 w Gminnym Ośrodku Kulltury w Nowym Żmigrodzie odbył się II MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS „PIOSENKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO”.
W konkursie wzięły udział dzieci z zaprzyjażnionych Ośrodków Kulltury gmin: N.Żmigród,Dukli, Brzostku, Dydni, Wiśniowej, Frysztaka, Wielopola Skrzyńskiego.
Naszą Gminę reprezentowały:Klaudia Dereniowska, Diana Dereniowska, Zespół „ACOLADA” I „AKSAMITKI”.
Dzieci śpiewały piosenki polskich wykonawców i zostały przygotowane przez Ins.Ośrodka Kultury p.M.Walaszczyk. Swoim występem zachwyciły publiczność a najbardziej komisję artystyczną.
W każdej kategorii zdobyły I i II miejsca oraz nagrody I stopnia.

M.W.F


Uwaga dyrektorzy szkół !!!

Burmistrz Gminy Dukla oraz
Ośrodek Kultury w Dukli ogłaszają

Konkurs Współzawodnictwa w Dziedzinie Kultury, Sportu i Rekreacji Szkół Podstawowych i Gimnazjów Gminy Dukla

O nagrodę ubiegać się mogą tylko szkoły z Gminy Dukla.
Podstawę naliczania punktów stanowić będzie udział, zajęte miejsca oraz wyróżnienia reprezentantów szkół w imprezach organizowanych przez Ośrodek Kultury w Dukli.

Podsumowanie współzawodnictwa nastąpi podczas I PRZEGLĄDU DOROBKU KULTURALNEGO SZKÓŁ w dniu 4 czerwca.
Nagrodę Główną stanowić będzie zestaw komputerowy ufundowany przez Burmistrza Gminy Dukla.

Szczegółowy regulamin udostępniony zostanie wszystkim zainteresowanym – pocztą.


Wystawa „Między Wschodem i Zachodem”

Malarstwo i konserwacja zabytków Jerzego Wojtowicza” w dukielskim Muzeum
W Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli od 10 lutego do 10 marca br. można oglądać prace malarskie oraz dokumentację fotograficzną prac konserwatorskich Jerzego Wojtowicza, artysty malarza, konserwatora zabytków, nauczyciela i wychowawcy, twórcy Międzynarodowych Warsztatów Malowania Ikon, prezesa Korporacji Literackiej. Początkowo Artysta przejawiał upodobania do zachodniego, europejskiego trendu sztuki. Bardzo pociągał Go impresjonizm i cała sztuka współczesna, z czasem w obszarze zainteresowań znalazła się ikona i związane z nią problemy technologii, stylistyki, ikonografii, a także sam system konserwacji tego rodzaju malarstwa.
Ekspozycja prezentuje dorobek i przedstawia drogę twórczą Artysty od początku lat 80-tych aż do dziś. Stanowi pełny przekrój Jego zainteresowań twórczych i różnych form wypowiedzi artystycznej - ulubione to malarstwo, rysunek, pastel, ikona.
Zaraz po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1980) interesował się sztuką abstrakcyjną. Powstał wówczas cykl obrazów z motylem w technice collage’u, zapoczątkowany tematem pracy dyplomowej. Motyl symbolizował w kulturze egipskiej, greckiej, sumeryjskiej czy rzymskiej duszę ludzką, co nie było bez znaczenia dla Artysty.
Następnie skupił się na pejzażu, wyjeżdżał na plenery w Bieszczady organizowane przez krośnieńskie BWA. Stąd wiele prac na wystawie odnoszących się do tego okresu.
W międzyczasie Jego zainteresowania skierowały się ku surrealizmowi - tak powstały transpozycje postaci ludzkich, aktów, scen mitologicznych i biblijnych.
Tematem, który chętnie umieszcza na swych obrazach jest Sanok - miejsce, w którym żyje. Oto co powiedział: „Uważam, że to wyjątkowo bajkowe i nieprzeciętne miasto - moja ulubiona modelka”. Charakterystyczne dla miasta elementy pojawiają się niemal we wszystkich Jego obrazach - w martwych naturach, pejzażach, alegoriach. Na przykład na obrazie przedstawiającym porwanie proroka Eliasza nad obłoki, zamiast biblijnego Jordanu przedstawiony jest San.
Artystę fascynują instrumenty co również znalazło swoje odzwierciedlenie w Jego pracach. Z wyeksponowanych na wystawie prac widać, że Jerzy Wojtowicz czerpie pomysły z przyrody, z otaczającego go świata, korzysta z literatury czy Biblii. Przez lata dopracował się własnego stylu, wywodzącego się z ekspresjonizmu a także własnej technologii, będącej połączeniem malarstwa olejnego z akrylowym. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. Jego obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (USA, Niemcy, Francja, Belgia, Holandia, Włochy, Watykan).
Z równym zamiłowaniem oddaje się pasji konserwatorskiej. W 1988 uzyskał tytuł konserwatora dzieł sztuki nadany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w Warszawie. Jak sam mówi: „Konserwacja to praktycznie moje drugie życie, poświęcam jej bardzo dużo czasu”. Podkarpacie zawdzięcza mu i jego pracowni wiele uratowanych zabytków kultury. Przeprowadził konserwację polichromii cerkwi w Komańczy, neogotyckiego obrazu ołtarzowego w Rozawdowie, XIX - wiecznych obrazów z zabytkowego kościoła drewnianego w Bliżynie, ikonostasu w cerkwi w Świątkowej Małej i w cerkwi katedralnej w Lublinie, konserwację zespołu ikon z Klasztoru Prawosławnego w Jabłecznej oraz polichromii w cerkwi prawosławnej w Hrubieszowie.
Jerzy Wojtowicz specjalizuje się też w malarstwie ikonowym. Przy malowaniu swoich obrazów lubi słuchać muzyki, kiedy pracuje nad ikonami musi panować cisza i skupienie.
Warto nadmienić, że od lat aktywnie działa w lokalnej społeczności na rzecz integracji środowiska artystycznego - począwszy od założonej przez siebie w 1981 roku grupy Sanok, aż po Korporację Literacką. Od trzech lat spełnia się również na niwie pedagogicznej, prowadząc zajęcia z konserwacji drewna w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Lesku. Z Jego inicjatywy rusza w tym roku Policealne Studium Konserwacji Mebli Zabytkowych, którego autorski program sam opracował.
Jerzy Wojtowicz jest niewątpliwie Twórcą, którego życie od samego początku obraca się wokół sztuki.

Aleksandra Żółkoś
Fot. W. Półchłopek


Zachęcamy wszystkich ambitnych fotoamatorów do przysyłania zdjęć przedstawiających piękne krajobrazy Dukielszczyzny, cerkwie, pomniki przyrody i architektury, kapliczki celem umieszczenia ich w fotogalerii na dukielskich stronach internetowych. Minimalne wymagania techniczne: rozdzielczość 72 dpi, rozmiar min. 600x400 pixli (zeskanowana pocztówka w rozdzielczości 150 dpi).
Adres e-mail: galeria@dukla.pl lubdoręczenie osobiste do redakcji DPSu Urząd Gminy, pokój 19.


„Kto najpiękniej opowiada bajki ?
Kto tak chętnie zaprowadzi w świat fantazji ?
Oczywiście, moja babcia!
Oczywiście, mój dziadek!”

Co roku w styczniu są dwa uroczyste dni, w których dzieci pragną wszystkim Kochanym Babciom i Dziadkom złożyć najserdeczniejsze życzenia, okazać swą miłość i oddanie, podziękować za dobre rady, opiekę i cierpliwość, za pyszne ciasta, naukę majsterkowania, interesujące wycieczki oraz najpiękniejsze na świecie bajki. Z tej okazji 28 stycznia br., kochające wnuki zaprosiły swoje Babcie i Dziadków do Szkoły Podstawowej w Głojscach.
Dla gości przygotowano wiele niespodzianek. Były wiersze, piosenki, tańce, konkursy, szczere życzenia oraz prezenty. W niejednym oku babci i dziadka widać było, ocieraną ukradkiem, łzę dumy i szczęścia. Dzieci ze Szkolnego Koła Teatralnego, jak prawdziwi artyści, przedstawiły słyszaną wiele razy od babci, bajkę „Kopciuszek”. Później Królewicz zaprosił wszystkich do Zamku na ucztę weselną. Jak przystało na przyjęcie weselne, nie zabrakło pysznego ciasta, kawy, herbaty, a przy tym wspomnień, żartów i tradycyjnych ludowych przyśpiewek. Jeszcze długo dźwięczały w uszach słowa śpiewanej przez gości piosenki:
„Upływa szybko życie,
jak potok płynie czas,
Za dzień, za rok, za chwilę....”
Elżbieta Knap
/nauczyciel S.P Głojsce/

Uroczystość w Jasionce
7 lutego br. nauczyciele Zespołu Szkół w Jasionce, jak co roku, zorganizowali w Domu Ludowym uroczysty Dzień Babci i Dziadka połączony z balem karnawałowym dla dzieci. Wprawdzie uroczystość ta odsunęła się w czasie ze względu na panującą w naszym regionie grypę, ale nasze Drogie Babcie i Drodzy Dziadkowie chętnie wzięli w niej udział.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Danuta Ciuła, która złożyła życzenia dostojnym Seniorom z okazji ich święta. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na to, jak ważni są oni w naszych rodzinach. Podkreśliła ich rolę w wychowaniu młodego pokolenia i zaangażowanie w budowaniu więzi rodzinnych. Dziękowała za ciepło, cierpliwość i miłość, którą darzą oni swoje wnuki.
Dzieci zaprezentowały program artystyczny przygotowany wspólnie z wychowawcami poszczególnych klas: panią Renatą Kuffner, Bogumiłą Stojak, Bożeną Szydło, Beatą Stepek i Ewą Rędowicz.
Klasa I przedstawiła bajkę pt. „Królewna Śnieżka”. Uczniowie byli ubrani w piękne kostiumy i w mistrzowski sposób wcielili się w odtwarzane role.
Przedszkolaki wraz z uczniami klasy II, III i IV wystąpiły z montażem słowno – muzycznym tematycznie związanym ze Świętem Babci i Dziadka. Były wiersze, piosenki, skecze, a także rock and roll zatańczony przez uczniów z klasy VI.
Po części artystycznej odśpiewano wspólnie 100 lat, następnie dzieci złożyły życzenia wszystkim Babciom i Dziadkom oraz wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki. W oczach naszych Seniorów kręciły się łzy wzruszenia, a na twarzy malowała się radość.
Walcem rozpoczęto wspaniałą zabawę.W przerwie Babcie i Dziadkowie mieli okazję obejrzeć jasełka pt. „Pójdźmy wszyscy do Betlejem” w wykonaniu podopiecznych pani Anny Staroń z kółka teatralnego. Goście z dużym zainteresowaniem oglądali występ uczniów z klasy V i gimnazjalistów.
Na zakończenie Seniorzy zostali zaproszeni do wspólnej pamiątkowej fotografii. Nauczyciele prowadzący uroczystość wyrazili nadzieję spotkania w tak miłej atmosferze w przyszłym roku z tej samej okazji.
Renata Kuffner
Bożena Szydło

JAŚLISKA TĘTNIĄCE ŻYCIEM
„W wychowaniu chodzi o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem - o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał; aby więc poprzez wszystko co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale i dla drugich”.
Jan Paweł II

Uroczystość jaka miała miejsce w sobotnie przedpołudnie w Zespole Szkół w Jaśliskach, to integralny i stały element życia ogólnoszkolnego organizowanego przez Panie nauczania zintegrowanego – panią Irenę Prokuską, Agnieszkę Grodzińską, Krystynę Skomiał, Marię Lorenc. Mam tu na myśli „Dzień Babci i Dziadzia”.
Tego typu imprezy nie da się tak szybko zapomnieć, bo to właśnie one dostarczają wielu bodźców emocjonalnych, są źródłem doznań estetycznych, sprzyjają aktywności uczniów, kształtują poglądy, przekonania, postawy twórcze i odtwórcze.
Zorganizowanie takiej imprezy to wiele dni ciężkiej pracy ze strony nauczycieli i ich wychowanków, wymagające wykonania zaproszeń, upominków, dekoracji, poczęstunku i przygotowania programu artystycznego.
Na tę przepiękną uroczystość zostały zaproszone wszystkie babcie i dziadkowie, którzy w jakiś sposób związani są z naszą szkołą.
Najmłodsi uczniowie nie szczędzili ciepłych słów, przepięknych piosenek tym, których kochają najbardziej-swoim babciom i dziadkom. Na twarzach gości widoczne było wzruszenie, radość, a nawet łzy szczęścia. Tak podniosłej i serdecznej atmosfery stworzonej poprzez zabawę i śmiech naszych najmłodszych i ich wychowawców mogą nam pozazdrościć inni.
Mimo wielu niedoskonałości w polskiej oświacie, jedno wydaje się być bezspornie pewne; mamy wielu dobrych, ambitnych i twórczych nauczycieli, którzy robią coś wspaniałego dla szkoły i środowiska, inspirują do działania, mają oryginalne pomysły. Szkoda tylko, że tak mało się o nich mówi. A przecież organizacja imprez szkolnych ma do spełnienia tak wiele ważnych funkcji wychowawczych. Przede wszystkim winna służyć wyrabianiu u uczniów wrażliwości na piękno otaczającego świata oraz pogłębianiu potrzeby wypowiadania swoich przeżyć w różnych formach artystycznych.
Podstawą każdej szkolnej uroczystości powinno być dążenie do aktywnego uczestnictwa dzieci w widowisku, do ich współautorstwa w reżyserii imprezy, Jan Zborowski pisze, że: „nowoczesna szkoła z dotychczasową odtwórczą funkcją procesu nauczania w coraz większym stopniu powinna uzupełniać proces kształcenia autentyczną kreatywnością. Tak więc na pierwsze miejsce wysuwa się obecnie wyobraźnia i ekspresja twórcza, wyznaczając szkole oraz jej sprzymierzeńcom nowe zadania.
Tak więc mając na względzie ideę przyświecającą działaniom naszych nauczycieli warto sięgnąć do pięknych słów Ojca Świętego:

„... Ażeby człowiek... umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale i dla drugich”

Janina Kaluba
Zespół Szkół Publicznych
w Jaśliskach


Pożyteczne ferie

Pod takim hasłem w Zespole Szkół w Równem w pierwszym tygodniu ferii zimowych, zorganizowano zajęcia dla dziewcząt. Przez 6 dni 32 gimnazjalistki uczestniczyły w zajęciach mających na celu rozwijanie ich zainteresowań oraz pożyteczne spędzanie wolnego czasu.
W pierwszym dniu układano kompozycje z suchych kwiatów a także uczono się podstaw wikliniarstwa. Następne trzy dni zostały poświęcone gotowaniu i pieczeniu. Uczestniczki przyrządzały głównie potrawy regionalne i poznawały tajniki sztuki kulinarnej. W piątym dniu dziewczyny wzięły do swoich rąk igły i rozpoczęły naukę haftu krzyżykowego. W ostatnim dniu przeprowadzono zajęcia profilaktyczne mające na celu zapobieganie alkoholizmowi wśród młodzieży. Wszystkie uczestniczki kursu były z niego bardzo zadowolone. Stwierdziły, że dzięki tym zajęciom miło spędziły swój wolny czas ale także nauczyły się wielu potrzebnych w codziennym życiu rzeczy. Podczas zajęć zorganizowano także dożywianie młodzieży.
Do współpracy w wyżej wymienionych zajęciach zaproszono rodzimych twórców p. Elżbietę Pustułkę, p. Irenę Bogaczyk, p. Janinę Szczepanik oraz p. Katarzynę Jakiełę. Za pomoc w przeprowadzeniu zajęć składamy tym Paniom serdeczne podziękowania. Dziękujemy także Panu Burmistrzowi Markowi Górakowi za przekazanie środków finansowych na realizację tego przedsięwzięcia.

Dorota Dołęgowska
Maria Szczepanik
nauczycielki ZSP w Równem, organizatorki zajęć


WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY w Równem

11 stycznia 2004 r. odbył się w Polsce XII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Różne imprezy odbywające się na terenie całego kraju zachwycały ilością obecnych, ich ofiarnością i oddaniem.
Do tej akcji, jak co roku, przyłączyło się również społeczeństwo Równego. Tym razem rzuciliśmy się na większe wody. Utworzyliśmy sztab, z siedzibą w budynku ZSP. Przygotowania trwały już od listopada i szły w kierunku legalizacji sztabu i wolontariuszy. Potem należało się zająć częścią rozrywkową. Nad całością czuwali miejscowi nauczyciele. W tym roku do akcji przyłączył się także Komitet Rodzicielski oraz rodzice. Dwudziestu uczniów - wolontariuszy sprawnie przeprowadziło wśród mieszkańców zbiórkę pieniędzy, zaś w szkole zorganizowano dyskotekę, smaczną rówieńską kuchnię oraz aukcję gadżetów nadesłanych z Warszawy. W aukcji główną rolę odegrali ojcowie oraz radni. Zabawa trwała od południa do godz. 21.00. Było dużo śmiechu, humoru i radości. Zebrane pieniądze wysłano na konto WOŚP. Wieczorem, w telewizji, na tablicy przedstawiającej wysokość zebranych pieniędzy, pojawiło się Równe. Byliśmy dumni z tego, że w jakimś stopniu przyczyniliśmy się do ratowania zdrowia i życia dzieci. To wspaniałe uczucie podtrzymało nas na duchu i zaplanowaliśmy, że w przyszłym roku również zorganizujemy podobną akcję. Zachęcamy inne miejscowości do udziału w WOŚP, bo cel jej jest wielce szczytny, a efekty olbrzymie.
Dziękujemy serdecznie wszystkim, mieszkańcom Równego za udział w akcji.
… i znowu serce DZIECKA
zaczyna miarowo bić…
To dzięki Twej ofiarności
będzie dziś słodko śnić!

Krystyna Patla
ZSP w Równem


Już po raz XIX- ty

Dukielskie Liceum i w tym roku uczestniczyło w kolejnej, XIX edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W eliminacjach stopnia podstawowego, które odbyły się 10 lutego wzięło udział 76 uczniów. 11 uczniów uzyskało wyniki wyższe niż 70%. Do stopnia regionalnego zakwalifikowały się 3 osoby o największej ilości punktów:
1. Mateusz Lorenc – I miejsce.
2. Rafał Szczurek – II miejsce
3. Anna Sajdak – III miejsce

Maria Walczak
Organizator olimpiady, nauczyciel biologii LO w Dukli


Szanowni państwo!

Stowarzyszenie ARS POPULI wspólnie z Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie organizują kolejny konkurs z cyklu: „Chrońmy od zapomnienia kulturę ludową” pt.

„DREWNIANA  ARCHITEKTURA  SAKRALNA  POLSKI”

Poprzednie konkursy z tego cyklu pt. „Kapliczki i krzyże przydrożne” oraz „Nagrobki i pomniki cmentarne” cieszyły się dużym zainteresowaniem fotografów profesjonalnych i amatorów a także zwiedzających wystawę. Dzięki zaangażowaniu środków masowego przekazu udało się nam dotrzeć do szerokiego grona osób zainteresowanych taką tematyką.

Ogłoszony konkurs dotyczy sakralnych obiektów drewnianych budowanych od wieków na polskiej ziemi, które z powodu pożarów, zdarzeń losowych znikają z naszego krajobrazu. Mimo zniszczeń, niewiele krajów może poszczycić się tyloma zabytkami architektury drewnianej co Polska.
Zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w rozpropagowaniu regulaminu konkursu „Drewniana architektura sakralna Polski” poprzez cykliczne ukazywanie się informacji o konkursie. Stowarzyszenie ARS POPULI, którego celem jest między innymi prezentacja i promowanie regionalnego dziedzictwa kultury, wspierane jest w swej działalności przez instytucje oraz osoby dobrej woli. W tym przypadku też liczymy na taką pomoc.
Z poważaniem
Stanisław Szlezyngier
Prezes Stowarzyszenia ARS POPULI

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej pod adresem www.arspopuli.prv.pl
Szczegółowych informacji udziela
Stowarzyszenie ARS POPULI, 31-153 Kraków, ul. Szlak 39/3
Tel. / fax. (0 12) 633 60 66
e-mail: arspopuli@mteria.pl