Dukielski
Przegląd
Samorządowy

Luty 2004
nr 2(154)

 w gminie
 wydarzenia
 komentarze
 sport

 okładka

 kuchnia regionalna

 powrót

 

Wydarzenia kulturalne

Bal Charytatywny

7 lutego w sali Domu Ludowego w Nadolu odbędzie się Wielki Bal Karnawałowy
W programie: zabawy, konkursy, aukcja rękodzieł artystycznych, loteria fantowa i inne atrakcje.
Zapewniamy gorące dania, zimne przystawki oraz napoje.
Oprawa muzyczna zespół „TRIO BAND”

Dochód z zabawy przeznaczony zostanie na pokrycie kosztów leczenia po przeszczepie szpiku kostnego Basi Budzisz z Dukli.
Uczestnictwo w Balu może nastąpić poprzez zgłoszenie się osobiście lub telefonicznie (4330025, 4330977) do Ośrodka Kultury do dnia 4 lutego oraz wykupienie cegiełki o dowolnie wybranym nominale 20, 30, 50 zł.
Organizatorami balu są: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Dotkniętych Chorobą Nowotworową z Gminy Dukla „Basia” w Dukli oraz Ośrodek Kultury w Dukli


Dukla reprezentowała Podkarpacie

Przez dwa dni 20 i 21 grudnia 2003 roku reprezentacyjne pomieszczenia Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie gościły wystawców II Festiwalu Stołów Wigilijnych, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Mediów Polskich.
Reprezentowane były wszystkie regiony naszego kraju. W niezwykłej przedświatecznej atmosferze słuchano najpiękniejszych kolęd w wykonaniu zespołów dziecięcych i kapel ludowych. Usytuowanie imprezy w reprezentacyjnych salach Galerii Porczyńskich, w sposób szczególny podniosło rangę imprezy.
Celem jej była promocja „Małych Ojczyzn” poprzez prezentację charakterystycznych dla poszczególnych regionów tradycyjnych wigilijnych dań.
Gmina Dukla była jedyną reprezentującą Podkarpacie. Koło Gospodyń Wiejskich z Równego: p. Grażyna Kłap, Janina Szczepanik, Wanda Patla przygotowały kilka tradycyjnych dań obowiązujacych na wigilię w naszym regionie.
Potrawy wigilijne, które wg tradycji powinny znależć się na naszym stole to:
1. Chleb z czosnkiem,
2. Kapusta z grzybami,
3. Zupa grzybowa,
4. Gołąbki z kaszy gryczanej z grzybami
5. Barszcz czerwony z uszkami,
6. Marchwianka,
7. Kutia,
8. Pierogi z suszonymi śliwkami,
9. Grochówka,
10. Żur z bobem,
11. Ryba,
12. Placek wigilijny z makiem.

Obowiązkowy jest kompot z suszonych owoców. Po prezentacji była degustacja, największym powodzeniem cieszyły się pierogi z suszonymi śliwkami, żur z bobem i sernik, który wedle tradycji nie jest potrawą wigilijną tylko świąteczną.
Festiwal odwiedzili liczni mieszkańcy stolicy, w tym przedstawiciele kultury, mediów, branży turystycznej. Tych ostatnich ucieszyła informacja, że prezentowane smakołyki mogą być atrakcjami turystycznymi. Odnajdujemy je nie tylko na festiwalach, ale w restauracjach, karczmach, gospodarstwach agroturystycznych.
W konkursie na najbardziej efektowną ekspozycję decydujący głos miała publiczność. Okazało się, że na wyróżnienie zasługują wszyscy.
Bardzo serdecznie dziękuję Paniom, które mimo świątecznego nawału pracy przygotowały potrawy na prezentację i pojechały do Warszawy aby promować naszą gminę.
kbr


75 lat Ligi Ochrony Przyrody

Ta pożyteczna organizacja społeczna, założona 1928 r. powstała z myślą o społecznym działaniu na rzecz ochrony przyrody i racjonalnego kształtowania środowiska przyrodniczego Polski. W obrębie jej działań znajdują się również: zapoznawanie z zasadami ochrony przyrody i jej zasobów, zabieganie o właściwe użytkowanie i odtwarzanie zasobów i sił wytwórczych przyrody, zachowanie piękna krajobrazu. W chwili obecnej organizacja ta liczy ponad 1,5 mln członków, zrzeszonych w ponad 11 tysiącach kół. Członkowie wykonują wiele prac na rzecz ochrony przyrody, jak zalesianie, sadzenie drzew, porządkowanie lasów, opieka nad rezerwatami i parkami narodowymi. LOP wydaje miesięcznik „Przyroda Polska”.
LOP działa też poprzez koła szkolne i zakładowe.
Dużą aktywność na rzecz ochrony przyrody, na terenie naszej gminy wykazuje młodzież Liceum Ogólnokształcącego w Dukli, pod opieką Pani Marii Walczak nauczycielki biologii tej szkoły, która bierze udział w różnych konkursach organizowanych przez LOP.
W grudniu 2003 r. za inspirowanie młodzieży do udziału w konkursie ekologicznym, Pani Maria Walczak otrzymała dyplom uznania, zaś jej uczennica Anna Cieklińska zajęła II miejsce w konkursie plastycznym pn. „Zostań członkiem SK LOP”.
/Beż/


III międzynarodowa pokonkursowa wystawa
Szopek Bożonarodzeniowych w dukielskim muzeum

Szopka betlejemska jest symbolem Bożego Narodzenia, uchodzącym za jeden z najpiękniejszych w chrześcijańskiej tradycji. Już w 330 roku św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego, kazała zbudować nad Grotą Narodzenia w Betlejem wspaniałą bazylikę i ustawić w niej marmurowy żłóbek z figurami Maryji, Józefa, Dzieciątka i pasterzy. Jednak upowszechnienie przedstawień Bożego Narodzenia rozpoczyna się dopiero od czasów św. Franciszka z Asyżu, który pierwszy urządził w skalnej grocie w Greccio, w noc Bożego Narodzenia 1223 roku, misterium, żywy obraz Pańskich Narodzin. Zakon franciszkański przeniósł ten zwyczaj do różnych krajów świata, w tym także do Polski.
Za najstarszy pierwowzór szopki uważa się marmurowe dzieło Arnolfo di Cembio z 1272 r. zachowane częściowo w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore, słynącej ponadto z relikwii oryginalnego żłóbka betlejemskiego.
Do połowy XV wieku szopki wykonywane były z drewna i ceramiki. Zawierały tylko najważniejsze postaci. W następnym stuleciu wprowadzono pasterzy i składających hołd ludzi. Pod koniec XVII w. pojawiły się w Niemczech duże figury rzeźbione w drewnie.
W dobie baroku dwory i bogate domy konkurowały w wielkościach organizowanych u siebie szopek, do konstruowania których używano ceramicznych figurek modnych w całej katolickiej Europie. Z tego okresu pochodzi szopka przechowywana w Muzeum św. Marcina w Neapolu. Składa się ona z 171 pasterzy, 108 zwierząt i 100 innych przedmiotów. Można domniemywać, że tego typu szopki urządzane były w późnobarokowej dukielskiej rezydencji Mniszchów.
W XIX w. rozpoczęto budowę szopek orientalnych, z wierną kopią pejzażu palestyńskiego. Zwracano uwagę na prawdziwość i zgodność historyczną wnętrz i figur. Najczęściej wykonywano je z gipsu.
Obecnie, jak na początku, dominuje styl regionalny, często nieodpowiadający wierności historycznej i pejzażowej.
Do tej tradycji nawiązują prezentowane na wystawie przykłady 57 szopek ilustrujących wydarzenia nocy betlejemskiej (41 polskich i 16 słowackich), które wzięły udział w III edycji konkursu ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Krośnie. Wykonane są przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z powiatu krośnieńskiego (gminy Iwonicz Zdrój, Jedlicze, Korczyna, Miejsce Piastowe, Rymanów, Wojaszówka) oraz przygranicznego okresu svidnickiego i stropkowskiego. Fantazja młodzieży jest niewyczerpana, zwłaszcza jeśli chodzi o materiał z jakiego wykonane są szopki. Nagrodzone szopki zajęły honorowe miejsca na wystawie w obrębie trzech kategorii wiekowych. W podobnym układzie tj. od I do III kategorii prezentowane są pozostałe prace, które brały udział w konkursie. Do stałych akcentów na wystawie należą drzewka, symbole życia, odnowy, radości, nadziei, wyrażające nasze życzenia noworoczne.
Aleksandra Żółkoś


„Idol w Dukli”

Sobotę 15 listopada 2003 r. uczniowie Zespołu Szkół Publicznych (Szkoly Podstawowej i Gimnazjum) w Dukli, decyzją grona nauczycielskiego i obydwu samorządów przeznaczyli na ROZRYWKĘ.
Impreza rozpoczęła się jednak poważnym apelem, na którym podsumowano m.in. wyniki konkursu „ZIELNIK” (trwał na przełomie października i listopada 2003) i wręczono nagrody ufundowane przez Radę Rodziców; indywidualni wykonawcy najładniejszych zielników otrzymali książki-albumy, zaś prace zbiorowe nagrodzono piłkami do siatkówki.
Wreszcie nastąpiło to, na co wszyscy czekali z wielkim utęsknieniem – konkurs „IDOL”, wzorowany na znanym programie telewizyjnym prowadzonym przez Kubę Wojewódzkiego.
Pomysły wykonawców były niesamowite a rywalizacja tak zacięta, że widzowie mogli stracić poczucie miejsca i czasu. Właściwą atmosferę z wykonawcami współtworzyli prowadzący: dwie Agnieszki: Andruch i Bachenek oraz Grzegorz Górak.
Zwycięzców wyłoniła „surowa” komisja w składzie: nauczyciel muzyki – Małgorzata Lasek-Such i uczniowie – Ewa Cieśla, Agata Fornal, Jakub Dural.
W kategorii Szkoły Podstawowej „IDOLEM” został zespół w składzie: Jonasz Gonet, Łukasz Jasiński i Kuba Pasterkiewicz – kl. 6c, zaś w Gimnazjum zespół dziewcząt z klasy 3D: Joanna Bałon, Ewelina Belczyk, Agnieszka Dziedzic, Marcin Milan i Michał Zarośliński.

Widzów czekała jeszcze jedna niespodzianka – wybór MISS i MISTER-a SP i Gimnazjum. Kandydatów było dużo; walory swoje starali się przedstawić w sposób niezwykle przekonywujący, ale komisja nie miała wątpliwości, że tytuły należą się:

SZKOŁA PODSTAWOWA:
Wioletta Madej – MISS – 6c,
Iwona Majer – I wice MISS – 4c,
Sabina Mielech – II wice MISS – 5a,
Jonasz Gonet – MISTER – 6c,
Kuba Pasterkiewicz – I wice MISTER – 6c,
Mateusz Fornal – II wice MISTER – 5b.

GIMNAZJUM:
Patrycja Ukleja – MISS - 3A,
Anna Chłap – I wice MISS – 3D,
Anna Lis – II wice MISS – opiekun samorządu,
Jakub Gaj – MISTER – 2A,
Maciej Różewicz – I wice MISTER – 2D,
Mateusz Kostycz – II wice MISTER – 2A.

Czyli można powiedzieć:
„ZABAWA UCZY”.

Izabella Chłap
Stanisław Fornal


Dzień Babci i Dziadka

Do tradycji należą uroczyste koncerty z okazji Dnia Babci i Dziadka w sali kina „PROMIEŃ”. W tym roku również, dzieci działające przy Ośrodku Kultury przygotowały program artystyczny. Zadbały również o stronę kulinarną spotkania, specjalnie na tą okazję przyrządziły własnoręcznie sałatkę jarzynową oraz „coś” na słodko i herbatkę. Wszystkie Babcie i Dziadkowie mieli okazję podziwiać zdolności artystyczne i gastronomiczne swoich wnuków. Stwierdzili jednomyślnie, że była to najwspanialsza sałatka na świecie.
Zapraszamy za rok!
MW-F


Jak co roku, Ośrodek Kultury zaprasza wszystkie dzieci na

„FERIE ZIMOWE Z KULTURĄ”

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!
Szczegółowy program zajęć- na plakatach!

Klaudia Dereniowska i zespół „Aksamitki” w gronie najlepszych
Tym razem zespoły działające przy Ośrodku Kultury w Dukli postanowiły sprawdzić swoje umiejętności na scenie Jasielskiego Domu Kultury podczas IX Konkursu Kolęd i Pastorałek „NA NUTĘ KANTYCZEK”.
Konkurencja była olbrzymia. Do Jasła przyjechali wykonawcy z różnych stron Polski a nasze dzieci jak burza przechodziły przez kolejne eleminacje (3etapy)aż wreszcie znalazły się w finale.
Komisja artystyczna oceniła bardzo wysoko prezentacje dukielskich zespołów i solistów.
Ostatecznie Klaudia Dereniowska w kategorii najmłodszej zdobyła główną nagrodę a w kategorii zespół wokalny do lat 15, główną nagrodę zdobył zespół „AKSAMITKI” z ZSP w Równem a działający przy Ośrodku Kultury w Dukli.

MW-F