Dukielski
Przegląd
Samorządowy

Styczeń 2004
nr 1(153)

 w gminie
 wydarzenia
 komentarze
 sport

 okładka

 wersja PDF

 kuchnia regionalna

 powrót

 

Wydarzenia kulturalne

Ośrodek Kultury w Dukli
zaprasza na Sylwestra
do kawiarni „Ratuszowa”
Bilet wstępu 20 zł. od osoby
Zapisy do dnia 29 grudnia w kawiarni


2 grudnia w Krośnieńskim Domu Kultury odbyły się IV Mikołajki Teatralne. Uczestniczył w nich dziecięcy zespół teatralny z naszego ośrodka kultury. W zasadzie był to nasz pierwszy tak poważny występ, a uwieńczony sukcesem. Dzieci wywalczyły sobie wyróżnienie jako nagrodę główną w konkursie.


5 grudnia w sali Ośrodka Kultury, w kinie „Promień”, spotkały się z Mikołajem dzieci z niezamożnych rodzin.
W programie przygotowanym dla nich przez ośrodek kultury, znalazły się dwa przedstawienia teatralne w wykonaniu rówieśników z ZSP Równe oraz grupy teatralnej „To my”. Po obejrzeniu przedstawień wszystkie dzieci dostąpiły zaszczytu spotkania z Mikołajem, który szczodrze rozdawał zebranym prezenty. W imprezie brał udział główny sponsor „Mikołajków”, Marek Górak,Burmistrz Miasta i Gminy Dukla.


12 grudnia ośrodek kultury gościł w sali kina uczestników VI Gminnego Konkursu Piosenki Ludowej Kolęd i Pastorałek. W czterech kategoriach wiekowych wystąpiło ponad trzydziestu wykonawców. Komisja Artystyczna w osobach: Krystyny Stańkowskiej przewodniczącej, Krystyny Różewicz, Norberta Uliasza postanowiła przyznać wyróżnienia:
w kat. I Aleksandrze Kandefer
w kat. II – nieprzyznano
w kat. III – Grecie Zima, Edycie Głód, Małgorzacie Baniak
w kat. IV - Paulinie Sroka
Tytuły laureatów przypadły:
w kat. II - Klaudii Dereniowskiej, Jagodzie Mermon, Katarzynie Szubrycht
w kat. III - Sylwii Jakieła, Tomaszowi Szczepanikowi, Dawidowi Khan, Sabinie Zima
w kat.IV - Karolinie Dziadowicz, Dianie Dereniowskiej, Agnieszce Głód, Honoracie Wajdzie, Natalii Jasińskiej, Małgorzacie Bałon.
Wszyscy laureaci wystąpią w dniu 20 grudnia br. w Powiatowym Konkursie Piosenki Ludowej Kolęd i Pastorałek. O wynikach poinformujemy w lutowym numerze DPS-u.


13 grudnia na zaproszenie GOK we Frysztaku, wzięliśmy udział w „Mikołajkowym Turnieju Gmin dla dzieci”.
W turnieju spotkały się drużyny zaprzyjaźnionych ośrodków kultury z Nowego Żmigrodu, Wielopola Skrzyńskiego, Wiśniowej, Frysztaka, Dydni i Dukli. Po rozegraniu 10 konkurencji gółwnie sportowo-rekreacyjnych okazało się, że zwycięstwo przypadło Dydni, drugie dla Wielopola Skrzyńskiego, trzecie gospodarzom, czwarte Dukli, piąte Nowemu Żmigrodowi a szóste Wiśniowej. W początkowej fazie zmagań różnica w punktacji była bardzo wyrównana. Na zakończenie, wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary i paczki od przybyłego na imprezę Mikołaja. Całość podsumowana została okolicznościowym zdjęciem.


GRAND PRIX dla Dukli.

W niedzielę 14 grudnia br. w Miejscu Piastowym odbył się V MIĘDZYGMINNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK.W konkursie udział wzięły również dzieci z gminy Dukla-zespół wokalny: „AKSAMITKI” prowadzony przez M. Walaszczyk-Faryj działąjący przy Ośrodku Kultury w Dukli w skład którego wchodzą dzieci z ZSP w Równem oraz Klaudia Dereniowska z Dukli. Dzieci swoimi kolędami zachwyciły wszystkich.
Werdykt jury brzmiał: Nagroda Główna - Klaudia Dereniowska natomiast GRAND PRIX dla zespołu „AKSAMITKI” za kolędę „Z narodzenia Pana”. Jednym słowem zagarneliśmy wszystkie główne nagrody. Radość nie miała granic, gratulacje dla dzieci i instruktora były od wszystkich, nawet od obcych ludzi. Było to bardzo miłe i wzruszające.
M.W.F


Troje uczniów dukielskiego liceum zdobyło nagrody w Rzeszowie

1 grudnia br. został rozstrzygnięty wojewódzki konkurs pod hasłem „Porozmawiajmy o AIDS- przeszłość bywa groźna”.
Organizatorem konkursu było stowarzyszenie „KARAN” w Rzeszowie.
Nagrody w kategorii plastycznej zdobyły uczennice tut. Liceum ogólnokształcącego
- Ewelina Gieroń kl. II a
- Barbara Walaszczyk kl. II b.

Plakaty ich autorstwa oraz trzech pozostałych uczniów: Jakuba Kowalika – kl. II a, Huberta Pepery kl. IV a i Macieja Kosińskiego kl. IV b znajdują się na wystawie konkursowej w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
Nagrodę w kategorii literackiej zdobył Krzysztof Dyga – kl. IV a za wiersz pt. „ GRANICA”
Opiekun: Maria Walczak

GRANICA

„Młodości! Ty nad poziomy
Wylatuj”.
zważaj tylko,
na lotu twego rozsądek...
by nie był zbyt odważny –
granica między odwagą i głupotą to tylko mały przesmyk ...
pozbądź się zuchwałości w locie -
by nie zakończył się poparzeniem skrzydeł
i byś nie upadła gdzieś daleko od celu – w niepamięć i obojętność, może nawet pogardę.
Twój ojciec mógłby wtedy nie dać rady cię uratować.

„Każda młodość śpiewa, nie zajmując się analizą słów”
Słodka jest taka pieśń
jednak pozbawiona udziału rozumu.
A „Kiedy rozum śpi, budzą się potwory.”
Przybierają piękną postać,
Pod którą umiejętnie ukrywają swa potworność.

Nie szukaj dopingu do życia poza samym sobą,
Złudnego szczęścia,
Które później może cię przyoblec
W niezniszczalny płaszcz śmierci
Spod którego rozdzierającą krzyczałbyś:
„Gdzieście, ach gdzieście uleciały
Wy, dni młodości mojej złote?”

Krzysztof Dyga
kl. IV b LO w Dukli


Poetycko-taneczne Andrzejki

27 listopada br. dukielskie Muzeum Historyczne – Pałac oraz Liceum Ogólnokształcące zorganizowały imprezę „Wieczór poezji Jana Belcika oraz andrzejkowe szaleństwo” w wykonaniu pary tanecznej Klubu „Gracja” w Krośnie i młodzieży LO w Dukli. Wieczór miał nazwę tytułową pierwszego tomiku wierszy J.Belcika „W cieniu Cergowej”

Jan Belcik – urodził się w 1960 r. w Dukli. Wychował się w Nowej Wsi u podnóża góry Cergowej, która jak się później okazało, stała się jednym z ważniejszych źródeł poetyckiej inspiracji. Poeta debiutował w 1985 roku wierszami: „Nowa Wieś” i „Oda do Ziemi” opublikowanymi w almanachu klubu Literackiego „Połoniny”. Obecnie Jan Belcik mieszka w Krośnie, wydał trzy tomiki poezji: „W cieniu Cergowej”(1989), „Fotografie nie przypadkowe”(1995) oraz „Incognito” (2001). Jest laureatem nagrody Fundacji A.Domagały-Jakuć i wielu innych konkursów literackich.

„W cieniu Cergowej
Jasiołka pije chłopski upór
rozkradając brzegi
drogi wyjeżdżają ze wsi
pod przystanek
roznegliżowanego kamieniołomu...”

Poetę intryguje poezja i osobowość Jana Tulika, któremu dedykuje jeden z wierszy z pierwszego tomiku. W jego wierszach można znaleźć wiele dedykacji dla bliskich osób – poeta często utożsamia się z nimi, budzi wspomnienia wspólnie przeżytych chwil. Pojawia się także tęsknota za tym, co nie nadeszło lub oddaliło się i nigdy nie wróci. Jak wielu z nas, poeta poszukuje swego miejsca w życiu – czyni to jednak inaczej, bo w poezji i poprzez poezję.
W trakcie wieczoru poetyckiego młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Dukli, przygotowana przez mgr Andrzeja Szwasta – nauczyciela języka polskiego, krytyka literackiego – recytowała wiersze Jana Belcika. Następnie o jego poezji mówili Andrzej Szwast, Jan Tulik oraz sam autor. Przedstawił on na zakończenie spotkania kilka swoich nowych wierszy. Po części poetyckiej dukielskiego spotkania odbyła się część związana z „Andrzejkami”, w której obrzędy i wróżby andrzejkowe prezentowała młodzież licealna, a całość uświetnił pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu pary tanecznej krośnieńskiego klubu „ Gracja” – Jakuba Rząsy i Anny Błażejowskiej. W spotkaniu oprócz młodzieży z Dukli, Miejsca Piastowego i mieszkańców Dukli uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych krośnieńskiego starostwa, gminy Dukla, oraz przedstawiciele powiatowych i gminnych środowisk twórczych.

/Z.Dudzik/


Konkurs na kartkę świąteczną
„Boże Narodzenie 2003” w szkołach naszej gminy

Zespoły Szkół Publicznych w Dukli, Łękach Dukielskich i Jaśliskach zorganizowały w okresie przedświątecznym konkurs na okolicznościową kartkę.
Uczniowie tych szkół bardzo licznie przystąpili do konkursu. Komisje konkursowe miały sporo pracy, aby wyłonić laureatów w kategorii szkoła podstawowa i gimnazjum. Samorząd naszej gminy fundował dzieciom skromne nagrody, w zamian otrzymaliśmy kartki laureatów. Jedna z nich znajdująca się na okładce autorstwa Anety Toropiła została wysłana do naszego wielkiego rodaka, Jana Pawła II, pozostałe do osób współpracujących z naszą gazetą. Po trzy nagrodzone prace z każdej kategorii znajdują się na kolorowej wkładce.

Nagrodzone prace w ZSP w Dukli:

Kat. szkoła podstawowa:

Magdalena Krowicka

Anna Sęp

Wojciech Pietruś
Kat. gimnazjum:

Aneta Toropiła

Aleksandra Wróbel

Magdalena Kołodka

Nagrodzone prace w ZSP w Łękach Dukielskich:

Kat. szkoła podstawowa:

Konrad Leśniak

Dominika Pabis

Anna Konop
Kat. gimnazjum:

Tomasz Konop

Justyna Kołacz

Ewelina Węgrzyn

Nagrodzone prace w ZSP w Jaśliskach:

Kat. szkoła podstawowa:

Paulina Lorenc

Gabrysia Farbaniec

Justyna Dyląg
Kat. gimnazjum:

Antonina Cichoń

Sylwia Łątka

Ewelina Farbaniec

Pragnę podziękować nauczycielkom organizującym konkursy w szkołach: Pani Marii Fornal z ZSP w Dukli, Pani Katarzynie Majchrzak z ZSP w Łękach Dukielskich i Pani Edycie Wilczek z ZSP w Jaśliskach za przekazywanie tradycji swoim wychowankom, a także za wkład pracy związany z organizacja konkursu. kbr


Ekologiczny sukces Szkoły w Tylawie

Stan środowiska naturalnego wpływa na jakość naszego życia. Tylko w miejscu ekologicznie czystym możemy zachować dobre zdrowie i samopoczucie. Troska o naturalne, nieskażone środowisko jest zatem obowiązkiem każdego człowieka.
Starania o czystość terenów, na których żyjemy są szczególnym priorytetem dukielskiej gminy. W ramach szeroko zakrojonej działalności ekologicznej organizowane są rozmaite akcje, których celem jest nie tylko polepszenie czystości środowiska, ale także uwrażliwienie na potrzebę dbania o jego naturalny, nieskażony stan. W ramach tego typu akcji organizowane są na terenie gminy Dukla szkolne konkursy na zbiórkę surowców wtórnych, w których co roku biorą udział uczniowie z różnych szkół.
Sprawozdania i wyniki z przeprowadzonych konkursów dowodzą, iż misję oczyszczania środowiska najaktywniej pełnią dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Publicznych w Tylawie. Nasza szkoła może się poszczycić szeroko rozwiniętymi, wieloletnimi tradycjami w dziedzinie ekologii. Uczniowie wraz z opiekunami co roku z dużą aktywnością i imponującą efektywnością oczyszczają okoliczne tereny, biorąc udział w akcji „Sprzątanie Świata”.
Wymiernym efektem tej pracy w roku 2003 jest uprzątnięcie 12 ha terenu. Kolejnym ekologicznym sukcesem naszej szkoły są duże osiągnięcia w gminnych konkursach zbiórek surowców wtórnych. Już w 1999 r. szkoła zajęła II miejsce w konkursie pod hasłem „Zebrana przez Ciebie puszka aluminiowa po przetworzeniu znów będzie nowa”. Rok 2000 przyniósł następne ekologiczne zwycięstwa- I miejsce w Gminnym Konkursie Zbiórki Makulatury oraz II miejsce w Gminnym Konkursie Zbiórki Szkła. W dalszych latach uczniowie naszej szkoły przystępowali do konkursów ekologicznych indywidualnie. Opiekunem wszystkich konkursowych zmagań był nauczyciel przyrody i fizyki pan Jan Hryneńko, który czuwał nad sprawną organizacją i przebiegiem konkursu w szkole. Nasi uczniowie przynieśli po raz kolejny swemu opiekunowi, rodzicom oraz całej szkole chlubę, zajmując w r.2002/2003 dwa pierwsze oraz jedno drugie miejsce w konkursie na rzecz czystości środowiska naszej gminy. Tym razem organizatorzy konkursu wyróżnili zwycięzców atrakcyjnymi nagrodami. Laureaci I miejsca tj. Joanna Wojtaszek z kl. IV i Tomasz Kielar z kl. I gimn. otrzymali rowery górskie. Natomiast uczennica kl.V Barbara Kosior, która zajęła II miejsce została nagrodzona deskorolkami. Szkoła otrzymała wówczas pojemnik służący do zgniatania puszek. W roku bieżącym działalność ekologiczna w naszej szkole dalej jest kultywowana. Uczniowie oraz ich opiekun z dużym wysiłkiem i samozaparciem zbierali surowce wtórne, uwalniając nasze środowisko od niszczących go odpadów w postaci zalegających puszek aluminiowych i opakowań typu „pet”. Rezultatem tej akcji były znów najwyższe miejsca w gminnym konkursie na zbiórkę surowców wtórnych. Pierwsze miejsce w tym konkursie oraz nagrody w postaci namiotów zdobyli: uczeń kl. 4 -Krzysztof Gabło ( opakowania „pet”) oraz uczennica kl. 5-Joanna Wojtaszek (puszki aluminiowe).
III miejsce w zbiórce opakowań „pet” zajął uczeń kl. 2 gimn.- Rafał Bukowczyk, którego nagrodzono plecakiem. IV miejsce wywalczył uczeń kl. 3 gimn. Grzegorz Ryszko (opakowania „pet”), zaś V- uczeń kl. 4 –Tomasz Sysak (opakowania „pet”)
Działalność naszej szkoły kształtuje w młodych umysłach świadomość ekologiczną, potrzebę troski o dobro środowiska naturalnego, czynimy to nie tylko poprzez aktywny udział w konkursach ekologicznych. W szkole organizuje się także szereg imprez: apele, rajdy pogadanki mające na celu propagowanie treści ekologicznych oraz poznawanie naturalnych walorów turystyczno- krajoznawczych naszego pięknego regionu.
Dorota Pilarska
nauczyciel w ZSP w Tylawie


„Równianie” promują ziemię rówieńską
i dukielską wśród polonii zagranicznej

Zespół teatralno - obrzędowy RÓWNIANIE z Równego działa dopiero trzy lata, a ma już na swoim kącie kilkanaście występów, nie tylko na terenie gminy, ale też poza granicami powiatu. Występował m.in. w Tyczynie, w Nowej Sarzynie, brał udział w I Wojewódzkim Przeglądzie Strażackich Zespołów Scenicznych Województwa Podkarpackiego. Wielkim przeżyciem dla członków zespołu był udział w X Jubileuszowych Spotkaniach Skrzypków Ludowych „Maj-Danówka 2003” oraz w Międzynarodowych Spotkaniach Poetów – Wrzeciono 2003, gdzie wystąpili jako goście honorowi.Wówczas to zespół został odznaczony medalem AB IMO Pektore, co w tłumaczeniu polskim znaczy Z GŁĘBI SERCA. Jest to bardzo trafne wyróżnienie, bowiem RÓWNIANIE rzeczywiście krzewią kulturę ludową z głębi serca i dla serca. Bezinteresowna, mozolna lecz jakże piękna praca zespołu została dostrzeżona przez różne mas-media, m.in. przez reżysera nowego programu telewizyjnego MUZYCZNY DYLIŻANS- Sławomira Świerzyńskiego (solistę zespołu Bayer Full). 17 listopada br. do Równego zjechała ekipa telewizji Polsat 2. Odbyła się lustracja terenu nagrań, prezentacja obrzędu kiszenia kapusty, rówieńskich piosenek ludowych oraz solówek dzieci szkolnych. Nagrania odbyły się następnego dnia. Z samego rana ekipa ruszyła na filmowanie Dukli i jej okolic, a po południu wróciła do Równego, by w zabytkowej chacie p. Władysława Bałona nakręcić sceny z przygotowanych materiałów. Wszystko poszło bardzo sprawnie. Członkowie zespołu zachowywali się na planie jak profesjonaliści (żadnej sceny nie powtarzano).
Następnego dnia filmowano Równe, jego okolice i szkołę. Nakręcony materiał będzie emitowany w TV Polonia.

W imieniu koleżanki Beaty Bek, Zofii Wajdy oraz własnym, serdecznie dziękuję WSZYSTKIM, którzy w jakimkolwiek (nawet najmniejszym) stopniu przyczynili się do uświetnienia tych historycznych dni, m. in. burmistrzowi Markowi Górakowi i proboszczowi Kazimierzowi Rojek. Szczególne ukłony kieruję w stronę członków zespołu RÓWNIANIE (do starszych, do młodzieży oraz do dzieci ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum). To dzięki WAM nasza MAŁA OJCZYZNA - RÓWNE i ZIEMIA DUKIELSKA zaistnieje na mapie świata.

Krystyna Patla