Dukielski
Przegląd
Samorządowy

Styczeń 2003
nr 1(141)

 w gminie
 wydarzenia
 komentarze
 sport
 okładka

 powrót

 

Wydarzenia kulturalne

             

OŚRODEK KULTURY W DUKLI
ORGANIZUJE OD DNIA 27 - 31 STYCZNIA
ZAJĘCIA DLA DZIECI
W RAMACH FERII ZIMOWYCH

W programie: gry i zabawy, zajęcia plastyczne, taneczne, rytmika, zajęcia teatralne, wyjazd na basen lub do „fikolandu”, kulig, wyjścia na sanki.
Odpłatnośc za zajęcia 10 zł od dziecka ( w tym herbata i drożdżówka)
Ośrodek Kultury w czasie ferii zimowych zaprasza do ratusza w godzinach od 11.00 do 21.00.
Proponujemy: salon gier automatycznych, bilard, tenis stołowy, futbol, szachy a także udział w turniejach: tenisa stołowego, bilardowym, szachowym, futbolowym


Kurs agroturystyczny

z elementami ekologii odbędzie się w dniach 17-22 luty 2003 w Centrum Rzemiosła i Rękodzieła ul. Kościuszki 4, I piętro.

Bliższe informacje pokój nr 19 UMiG Dukla lub pod tel. 43-300-34 w. 33.

Organizatorzy:
Samorząd Gminy Dukla
Stowarzyszenie „Animare”


Konkurs na stroik świąteczny i ozdoby choinkowe
w Zespole Szkół Publicznych w Dukli

W okresie przedświątecznym klasa III „a” Gimnazjum w Dukli zorganizowała konkurs na stroik i ozdoby choinkowe. Konkurs połączony był z kiermaszem. Panie z biblioteki szkolnej zorganizowały równolegle wystawę kartek świątecznych.
Na konkurs wpłynęło nadspodziewanie dużo prac, a ich różnorodność spowodowała, iż komisja konkursowa wyróżniła prace w kilku kategoriach:

- stroik:
Katarzyna Pietruś - klasa III a Gim.
Magdalena Aszlar - klasa IIIa Gim.
Małgorzata Bogacz – klasa IIIa Gim.

-szopka:
Piotr Mucha – IVc
Wnęk Joanna – Vd

- płaskorzeźba:
Paulina Mielech – Id Gim.
Katarzyna Bałon – Ia Gim.

- elementy dekoracyjne:
Kamila Niemczyk – VIb
Daria Bury – IIIa Gim.

- witraż:
Patrycja Ukleja – VIa
Anna Szczepanik – VIa
Dominika Szczepanik IVd
Anna Stepień – IVd
Julia Stepień – Ivd

Konkurs i kiermasz cieszyły się dużym powodzeniem wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
W środę 18 grudnia 2002 roku odbył się w klasie klasa IIIa Gimnazjum tradycyjny opłatek, organizowany przez uczniów corocznie.

Sponsorami nagród konkursu byli:
- Rada Rodziców przy ZSP w Dukli
- Pani Alicja Winiarska właściciel sklepu „Atlantik – Market” ul. Trakt Węgierski w Dukli,
- Pani Alicja Zajkowska - „Ksiegarnia”
- sklep wielobranżowy, ul. Rynek 21 w Dukli.

Konkurs był znakomitą lekcją tradycji i przedsiębiorczości dla uczniów.
Wszystkim uczestnikom konkursu, a także sponsorom nagród serdecznie dziękują organizatorzy.

Tekst i fot. mgr Grażyna Sajdak
Wychowawczyni kl. IIIa Gim. w Dukli


Międzynarodowy Konkurs Szopek
Bożonarodzeniowych – rozstrzygnięty!

8 stycznia w Muzeum Historycznym-Pałac w Dukli odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom II Międzynarodowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych i otwarcie wystawy pokonkursowej. Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Krośnie.

Na uroczystość przybyli licznie zaproszeni goście z Polski i Słowacji. Starostwo Powiatowe reprezentowali: Pan A ndrzej Koniecki v-ce starosta krośnieński, Pani Izabela Szubra z-ca przewodniczącego Rady Powiatu, Gminę Dukla: Pan Stanisław Lis – przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli, Pan Mirosław Matyka – sekretarz Miasta i Gminy Dukla. Stronę słowacką reprezentowali przedstawiciele władzy lokalnej okresu stropkovskiego i svidnickiego Nagrodzono uczniów i opiekunów. Kategorii było wiele: szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich. Oprócz przyznania w każdej kategorii I, II i III miejsca jury wyróżniło dwie prace zbiorowe w kategorii szkół podstawowych. Na okładce nagrodzona szopka – I miejsce w kategorii: gimnazjów, wykonana przez Dominikę Długosz (Gimnazjum w Korczynie Oddział Zamiejscowy w Kombornii). Niestety uczniowie szkół naszej gminy nie znaleźli się wśród laureatów. Rozstrzygniecie konkursu połączone było z przedstawieniem teatralnym, nawiązującym do wydarzeń nocy betlejemskiej w wykonaniu zespołu ludowego „Stropkovscany” ze Stropkova (fot. na okładce gazety). Pokonkursową wystawę przygotowała Pani Aleksandra Żółkoś -kustosz dukielskiego muzeum.

Krystyna Boczar-Różewicz


Międzynarodowa pokonkursowa Wystawa Szopek
Bożonarodzeniowych w Dukielskim Muzeum

„W nędznej szopie urodzony,
żłób mu za kolebkę dano!
Cóż jest, czym był otoczony?
Bydło, pasterze i siano.”

Treści i motywy związane z Świętem Bożego Narodzenia inspirowały i inspirują twórczość literacką i plastyczną, świadczy o tym przytoczony wyżej fragment popularnej kolędy „Bóg się rodzi” z 1790 r. Franciszka Karpińskiego - nazywanego „poetą serca”, jak również zgromadzone na wystawie w Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli prace konkursowe ilustrujące scenę Bożego Narodzenia wykonane przez młodzież polską i słowacką w ramach ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Krośnie II edycji Międzynarodowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Finał tego konkursu (8.I.) połączony był ze swoistym przestawieniem teatralnym nawiązującym do wydarzeń nocy betlejemskiej w wykonaniu ludowego zespołu „Stropkovšcany” pod kierunkiem Anny Knežovej ze Stopkova (fot. na ostatniej stronie).

Geneza szopek Bożonarodzeniowych wiąże się ze średniowiecznymi tekstami łacińskiego misterium (najwcześniejsze pojawiły się na Zachodzie w VIII - IX w.). Pomysł inscenizacji pierwszej „żywej szopki” w 1223 r. przypisywany jest św. Franciszkowi z Asyżu. W następnych wiekach rozpowszechnił się w Polsce dzięki Franciszkanom i Bernardynom. Tutaj misteria uzyskały nazwę „jasełek” od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłobek, kolebkę dla niemowląt.

Najstarsza ruchoma szopka, która przetrwała do dziś, wykonana jest w 1289 r. znajduje się w krypcie pod głównym ołtarzem bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. We Włoszech w Bergamo istnieje muzeum, które posiada 800 szopek (najmniejsza mieści się w łupince orzecha, największa sterowana elektrycznie zajmuje powierzchnię 80 m kw).

W Polsce oryginalna kompozycja zespołu rzeźb z XV wieku obrazująca historię narodzenia Chrystusa zachowała się u sióstr klarysek w Krakowie. Największa i najcenniejsza kolekcja szopek znajduje się w Muzeum Historycznym w Krakowie. Do dzisiaj, co roku, w Krakowie przed Bożym Narodzeniem, rzemieślnicy, plastycy i amatorzy dokonują na rynku pokazu sporządzonych przez siebie szopek. Mają one najczęściej formę frontonu kościoła Marii Panny w Krakowie. Tam doroczne konkursy wywołują ogromne emocje. Nie brakowało ich także podczas rozstrzygania konkursu tutaj w Muzeum w Dukli.

Na wystawie prezentujemy przykłady 60 szopek wykonanych przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z powiatu krośnieńskiego oraz przygranicznego okresu stropkowskiego i svidnickiego. Szopki charakteryzują się wrażliwością i dużą pomysłowością. Użyto do ich wykonania różnorodnych materiałów, m.in. takich jak: drewno, materiał, modelina, masa solna, liście kukurydzy, papier, a nawet ciasto.

Nagrodzone szopki zajęły honorowe miejsca na wystawie w obrębie trzech kategorii wiekowych. Podobny układ zachowano przy pozostałych pracach, które brały udział w konkursie. Identyfikację prac umożliwiają zamieszczone przy nich podpisy.

Na wystawie nie mogło zabraknąć drzewek, które są symbolem życia, odnowy, radości, nadziei, szlachetności, pokoju, piękna, a więc tego wszystkiego, czego życzy się w nowym roku.

Zapraszamy do obejrzenia prac, wystawa czynna do 2 lutego br.

Aleksandra Żółkoś


Jasełka w Wietrznie

,,O maleńki Jezu mój...”
,,O maleńki Jezu mój,
Pewnie zimno Ci.
Na sianeczku leżysz tu,
Niebo Ci się śni.”

Dźwięki tej i wielu innych kolęd rozlegały się w niedzielne popołudnie dziewiętnastego stycznia w Domu Ludowym w Wietrznie. Mieszkańcy wsi, zarówno kilku-, jak i kilkudziesięcioletni, zebrali się, by obejrzeć jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Publicznych w Wietrznie. W role biblijnych postaci wcielili się uczniowie od klasy IV szkoły podstawowej do klasy III gimnazjum. Sceny przypominające wydarzenia sprzed ponad 2 tysięcy lat – betlejemska szopka z maleńkim Jezusem, Marią i Józefem, przybycie pasterzy z darami, pokłon Mędrców ze Wschodu, okrutne poczynania króla Heroda – przeplatane były przepięknymi kolędami tj. ,,Dzisiaj w Betlejem”, ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki”, ,,Lulajże, Jezuniu”, ,,Mędrcy świata”. Odśpiewał je chór składający się z uczennic szkoły podstawowej i gimnazjum. Skoczną pastorałkę pt. ,,Jezusa narodzonego wszyscy witajmy” wykonali najmłodsi uczestnicy jasełek – dzieci z klasy I.

Przedstawienie zakończyło się współczesną kolędą, zawierającą ponadczasowe przesłanie skierowane do wszystkich ludzi:

,,Choć tyle żalu w nas
I gniew uśpiony trwa,
Przekażmy sobie znak pokoju,
Przekażmy sobie znak”.

Jasełka przygotowały nauczycielki z ZSP w Wietrznie: Kazimiera Pęcak, Maria Grzegorczyk, Joanna Braja, Katarzyna Dziadowicz i Wioletta Zygmunt. Po występie uczniów zebrana w sali Domu Ludowego publiczność wysłuchała programu muzycznego w wykonaniu zespołu ,,Folk – Kapela” z Wietrzna.     Tekst i fot. J.B.


I Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

14 stycznia 2003r. w Wietrznie odbył się I Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek przygotowany i zorganizowany przez p. Elżbietę Jaracz i p. Wiolettę Zygmunt z Zespołu Szkół Publicznych w Wietrznie. Wzięli w nim udział uczniowie z terenu gminy Dukla – ze szkół w Iwli, Równem i Wietrznie. Występ sporej grupy uczestników oceniała specjalnie powołana komisja, w skład której weszli przedstawiciele każdej z tych szkół. Przyznano nagrody w trzech kategoriach: klasy I – III i klasy IV – VI szkoły podstawowej oraz klasy gimnazjalne. Imprezę zakończył poczęstunek oraz wręczenie dyplomów i nagród rzeczowych.  J.B.


ZESPÓŁ SZKÓŁ PUBLICZNYCH W JAŚLISKACH
URZĄD MIASTA I GMINY
OŚRODEK KULTURY W DUKLI
zapraszają wszystkich chętnych do udziału w

IV EDYCJI BIEGU NARCIARSKIEGO
O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY DUKLA
w dniu 15 lutego - Jaśliska

Zgłoszenia należy przesyłać na adres organizatora
lub dostarczyć osobiście:
- ZSP Jaśliska - tel. 43-10-225
- Ośrodek Kultury w Dukli - tel. 43-30-025
Szczegółowe inforacje J.W.


GOK informuje

Tradycyjnie już co roku, w dniu 21 stycznia ośrodek kultury jest organizatorem koncertów z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. Sporym i miłym zaskoczeniem dla organizatora była tegoroczna frekwencja na imprezie. Dla tak wdzięcznej publiczności wystąpiły zespoły ośrodka kultury oraz chórek z Zespołu Szkół Publicznych w Równem. Zaprezentowali oni najpiękniejsze polskie kolędy jak również okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. Na zakończenie dzieci odśpiewały donośne „Sto Lat!!!” i wręczyły laurki z życzeniami.

12 stycznia laureaci naszego Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek, wystąpili w II Międzygminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Wiśniowa 2003”. Organizatorem przeglądu był zaprzyjaśniony Ośrodek Kultury w Wiśniowej, z którym, z powodzeniem od lat współpracujemy. Gośćmi imprezy, którzy zostawili bardzo miłe wspomnienie, był zespół z Domu Dziecka w Świdniku. Zaprezentowany poza przeglądem montaż słowno muzyczny bardzo się wszystkim podobał. Ze względu na poziom wykonawstwa, nasi przedstawiciele wstępnie zaproponowali im udział tegorocznych Dniach Dukli.

18 stycznia na zaproszenie UKS „Wielopole” oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim, nasza reprezentacja wzięła udział w Międzygminnym Turnieju Halowej Piłki Nożnej „Małe Talenty”.
W kategorii Klas V zwyciężyli nasi reprezentanci. Natomiast w kategorii Kl. VI - zajęliśmy IV miejsce.  Fot. B. Szczurek


Spotkanie autorskie

10 grudnia w bibliotece Zespołu Szkół Publicznych w Dukli, odbyło się spotkanie autorskie z poetą Janem Belcikiem.

Spotkanie realizowane było w ramach edukacji regionalnej, a mottem do niego były słowa Tadeusza Różewicza: „... to jest ta mała najbliższa ojczyzna. Ojczyzna to miejsce urodzenia” oraz znane przysłowie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie...”. Spotkanie odbyło się w czytelni szkolnej, a audytorium stanowili uczniowie klas gimnazjalnych wytypowani przez nauczycieli polonistów oraz zaproszeni goście.
Aby bliżej poznać twórczość Gościa i przybliżyć jego lirykę uczestniczącym w spotkaniu, przygotowałam z uczennicami klas: Ia, Id montaż poetycki grupujący wiersze Pana Jana Belcika w kilku działach:
- wiersze nawiązujące do jego korzeni (m.in. „Nowa Wieś”, „Oda do ziemi”, „Miasteczko”, „W cieniu Cergowej”),
- wiersze zawierające wątki autobiograficzne, wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości (np. List”, „Tamten chłopiec”, „Pewna historia”),
- wiersze malujące piękno otaczającego nas świata („Babie lato”, „Na tym świecie”, „Koniec zimy w Krośnie”),
- wiersze będące pytaniem o sens życia i los człowieka ( np. „Jeszcze nie dojrzałeś”, „Stamtąd”, „Zabawna próba”).

W trakcie spotkania wytworzyła się ciepła atmosfera, autor czytał swoje wiersze, a uczniowie zadawali wiele pytań. Nasz Gość również odpowiadał na pytania uczniów z klasy IIa gimnazjum, którzy przeprowadzili z nim wywiad celem zamieszczenia go w gazetce szkolnej.
Serdecznie dziękuję panu Janowi Belcikowi za chętne i bezinteresowne spotkanie z naszą młodzieżą.

Joanna Kogut ZSP w Dukli
Fot. K. Boczar-Różewicz


Rozstrzygnięcie etapu gminnego konkursu
Szopek Bożonarodzeniowych

Wzorem lat ubiegłych przeprowadzono konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. Konkurs Gminy Dukla.

Format i technika prac objętych konkursem była dowolna. Konkurs gminny był I-szym etapem organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Krośnie Międzynarodowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych
Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić następujących uczniów:

W kategorii Szkół Podstawowych:
I-sze miejsce - Angelika Pyter
II-gie miejsce - Mateusz Woźniak
Oboje nagrodzeni to uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Iwli, a nauczyciel prowadzący to Pani Eliza Pańko.

W kategorii Gimnazjum
I-sze miejsce - Jarosław Sypień z Zespołu Szkół Publicznych w Łękach Dukielskich a nauczyciel prowadzący to Pani Katarzyna Majchrzak
II-gie miejsce - Jakub Szwast z Zespołu Szkół Publicznych w Iwli, a nauczyciel prowadzący to Pani Ewa Pogwizd.

Ponadto komisja konkursowa przyznała dwa wyróżnienia, a wyróżnieni uczniowie to: Paulina Olbrycht z Zespołu Szkół Publicznych w Równem oraz Wojciech Sikora z Zespołu Szkół Publicznych w Dukli.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.
Grażyna Nowak
podinspektor ds. kultury i sportu


Nowy rok bieży...

Od kilku lat nasz ksiądz prałat dr Stanisław Siara wraz z Grupą Charytatywną organizuje dla osób starszych i samotnych „Wspólny opłatek”. W tym roku uroczystość ta odbyła się w dniu 5 stycznia w salce katechetycznej na plebani Kościoła p. w. św. Marii Magdaleny w Dukli. Ksiądz prałat przywitał wszystkich bardzo serdecznie, a ksiądz katecheta odczytał urywek z Pisma Świętego o Narodzeniu Pana Jezusa. Następnie podzielono się opłatkiem, życząc sobie szczerze pomocy Bożej, zdrowia i wszystkiego co najlepsze. Po smacznej kolacji, którą przygotowały miłe panie zaczęło się kolędowanie, podczas którego wytworzyła się serdeczna atmosfera, taka swojska domowa.
Za te miłe i serdeczne chwile serdecznie dziękujemy księdzu prałatowi, uczynnym paniom oraz księżom katechetom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.
Niech Was łaska Boża ma w Swojej opiece czego życzą wdzięczni uczestnicy.

Stanisława Zaniewicz