Dukielski
Przegląd
Samorządowy

Luty 2003
nr 2(142)

 w gminie
 wydarzenia
 komentarze
 sport
 okładka

 powrót

 

Wydarzenia kulturalne

OŚRODEK  KULTURY   I N F O R M U J E

FERIE ZIMOWE Z KULTURĄ

Ośrodek Kultury jak każdego roku zorganizował ferie zimowe dla dzieci. Instruktorzy prowadzili różnorodne zajęcia: taneczne, rytmiczne, plastyczne, teatralne oraz naukę przygotowania prostych posiłków. Dzieci miały również okazję wyjechać na nowoczesny basen do Jasła oraz do ogrodu frajdy i zabawy - „FIKOLANDU” do Krosna. Zajęcia odbywały się nie tylko w sali kina „Promień” ale także w ratuszu. Tu salon gier był czynny od wczesnych godzin rannych do późnych wieczornych. Rozgrywano różne turnieje: bilardowy, futbolowy, tenisa stołowego.

Ferie prowadzone były przez całe dwa tygodnie. Zajęcia przyciągnęły 70 osób (dzieci i młodzieży). Jak dotychczas jest to rekord. Na zakończenie, dla najbardziej aktywnych dzieci Ośrodek Kultury ufundował nagrody rzeczowe.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i życzymy dużo sukcesów w szkole w II półroczu.

* * *

W ostatnim dniu stycznia, w piątek prezentowali się na scenie dukielskiego kina „Promień”, najlepsi z najlepszych bo laureaci powiatowych i gminnych przeglądów i konkursów kolęd i pastorałek. Impreza zorganizowana została przez Starostwo Powiatowe w Krośnie, Urząd Miasta i Gminy i Ośrodek Kultury w Dukli. W sumie w imprezie wystąpiło ponad 50 wykonawców z Rymanowa, Iwonicza, Wojaszówki, Chorkówki, Miejsca Piastowego i Dukli. Była to najliczniej reprezentowana grupa wykonawców. Nasze dzieci, w ubiegłorocznej rywalizacji w konkursach powiatowych byli bowiem bezkonkurencyjni we wszystkich niemal kategoriach wiekowych. Imprezę ze swadą poprowadziła Grażyna Ostrowska, pracownik starostwa. Na koncert przybyli v-ce Starosta Krośnieński, Przewodniczący Rady Powiatu, radni powiatowi i gminni oraz liczna publiczność. Wszystkim bez wyjątku impreza bardzo się spodobała.

Na zakończenie Marek Górak – Burmistrz Miasta i Gminy Dukla podziękował za wspaniały koncert, życzył dalszych sukcesów i częstował dzieci słodkościami.

* * *

1 lutego w hali ZSZ w Kleciach gmina Brzostek, rozegrany został Międzygminny Turniej Oldbojów Piłki Nożnej Halowej.

Spotkały się w nim zaprzyjaźnione reprezentacje ośrodków kultury z Frysztaka, Nowego Żmigrodu, Wiśniowej, Dukli i gospodarzy.

Zawody przeprowadzono systemem każdy z każdym. Po zaciętych pojedynkach nasza drużyna ostatecznie zwyciężyła w rywalizacji. Drugie miejsce wywalczyli nasi sąsiedzi z Nowego Żmigrodu, trzecie zajął Brzostek. Drużyna zwycięzców to: Dariusz Piróg (bramkarz) zawodnicy pola – Jan Dembiczak, Jerzy Pęcak, Piotr Drajewicz, Bogdan i Lucjan Trybus, Andrzej Sereda.

PIOSENKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO

W Nowym Żmigrodzie 16 lutego odbył się przegląd piosenki dziecięcej pt. ”Piosenka jest dobra na wszystko”. W przeglądzie udział wzięły dzieci z zaprzyjaźnionych gmin: Wiśniowa, Brzostek, Dydnia, N. Żmigród, Dukla.

Duklę reprezentowały dzieci zajmujące czołowe miejsca w przeglądach i konkursach o podobnym charakterze: Klaudia Dereniowska, Diana Dereniowska, Agnieszka Głód, Paulina Mielech, Sabina Zima. Wszystkie dziewczynki otrzymały od organizatorów nagrody rzeczowe.

MW


Duża szansa w agroturystyce i rękodziele.

W ramach realizowanego przez Stowarzyszenie „Animare” projektu „Rozwój pamiątkarstwa, rękodzieła artystycznego i agroturystyki szansą dla Gminy Dukla” w ostatnim tygodniu stycznia i pierwszym lutego w Januszkowicach w kuźni mistrza Andrzeja Słowika odbywał się kurs kowalstwa użytkowego i artystycznego. Przez 80 godz. zajęć teoretycznych i praktycznych chętni (2 panów) uczyli się sztuki kowalskiej. Sztuki rzadko ostatnio spotykanej, mającej natomiast duże perspektywy, ze względu na zapotrzebowanie na tego rodzaju wyroby.

W dniach 17-22 lutego w gminie Dukla odbywał się kurs agroturystyczny z elementami ekologii. Uczestnicy kursu poznali podstawowe zagadnieniami dotyczące podejmowania działalności agroturystycznej takie jak: składniki oferty agroturystycznej, aspekty prawne, minimalne wymogami jakie muszą spełnić gospodarstwa, aby tego rodzaju działalność podjąć, rodzaje bazy noclegowej, zasadami kategoryzacji wiejskiej bazy noclegowej, zasadami żywienia gości. Próbowali też odpowiedzieć na pytanie: jak urządzić gospodarstwo agroturystyczne? Dowiedzieli się również, jakie wymogi musi spełnić gospodarstwo, aby uzyskać certyfikat gospodarstwa ekologicznego. Program kursu obejmował także wyjazd do gospodarstw agroturystycznych, w celu skonfrontowania teorii z praktyką. Uczestnicy kursu odwiedzili dwa gospodarstwa: Pani Haliny Kroguleckiej w Rzepedzi i Państwa Anny i Romana Być w Komańczy, jedynych 2 gospodarstw eko-agroturystycznych w województwie podkarpackim zrzeszonych w Europejskim Centrum Rolnictwa Ekologicznego i Turystyki w Polsce (ECEAT-Poland).

Zainteresowanie kursem było bardzo duże, świadczy o tym chociażby znakomita frekwencja. Możliwości tego rodzaju działalności w naszej gminie są duże, ponad 3 tys. gospodarstw rolnych i niewielka ilość- 14 - już funkcjonujących obiektów. Rolnicy przygotowują się do stworzenia atrakcyjnej oferty, która zapewniłaby im przyjazd gości. Liczą bardzo na rękodzieło i pamiątkarstwo, dla którego szansą jest duża liczba odwiedzających nas turystów. Wierzą, iż drogami i infrastrukturą zajmą się instytucje odpowiedzialne za to.
kbr


Zapraszamy do „Rybaczówki”

Siedziba Koła Polskiego Związku Wędkarskiego „Pstrąg” w Dukli- „Rybaczówka” mieści się w ratuszu i czynna jest w każdy wtorek od godz. 17.00. Zarząd Koła zaprasza wszystkich zainteresowanych uzyskaniem uprawnień do wędkowania w wodach PZW. Kartę wędkarską (ważną bezterminowo) wydaje Starosta Powiatu na podstawie zdanego egzaminu z przepisów dotyczących zasad uprawiania wędkarstwa i ochrony zasobów ichtiofauny zawartych w regulaminie amatorskiego połowu ryb. Regulamin ten uchwala Zarząd Główny PZW. Sama karta wędkarska nie upoważnia do wędkowania w wodach PZW. Należy jeszcze posiadać przy sobie potwierdzenie uiszczenia aktualnych składek na dane łowisko (niezrzeszeni w PZW), zrzeszeni natomiast legitymację członkowską z aktualnymi składkami (na dane łowisko). Egzamin na kartę wędkarską (w formie testu) może przeprowadzić powołana Komisja Egzaminacyjna Koła Polskiego Związku Wędkarskiego.

Tabela składek na ochronę i zagospodarowanie wód w 2003 r. – Zarząd Okręgu PZW Krosno.

Nizinne Górskie
Rocznie 1 dzień 1 dzień Rocznie 1 dzień 1 dzień
norm. ulg. ucz. PZW NZ norm. ulg. ucz. PZW NZ
50 25 18 8 17 90 45 18 10 22

Legenda: norm. – normalne, ulg. – ulgowe, ucz. – uczniowskie, NZ – niezrzeszony w PZW, a posiadający kartę wędkarską. Podstawowa składka członkowska PZW wynosi 50 zł. Składka krajowa uzupełniająca składkę okręgową wynosi 100 zł na rok 2003 i uprawnia do wędkowania w wodach nizinnych PZW w całym kraju.

Koło dukielskie ma już ponad 25- letnie tradycje i osiągnięcia. Zarząd Okręgu PZW w Krośnie odznaczył członków koła: Jana Peperę – srebrną odznaką PZW, Arkadiusza Bąka – medalem za zasługi. Obecnie trwa konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum „Ochrona wód”. Organizatorem konkursu jest Zarząd Okręgu PZW w Krośnie, a nagrody są bardzo atrakcyjne.

Ryszard Zarych Prezes Koła PZW „Pstrąg” w Dukli
(fot. K.Różewicz)


Szkolenie GOPR-owców

W dniach 20-23 lutego 2003 r. w Chyrowej odbyło się centralne szkolenie ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wzięli w n im udział ratownicy wszystkich grup regionalnych od Karkonoszy po Bieszczady. Reportaż i fotoreportaż w następnym numerze.
kbr


Prace koła ekologicznego przy LO dukielskim są doceniane

Dowodem naszej różnorodnej działalności są czasopisma np. miesięcznik LOP „Przyroda Polska” nr 1 styczeń 2003r, w którym został zamieszczony wiersz autorstwa Anny Gacek, uczennicy kl. IV a LO pod tytułem „Niezapominajka”.

W ogólnopolskim miesięczniku ekologicznym Eko Świat nr 2 luty 2003r umieszczona jest fotografia naszej Góry Cergowej, wysłana na konkurs Moja Ziemia – Mój Świat przez Joannę Kordyś z kl. IV b LO. W dzienniku „Super Nowości” nr 9 z 14 stycznia 2003r tekst „Mała poetka” zainteresował pana Adama Rząsę, emerytowanego nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Rzeszowskiego, który postanowił wysłać go do biskupa St. Dziwisza do Watykanu.

Opiekunka koła Maria Walczak


Spotkanie licealistów dukielskich z poetą

Dnia 2grudnia 2002 r. w Zespole Szkół w Dukli odbył się wieczór autorski znanego poety krakowskiego Józefa Barana.

Inspiracją tego spotkania były utwory poety zamieszczone w podręczniku maturalnym „Literatura współczesna <<źle obecna>> w szkole” oraz wiersz „Tańcowały dwa Polaki”, który znalazł się wśród tematów pisemnego egzaminu dojrzałości 2000 r. W listopadzie, dzięki uprzejmości Jasielskiego Domu Kultury, zrodziła się szansa bezpośredniego spotkania J. Barana z młodzieżą, które zorganizowała polonistka Jolanta Wojdyła.

Głównym celem wieczoru autorskiego było zainteresowanie uczniów światem poezji, poznanie jego warsztatu twórczego, uzyskanie autorskich odpowiedzi na nurtujące młodych ludzi pytania oraz konfrontacja młodzieńczych prób poetyckich z krytyczną oceną mistrza.

Spotkanie rozpoczęła Jolanta Wojdyła prezentacją biografii poety, charakterystyką jego poezji i dorobku artystycznego, który zamyka się wydaniem 21 tytułów książkowych (poezji, wywiadów, esejów) oraz nagród poetyckich, którymi wyróżniono jego twórczość. Osoba J. Barana jest szczególnie ciekawa ze względu na ilość i jakość nagród poetyckich jakie mu przyznano; są to m.in. polskie nagrody: Jana Spiewaka, Stanisława Piętaka, Andrzeja Bursy, Fundacji Literatury, Krakowskiej Książki Miesiąca oraz zagraniczne: Fundacji Kościelskich w Genewie, Pen West Clubu w Los Angeles w 2001 r. Krakowianin reprezentował Polskę na polsko-amerykańskim spotkaniu poetów w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, XXI Światowym Kongresie Poetów w Sydney w 2001 r. Jego wierszami zachwycali się tak wybitni krytycy, jak: Artur Sandauer., Jerzy Kwiatkowski, Ryszard Matuszewski, Zbigniew Bieńkowski, a także tacy poeci, jak: Jerzy Harasymowicz, Zbigniew Herbert, Jarosław Iwaszkiewicz, Anna Kamieńska, J. Twardowski, Cz. Miłosz. Te sądy krytyczne wpłynęły na kształtowanie się opinii na temat poezji J. Barana. Ukazuje ona bowiem bezradność człowieka wobec otaczającej go rzeczywistości, jego samotność, ale i potrzebę wartości, pisana jest z niezwykłą szczerością i autentycznością, dlatego staje się łatwą w odbiorze. Od lat jego wiersze śpiewane są przez Stare Dobre Małżeństwo, Mirosława Czyżykiewicza czy Elżbietę Adamiak.

W czasie spotkania dukielscy licealiści zaprezentowali montaż poetycko-muzyczny składający się utworów gościa. W przygotowaniu części artystycznej wzięło udział 15 uczniów: o stronę muzyczną zadbali: Agata Rączka, Joanna Zima, Jędrzej Witkowski, Mirosław Tomaszczyk, wiersze poety recytowali: Magdalena Belczyk, Ewelina Borek, Aleksandra Stola, Aleksandra Radaczyńska, Marlena Krakoś, Joanna Turek, Klaudia Zając, Joanna Kordyś i Arkadiusz Mormol, konferansjerkę prowadziła Urszula Dombeck.

Program artystyczny dostarczył satysfakcji zarówno wykonawcom jak i autorowi tekstów, czego wyrazem był jego życzliwy komentarz i wyrażenie uznania dla talentów wykonawców.

Następnie Józef Baran sam opowiadał o swym barwnym życiu zawodowym, dostarczając zabawnych i niepublikowanych informacji (potrafił łatwo przełamać początkowy dystans pomiędzy mim a publicznością). Prezentował ważne dla siebie utwory, a także swą najnowszą książkę: „Najdłuższą podróż” - zapiski z wojaży kresowych, amerykańskich, australijskich i podróży w głąb siebie, ilustrowanej wstrząsającymi wierszami szpitalnymi. Poeta przeczytał najbliższe swemu sercu wiersze. Słuchacze mieli okazję do zadawania nurtujących ich pytań, kupienia tomiku wierszy z autografem i dedykacją. Znalazła się także grupka dukielskich młodych poetów, którzy poprosili o przeczytanie i krytyczną ocenę swych utworów (szkoda, że nie można podać ich nazwisk, gdyż prosili o dyskrecję).

Takie spotkania przynoszą korzyści i satysfakcję obu stronom: autor ma żywy kontakt z odbiorcą i możliwość oceniania percepcji swych utworów, a młodzież zmierzenia swoich interpretacji z zamierzeniami autora, obcowania z żywą poezją, uwrażliwienia i zaciekawienia nowymi zjawiskami literackimi wreszcie dzięki takim spotkaniom żywego obcowania ze sztuką.

Jolanta Wojdyła  (Fot. B. Szczurek )