Dni Dukli 2004

Dni Dukli na stałe wpisały się w kalendarz imprez dukielskich, a razem z nimi chyba deszczowa aura, która co roku prześladuje wszystkich uczestników. Jednak mimo niesprzyjającej pogody w sobotę, wszystkie punkty programu zostały zrealizowane.
Tegoroczne święto miasta rozpoczęło się uroczystą sesją Rady Miejskiej, która odbywała się gościnnie w Muzeum Historycznym-Pałac i na której zostali odznaczeni medalami „Zasłużony dla Dukielszczyzny” Ci, którzy w ostatnich latach w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju miasta i gminy.
Kibice piłki nożnej mogli oglądać Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dni Dukli. Nasi oldboye zajeli II-gie miejsce, byli nieco gorsi od drużyny z Bajut, z Rumunii. III miejsce zajęli piłkarze z Opaly z Węgier.
Amatorzy biegów oglądali zmagania biegaczy. Zwycięzcami zostali: Arkadiusz Mola i Magdalena Delimata.
Wybory Małej Miss i Małego Mistera Dni Dukli to wyczekiwana przez dzieci, a może jeszcze bardziej przez ich rodziców konkurencja. W roku 2004 ten zaszczytny tytuł przypadł dla Juli Krówki lat 5,5 z Cergowej i 4 letniego Karola Korca z Teodorówki. Gratulujemy, walka była bardzo zacięta. Cały czas trwało „Wielkie Budowanie” – zabawy dla dzieci z klocków lego.
Zespoły muzyczne i artystyczne zaspokajały upodobania różnych grup wiekowych. Każdy mógł wybrać coś dla siebie. Na ludową nutę śpiewał zespół wokalny z Łęk Dukielskich i Folk Kapela z Wietrzna. Wspaniały był występ słowackiego dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Wieniok” z Bardejova. Młodzież z zadowoleniem przyjęła „Całą Górę Barwinków” –zespół reagge z Częstochowy.
Tradycją stało się, że imprezą towarzyszącą Dniom Dukli są Targi Rzemiosła i Rękodzieła Artystycznego. Zaczęło się skromnie w 2000 roku od paru stoisk rodzimych rękodzielników zrzeszonych w Stowarzyszeniu Inicjatyw Kulturalno-Ekologicznych „Animare”. Z roku na rok stoisk przybywało coraz więcej, szczególnie coraz więcej było zaproszonych rękodzielników z zewnątrz. Targi przybrały wymiar euroregionalny, ponieważ zapraszani byli rękodzielnicy ze Słowacji i Ukrainy. W tym roku w targach wzięło udział 30 rękodzielników w tym 5 osób z zagranicy. Część naszych twórców wystawiało swoje prace w galerii w ratuszu, mogliśmy podziwiać tam prace: Barbary Bałuki –ekologiczne kompozycje z suszonych roślin, Barbary Jackowskiej – tkaninę artystyczną, Stanisława Kolbucha – wyroby ze słomy, korzenioplastykę - Władysława Piroga, obrazy - Marii Dobrzańskiej i Adama Pernala, obrazy artystki Małgorzaty Twardzik-Wilk. Na straganach ( w tym roku przy ul. 3 Maja, a nie pod ratuszem ) swoje prace prezentowali: Joanna i Andrzej Wrzecionkowie – wyroby z siana i filcu, Urszula Marchewka i Zbigniew Marchewka – płaskorzeźbę, malarstwo na szkle, Stanisław Kocoń z Dębicy – rzeźbę w drewnie, Joanna Grzywaczewska z Sanoka –dzianinę użytkową, Dorota Zielińska z Rzeszowa - jedwab ręcznie malowany, obrazy akrylowe, ceramikę ręcznie malowaną, Marian Pażucha z Nowego Sącza – płaskorzeźbę i malarstwo, Iga i Bogdan Kozoniowie z Cieklina – ceramikę szamotową, Grysztarowie z Klimkówki – wiklinę. Z pokazem wyrobu papieru czerpanego przyjechali do nas państwo Bakalarczykowie z Gliwic. Prace swoich słuchaczy i absolwentów prezentował Małopolski Uniwersytet we Wzdowie. Galeria „U Tesi” z Sanoka prezentowała prace twórców z okolic Sanoka. Gości ze Słowacji prezentowali – Tatiana Gombitova z Bardejova – ceramikę użytkową, państwo Banasovie również z Bardejova – tkaninę użytkową. Z Ukrainy z Tarnopola przyjachali Olena Feshehur i Andrzej Bobyk z koralikami. Degustację i sprzedaż serów kozich prowadzili państwo Kacprzykowie z Zawadki Rymanowskiej i Państwo Maziejukowie z Mszany.
Koncert orkiestry dętej z Miejsca Piastowego rozpoczął niedzielne świętowanie. Kuglarze i szczudlarze - teatr uliczny z Krakowa, znakomicie bawił dzieci.
Turniej Sołtysów wzbudził i w tym roku duże zainteresowanie publiczności, mimo że startowały tylko cztery drużyny. Wielka szkoda, że w naszej gminie liczącej 26 sołectw i miasto tylko 4 drużyny przygotowały się do turnieju. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyła: Teodorówka, II-gie miejsce zajęło Równe, i dwa równorzędne III-cie miejsca Posada Jaśliska i Mszana. Gratulujemy wszystkim.
Ośrodek Kultury w Dukli prezentował swój dorobek Cały rok szkolny 2003/2004 trwało współzawodnictwo szkół podstawowych i gimnazjów naszej gminy w dziedzinie kultury, sportu i rekreacji. Dni Dukli były okazją do podsumowania tej rywalizacji. Zwyciężył Zespół Szkół Publicznych w Głojscach i otrzymał nagrodę główną komputer. Kolejne miejsca zajęły szkoły:
II- miejsce Równe, III – miejsce Jasionka, IV-miejsce Dukla, V-miejsce Iwla, VI Łęki Dukielskie i Wietrzno, VII – Tylawa. Gratulujemy zwycięzcom. Gwiazda Dni Dukli 2004 Danuta Błażejczyk bardzo gorąco została przyjęta przez publiczność w każdym wieku.
Wybór Miss Dni Dukli, zabawa pod gwiazdami kończy dwudniowe szaleństwa. W tym roku zaszczytny tytuł przypadł Aleksandrze Stoli z Dukli (startowało 6 kandydatek do tego tytułu).
Organizator Dni Dukli Ośrodek Kultury w Dukli pragnie podziękować sponsorom, bez których wsparcia impreza nie miałaby takiego wymiaru. Główni sponsorzy to: Moto-Kantry -Pub – Świerzowa Polska – Mariusz Szponar, Rada Miejska w Dukli, Tawerna i Pizzeria w Dukli, Klocki Lego. Główną nagrodę dla Miss Dni Dukli ufundowała Firma Janpol-sklep AGD Dukla. Serdecznie dziękujemy.
Zatem do następnego roku.
kbr

Otwarcie i występy





Turniej sołtysów


 

Wybory miss


 

Nagrody dla szkół

Targi rzemiosła i rękodzieła