Dukielski
Przegląd
Samorządowy

Październik 2003
nr 10(150)

 w gminie
 wydarzenia
 komentarze
 sport
 okładka
 kuchnia regionalna

 powrót

 

Aktualności z gminy

Sejmowa Komisja Gospodarki obradowała w Dukli

W dniach 24-26 września br. Sejmowa Komisja Gospodarki miała na terenie województwa Podkarpackiego wyjazdowe posiedzenie. Posłowie obradowali nt. „Uwarunkowania rozwoju gospodarki na przykładzie gmin Beskidu Niskiego poprzez rozwój ekoturystyki, tworzenia i promocji produktów turystycznych lokalnych, produktów markowych i rękodzielniczych, rozwój infrastruktury do uprawiania turystyki aktywnej”.
Organizatorem posiedzenia w Dukli było Biuro Poselskie Pana Józefa Głowy Posła RP, miejscem obrad Muzeum Historyczne Pałac w Dukli. W posiedzeniu uczestniczyło 33 posłów, a przewodniczył jej Pan Adam Szejnfeld – przewodniczacy Komisji Gospodarki. Referat wstępny prezentujący uwarunkowania rozwoju turystyki w Beskidzie Niskim przedstawił Pan Andrzej Krasnodębski z Ministerstwa Gospodarki, koreferat wygłosił Poseł Józef Głowa, prezentując osiągnięcia w dziedzinie turystyki i promocji naszego regionu. Walory przyrodnicze (prezentacja wizualna)Beskidu Niskiego przedstawił Pan Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Pan Marek Górak Burmistrz Miasta i Gminy Dukla zaprezentował uwarunkowania rozwoju turystyki w naszej gminie, skupiając się na inwestycjach: budowie zalewu w Trzcianie, kaskad na Jasiołce i ochronie środowiska. Wielu posłów i zaproszonych gości zabierało głos. Wszyscy podkreślali piękno naszej ziemi.Brak nam natomiast infrastruktury i to nie tylko turystycznej, ale przede wszystkim brak nam dróg, bez których turystyka nie ma szans rozwoju i władze gminy o tym dobrze wiedzą, robią wszystko aby to zmienić. Głos zabierali również Pan Wojciech Kodłubański –v-ce prezes Polskiej Organizacji Turystyki, poinformował, że dochody z turystyki za rok 2002 wynoszą 4,5 mld $, mówił o ogromnej roli promocji ośrodków zagranicznych. Przedstawicielka ARiMR p. Balczak mówiła o programie pomocowym przedakcesyjnym SAPARD działanie IV (który jest już po audycie).
Wnioski z prac komisji nie zostały wyciągnięte, ponieważ 26 września Komisja pracować miała w Woli Sękowej w Gminie Bukowsko.
Podsumowując wszystko co zostało na komisji w Dukli wypowiedziane należało by stwierdzić, iż Beskid Niski jest predestynowany do rozwoju turystyki. Czynnikami umożliwiającymi rozwój funkcji turystycznej są: walory naturalne, walory antropogeniczne, duża aktywność samorządów lokalnych, powstanie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Beskid Niski”, odbywające się imprezy o charakterze folklorystycznym, konieczność poszukiwania przez rolników dodatkowych źródeł dochodu.
kbr


Przebudowa stołówki szkolnej

Po wielu latach starań i opracowywania różnych koncepcji, w okresie wakacji przeprowadzona została gruntowna przebudowa stołówki szkolnej w Zespole Szkół Publicznych w Dukli. Modernizację wykonano w oparciu o istniejącą bazę szkolną. Pomieszczenie jadalni zaadaptowano na potrzeby kuchni, a w dotychczasowej świetlicy urządzono jadalnię. Dzięki temu możliwe stało się zorganizowanie całego cyklu produkcyjnego posiłków zgodnie z obowiązującymi normami sanitarnymi. Zwiększenie mocy produkcyjnych stołówki, stworzyło także możliwość przygotowywania posiłków dla dzieci uczących się w innych szkołach.
Pomoc w formie posiłku, kierowana do uczniów mających trudną sytuację rodzinną, wydaje się najbardziej racjonalna. Utrzymanie stołówki, przyczyni się zatem do wspierania działań Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, z którym współpraca szkoły od wielu lat jest bardzo dobra.
Tą drogą chciałbym również złożyć podziękowania Panu Burmistrzowi, Markowi Górakowi, gdyż bez jego przychylności, realizacja tego zadania byłaby niemożliwa.
Ryszard Chrobaczyński
dyrektor ZSP w Dukli


Jasionka

Założona została w 1386 roku przez sołtysa z Równego – Michała, który otrzymał od biskupa przemyskiego Eryka przywilej lokowania wsi na surowym korzeniu. Przywilej taki oznaczał, że osada powstawała w terenie nie zamieszkałym a jej założenie wiązało się z trzebieżą lasu i zakładaniem pól uprawnych. Za prawo założenia wsi Michał zapłacił biskupowi 22 grzywny.
Wieś otrzymała nazwę Byskopeswald.
Wies otrzymała prawa niemieckie, a pierwszy pisany ślad jej istnienia pochodzi z roku 1391.
W 1343 roku w dokumentach sądowych wieś nazywana jest Biskupice (spolszczenie nazwy niemieckiej) lub Nowa Jasionka. Ta druga nazwa dotyczy prawdopodobnie innej miejscowości – Nowej Wsi, która wtedy stanowiła część Jasionki.
W latach 1386 do 1939 wieś stanowiła własność biskupstwa przemyskiego.
Istniejący obecnie we wsi kościół parafialny wybudowany została w 1756 roku z fundacji podstarościego Lipowicy i Cergowej.
Na dzwonnicy kościelnej zawieszony jest gotycki dzwon pochodzący z końca XV wieku.
Z budynkiem kościoła związana jest legenda, która mówi, że drzwi kościelne pochodzą z jaskiń zbójeckich z pobliskiej góry Cergowej.
Położona u północnych, stromych stoków góry Cergowej wieś odznacza się surowym klimatem. Słynny „dukielski” halny powoduje w zimie zawieje i zamiecie snieżne, a zaspy usypanego śniegu mają kilka metrów wysokości.
SW


Apel do Czytelników

Redakcja DPS poszukuje starych fotografii, widokówek i dokumentów związanych z Dukielszczyzną. Osoby posiadające takie dokumenty proszone są o ich udostępnienie. Za zgodą właściciela dokumenty te zostaną zeskanowane i będą wykorzystywane do publikacji.


Nowy samochód pożarniczy w Głojscach!

W dniu 21 września 2003 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Głojscach świętowała uroczyste przekazanie samochodu pożarniczego, który, dzięki staraniom st. bryg. Marka Durała, komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach , został darowany OSP przez Urząd Miasta w Katowicach. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, celebrowaną przez ks. Józefa Panczuka, proboszcza parafii Głojsce oraz ks. Stanisława Kluka misjonarza. Po jej zakończeniu, zaproszeni goście, delegacje OSP oraz mieszkańcy sołectwa udali się na plac przed budynkiem remizy strażackiej, aby kontynuować dalsze uroczystości. Gości i mieszkańców powitał Andrzej Kusz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Głojscach. Wśród zaproszonych gości byli między innymi Marek Durał – st. bryg. Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Tadeusz Kubit – płk poż. w stanie spocz., Jan Kilar – Prezes Zarządu Powiatowego Zw. Ochotniczych Straży Pożarnych w Krośnie, Lesław Penar – z-ca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, Marek Górak – Burmistrz Miasta i Gminy Dukla oraz prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych w Dukli, Draganowej, Iwli, Łysej Górze, Teodorówce, Wietrznie i Równem. Uroczystego poświęcenia darowanego samochodu dokonał ksiądz proboszcz parafii Głojsce, po którym Marek Durał – komendant Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, przekazał kierowcy Ochotniczej Straży Pożarnej w Głojscach, dowód rejestracyjny wraz z kluczykami.
Wstęgę na samochodzie przeciął Marek Górak – Burmistrz Miasta i Gminy Dukla.
W trakcie uroczystości wielu wyróżniającym się strażakom wręczone zostały medale, odznaczenia oraz dyplomy uznania.
Ta miła uroczystość zakończyła się wspólną zabawą w sali Domu Ludowego w Głojscach.
beż


Promocja dukielskich przedsiębiorców

Od październikowego numeru DPSu rozpoczynamy cykl rozmów z naszymi przedsiębiorcami, którzy od wielu lat działają na naszym lokalnym rynku, wspomagając go swoimi własnymi wyrobami, firmując nazwiskiem lub nazwą zakładu. Jednakże, żadna z firm, której wyroby są nabywane przez mieszkańców Dukli i jej okolic, nie pozwoliła sobie na szczególną dbałość o własny wizerunek, specjalną reklamę produkowanych wyrobów, urządzenie swoich stoisk w naszych dość licznych sklepach.

Ale porozmawiajmy o szczegółach.

W tym numerze prezentujemy Pana Wiesława Mączkę, właściciela piekarni „Przełęcz” w Dukli.

Barbara Żwirecka: Od jesieni 2002 r. Pana piekarnia, usytuowana w byłej bazie GS, jest obiektem szczególnie wyróżniającym się na tle pozostałych budynków. Została rozbudowana, zmieniła się całkowicie jej elewacja.

Wiesław Mączka: Od 1998 r. dzierżawiłem piekarnię pod tą samą nazwą, co obecnie. W roku 2002 odkupiłem obiekt od GS-u i zabrałem się za remont generalny wszystkich pomieszczeń oraz instalacji elektrycznej, sanitarnej, wodno-ściekowej. Zakupiłem również całkowicie nową linię technologiczną do wypieku pieczywa.

BŻ: Jaka jest wydajność Pana pieca piekarskiego oraz ile asortymentów pieczywa wędruje na nasz rynek?

WM: Mój piec piekarski mógłby w ciągu doby produkować około 5 ton różnego rodzaju pieczywa. W chwili obecnej pracujemy na jedną nocną zmianę, produkując tylko 800 kg pieczywa, przy czym wypiekamy 7 asortymentów pieczywa / graham, chleb zwykły, wiejski, domowy, pszenno-żytni z formy, z blachy i pszenny/ oraz pieczywo drobne, tj. zwykłe bułki wyborowe, weki, solanki, grahamki i małe bułki montowe. Ponadto pieczemy również chałki ozdobne, rogale oraz drożdżówki. Nasze własne receptury na produkcję chleba opierają się na bazie kwasu żytniego i rozczynu pszennego, bez dodatku środków konserwujących.

BŻ: Ilu pracowników Pan zatrudnia?

WM: Obecnie zatrudniam 9 pracowników, gdyby moja produkcja miała się w przyszłości zwiększyć, zatrudnienie powiększyłbym do 15 osób. Wszyscy moi pracownicy są fachowcami branży piekarskiej. Od 1998 r. załoga jest bardzo stabilna, nie zwolniłem ani jednego pracownika, którego sam zatrudniłem.

BŻ: Branża piekarska, również na naszym rynku, jest szczególnie konkurencyjna. Jak Pan wytrzymuje jej nacisk?

WM: To prawda. Do sklepów w Dukli, pieczywo jest dostarczane z 14 piekarni z różnych miejscowości. Pamiętam, że dwadzieścia lat temu, Duklę zaopatrywały w pieczywo 3 piekarnie. Ja w tej branży próbuję znaleźć również swoje miejsce. Poza dostawami pieczywa do sklepów w Dukli i innych miejscowości gminy, wożę go również w okolice Gorlic.
Martwi mnie niepełne wykorzystanie zdolności produkcyjnej mojego pieca piekarskiego.

BŻ: Być może otwarcie granic Unii Europejskiej w przyszłym roku, pomoże branży rozwinąć skrzydła, szukać nowych rynków zbytu poza granicami kraju?

WM: Jestem optymistą i czekam na nowe wezwania. Być może, zakłady piekarskie, które nie spełniają norm unijnych będą powoli wypierane przez te, które posiadają nowoczesne linie technologiczne, własne sprawdzone receptury pieczywa, potrafią rozszerzyć asortyment produktów i zachęcić nabywców nowym smakiem. Moja piekarnia w zasadzie jest przygotowana do tego. Mogłaby pracować na pełne 3 zmiany, mógłbym też od razu zwiększyć zatrudnienie.

BŻ: Czy w związku z tym ma Pan jeszcze jakieś plany związane z rozwojem firmy?

WM: Tak. Pragnąłbym w przyszłości rozbudować zakład i zwiększyć asortyment produkcji, wprowadzając do sprzedaży wyroby cukiernicze, np. ciasta weselne czy pieczywo kruche.

BŻ: Znany jest Pan ze swojego zaangażowania w różne sprawy, które dzieją się na naszym terenie. Zawsze można liczyć na Pana wsparcie, tak finansowe jak i objawiające się w innych formach pomocy.

WM: Nigdy nie stoję na uboczu spraw, które dzieją się w naszej gminie. Proszony o wsparcie, nie odmawiam, gdyż wiem, że moja pomoc, choć w części, zrekompensuje lub złagodzi koszty różnych przedsięwzięć podejmowanych przez różne środowiska naszej społeczności.

BŻ: Życzę powodzenia i dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Barbara Żwirecka


Remont cmentarza wojennego w Dukli

Dzięki wsparciu finansowemu, jakie nasza gmina otrzymała dzięki Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, możliwy stał się remont generalny części cmentarza wojennego w Dukli, na którym złożono szczątki żołnierzy walczących na naszym terenie, w okresie II wojny światowej. Pracami remontowymi objęto w zasadzie wszystkie obiekty cmentarza. Oczyszczono i zrekonstruowano wszystkie mogiły, nadając im zupełnie nowy przestrzenny wygląd. W części usytuowania symbolicznego pomnika upamiętniającego wydarzenia tamtych lat, odnowiono, bądź wykonano z nowych materiałów wszystkie elementy składające się na jego całość. Wyremontowano bramę główną i jej szczyt oraz odnowiono bramę wejściową. Alejki wysypano drobnym żwirem, zlikwidowano część gęstej zieleni, która zasłaniała mogiły i napisy na nich.
Wykonawcą prac remontowych była Gospodarka Komunalna i Mieszkaniowa spółka z o.o w Dukli, która złożyła ofertę na ogłoszony przez gminę przetarg i go wygrała.
tekst i fot.: /beż/