Wydarzenia kulturalne


Spotkanie z Elżbietą Dzikowską

Elżbieta Dzikowska - sinolog i historyk sztuki, podróżniczka i dziennikarka, fotografik, autorka artykułów, książek, filmów dokumentalnych i wystaw. Przez 20 lat pracowała w miesięczniku "Kontynenty".

10 lipca br. w dukielskim muzeum odbyło się spotkanie z Elżbietą Dzikowską znaną podróżniczką, dziennikarką i fotografikiem, autorką artykułów, książek, filmów dokumentalnych i wystaw. Znana podróżniczka przybyła na zaproszenie Marka Góraka - Burmistrza Gminy Dukla. Spotkanie połączone było z promocją Jej ostatniej książki "Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce" tom 2. Przed książką był program telewizyjny o takim samym tytule. W 12 odcinkowym programie nagranym z TV Rzeszów, ukazuje piękno naszego kraju. Przez 20 lat Elżbieta Dzikowska (z mężem Tonym Halikiem) prowadziła telewizyjny program "Pieprz i wanilia", dzięki któremu Polacy mogli "odkrywać" świat. "Odkrywaliśmy dla Państwa świat, który był dla Was zamknięty i myśmy uchylali to okienko" - powiedziała Elżbieta Dzikowska. "Teraz Polacy mogą podróżować po świecie, ale Polska się zamknęła i postanowiłam również to okno uchylić" - dodała dziennikarka. Film na ekranie szybko mija, a książka jest czymś trwalszym, dlatego za namową pani Rosikoń (wydawcy) napisała książki (2 tomy są już w sprzedaży, a 3 w przygotowaniu).
Promowany w Dukli 2 tom "Grochu i kapusty" to piękny przewodnik o bardzo osobistym charakterze, autorka wszędzie dotarła, sama robiła fotografie (w bardzo różnych, często bardzo trudnych warunkach).
W 2 tomie "Grochu i kapusty" znalazło się miejsce dla Dukli i najciekawszych miejsc naszego regionu. "Po raz pierwszy przyjechałam do Dukli jako studentka historii sztuki na tzw. wakacyjny objazd i zobaczyłam wtedy wasz cudowny rokokowy kościół i śpiącą Amalię, którą się zachwyciłam. Kiedy tylko nadarza się okazja to tu wracam. Wracam również dlatego, gdyż mam tu przyjaciół. Przyszedł wreszcie czas, aby Duklę przedstawić innym Polakom" - powiedziała autorka "Grochu i kapusty". W każdej książce jest 12 tras, które autorka wyszukuje sama. Najczęściej są to miejsca niezwykle urokliwe, małe, piękne i mniej znane (nie jest to jednak regułą, ponieważ prezentuje również miejsca bardziej znane np. "szlak piastowski", "uważam bowiem, że każdy Polak taki szlak powinien przebyć chociaż raz w życiu" - dodała pisarka). Książka ukazuje nie tylko co można zwiedzić, ale również gdzie można się zatrzymać i gdzie można zjeść. Autorka zachęca do promocji dań regionalnych, wykonanych z miejscowych produktów. One bowiem dla turysty mają największa wartość. Prawdziwą przyjemność autorce i uczestnikom spotkania zrobiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Równego, które częstowały ją i przybyłych na spotkanie grochem z kapustą po dukielsku i swojskim chlebem.










W imieniu Burmistrza Gminy Dukla, władz samorządowych i własnym pragnę podziękować pani Ewie Klecha Dyrektorowi Muzeum Historycznego Pałac w Dukli za umożliwienie spotkania z Elżbietą Dzikowską w pomieszczeniach muzeum. Również podziękowania składam paniom: Grażynie Kłap i Wandzie Patla z Koła Gospodyń Wiejskich w Równem za przygotowanie pysznego poczęstunku.
Spotkanie było wspaniałe, można było kupić książki, autorka wpisywała dedykacje.

Krystyna Boczar-Różewicz


Gminne Zawody Strażackie w Mszanie

24 lipca br. odbyły się w Mszanie Gminne Zawody Strażackie. Organizatorem zawodów był Zarząd Miejsko-Gminny Związku OSP w Dukli, a gospodarzami była OSP w Mszanie i Tylawie. W zawodach wzięli udział: 1 drużyna młodzieżowa dziewczyn (Głosjce), 4 drużyny młodzieżowe chłopców (Równe, Łęki Dukielskie, Tylawa i Głojsce), 2 drużyny seniorek kobiet (Równe i Teodorówka) i 16 drużyn mężczyzn seniorów (Iwla, Wietrzno, Posada Jaśliska, Jaśliska, Łęki Dukielskie, Myszkowskie, Trzciana, Barwinek, Teodorówka, Zyndranowa, Dukla, Głojsce, Tylawa, Równe, Mszana, Jasionka). W tym roku najlepszymi okazali się w kategorii seniorów:
OSP Równe - I miejsce,
OSP Tylawa - II miejsce
OSP Głojsce - III miejsce

W kategorii seniorek kobiet lepsza okazała się drużyna z Równego. W kategorii młodzieży - chłopcy wyniki były następujące:
OSP Tylawa - I miejsce
OSP Łęki Dukielskie - II miejsce,
OSP Głojsce - III miejsce.
Dziewczęta z Głojsc nie miały konkurencji, a mimo to czas miały bardzo dobry. W roku bieżącym zawody poszerzono o dodatkową konkurencję dla komendantów OSP - zwijanie węża strażackiego W-75. Bezkonkurencyjny okazał się tu Wiesław Baraniecki z OSP Barwinek i on otrzymał figurę św. Floriana. Najmłodszym zawodnikiem zawodów był Marcin Łęczkowski z Równego i on otrzymał puchar ufundowany przez Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.
Nagrody- puchary i dyplomy wręczali: Ignacy Lorenc - z-ca Burmistrza Gminy Dukla, Witold Madej - Komendant Gminny OSP oraz Andrzej Ukleja Prezes Zarządu Gminnego OSP. Zwycięzcom gratuluję.

kbr


Wieczór poetycko-muzyczny w Muzeum w Dukli

W Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli 21 lipca br. odbyło się spotkanie z poetką Bronisławą Betlej oraz koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu TRIO BRINLEJA, w którego składzie wystąpiły: Sarah Merricks (Anglia) - flet, Gwenllian Richards (Walia) - skrzypce, Kasia Palusińska (Polska) - wiolonczela.
O Bronisławie Betlej Maria Pulinowa w tomiku "Pytanie o wymiar szczęścia" (2002) pisze: "Całe swe życie związała z Małopolską i Podkarpaciem. Trzy małe miasta, o starych historycznych tradycjach, wpływały na zrozumienie Jej własnej przestrzeni i własnego miejsca w czasie - Gorlice - Krosno - Jedlicze, gdzie od lat pięćdziesiątych mieszka wraz z rodziną". Nie sposób nie wymienić jeszcze Dukli, z którą również związana jest rodzinnie i której poświęciła sporo wierszy.
Poetka posiada imponujący dorobek literacki. Pisze wiersze, prozę i bajki dla dzieci. Wydała ponad 30 tomików poezji. Pierwsze utwory ukazały się na początku lat 60. na łamach prasy lokalnej i ogólnopolskiej, a także na antenie radiowej i telewizyjnej. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa znawcy literatury pięknej, nieżyjącego już profesora Stefana Treugutta, który na antenie III Programu Radia w dniu 8 września 1987 roku powiedział: "Bronisława Betlej pisze w tak nienaiwny sposób, tak lakonicznie i ostro..., że znać tu doświadczenie poetki awangardowej, że to razem rzeczywista poezja, wierna, nie udawana i nie podrabiana, ale rzeczywista wypowiedź liryczna o skupionym, mocnym ładunku emocjonalnym. Trudno o autorce myśleć bez podziwu i uznania...".
Bronisława Betlej za działalność pisarską zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Posiada dużo odznaczeń, świadectw uznania, tytułów honorowych, certyfikatów środowisk naukowych i twórczych. W 1993/94 została uhonorowana tytułem "Kobieta Roku w Literaturze na Świecie" (Proclamation International Woman of The Year 1993/94 in Recognition of her services to Literature Aunione Honour AWAROTO to Only a Few Outstanoing Achievers). Rok później Związek Literatów Polskich przyznał Poetce nagrodę literacką "Złote Pióro", uzyskała też tytuł "Indywidualności Roku Województwa Krośnieńskiego". W 1997 r. została "Człowiekiem Roku na Podkarpaciu". W tym też roku za działalność literacką otrzymała z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej "Złoty Krzyż Zasługi", sześć lat później "Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski". Z okazji 50-lecia twórczości literackiej - 1999 r. - otrzymała tytuł "Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Jedlicze", jak również odznakę Zasłużonego Działacza Kultury. Za osiągnięcia w literaturze i poezji Centrum Biograficzne w Cambridge przyznało Poetce w 2001 r. certyfikat "Międzynarodowa Osobowość Roku", a w 2004 zaszczytny tytuł "Międzynarodowy Pisarz Roku 2003". Ponadto otrzymała wiele odznaczeń wojskowych za udział w wojnie obronnej 1939 roku i za działalność w szeregach AK, jako łączniczka, m. in.: Krzyż Partyzancki i Krzyż Armii Krajowej.
Bronisława Betlej jest członkiem Związku Literatów Polskich w Warszawie - Oddział Rzeszów i Warszawskiego Klubu Pisarzy. Poza tym działa w licznych klubach artystyczno-literackich, stowarzyszeniach i związkach kombatanckich. Figuruje w wielu międzynarodowych encyklopediach wydawanych w Anglii w Cambridge i USA (Dictionary of International Biography, The World Who's Who Intellectuals, Biographical Association Directory, International Who's Who in Poetry and Poets). Ceni sobie obecność w "Międzynarodowym słowniku dwóch tysięcy wybitnych osobowości na świecie". Jej wiersze drukowane są w wielu almanachach poetyckich. Zdobyła sobie pozytywne oceny krytyków literackich, Wiesław Zieliński w tomiku "Stan skupienia" pisze: "Od pierwszych prób poetka rodem z Dominikowic, próbuje w sposób niekonwencjonalny ukazywać treści emocjonalnego ładunku ludzkiego życia. Także harmonia piękna przyrody i sprzeczności ludzkiej duszy, zapisywane są przez Bronisławę Betlej w niekonwencjonalny oraz indywidualny sposób. Poza wierszami czysto lirycznymi i niemal epickimi, często przedstawia poetyckie obrazy na zasadzie lingwistycznej gry słów".
Pisarka zapraszana jest na Kongresy Intelektualistów w różnych częściach świata, m. in. do: Edynburga, San Francisco, Oxfordu, Nowego Orleanu, Lizbony, Waszyngtonu, Vancouver, Kolumbii Brytyjskiej, Kanady. Posiada prestiżowy tytuł i legitymację "FIBA" nadaną przez International Association Cambridge, upoważniającą do używania tego tytułu po nazwisku.
Odbyła ponad 800 spotkań autorskich w całym kraju. Systematycznie bierze udział w sesjach popularno-naukowych oraz prestiżowych uroczystościach, temat większości z nich ma swój poetycki zapis. Przykładem może być wiersz: "Tędy szli...", który powstał w związku z organizacją przez nasze Muzeum międzynarodowej konferencji poświęconej 60. rocznicy operacji karpacko-dukielskiej. Wiersz ten znalazł się w składance z wierszami Bronisławy Betlej, wydanej z okazji zorganizowanego spotkania z Poetką w naszym Muzeum. Do niecodziennego nastroju tego spotkania przyczynił się także występ zespołu TRIO BRINLEJA, który zaprezentował utwory: Arcangelo Corelli - "Trio d-moll", Antonio Vivaldi - "Trio g-moll", Georg Philipp Telemann - "Sonata a-moll", Georg Friedrich Handel - "Sonata nr 2 F-dur", Jean Baptiste Loeillet - "Sonata c-moll op. II nr 6".

Aleksandra Żółkoś


Od Rusala do Jana
ZYNDRANOWA
30 - 31 LIPCA 2005r.

MUZEUM KULTURY ŁEMKOWSKIEJ W ZYNDRANOWEJ

ŚWIĘTO ŁEMKOWSKIEJ TRADYCJI NA POGRANICZU KULTUR W EUROREGIONIE KARPACKIM

Skrócony program święta:

Sobota (30.07)
godz. 17:00 - początek święta, złożenie kwiatów w miejscach pamięci, konferencja naukowo-historyczna, koncerty zespołów, zwiedzanie Muzeum Kultury Łemkowskiej, spotkanie i biesiady przy ognisku (wieczorem).

Niedziela (31.07)
godz. 9:00 - nabożeństwo w miejscowej Cerkwi pw. Św. Mikołaja, uroczyste poświęcenie Pomnika przy Muzeum godz. 14:00 - przywitanie gości, przedstawicieli władz, zespołów, koncerty zespołów z Polski, Ukrainy i Słowacji, zwiedzanie Muzeum

WSTĘP WOLNY
(życzliwych prosimy o wolne datki na utrzymanie muzeum)

Główny sponsor imprezy:
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji


Pomoc: Urząd Gminy Dukla, Gminny Ośrodek Kultury w Dukli, Starostwo Powiatowe w Krośnie, Urząd Marszałkowski w Rzeszowie


Zachować dla przyszłych pokoleń











24 lipca br. odbyła się w Łękach Dukielskich zorganizowana po raz pierwszy impreza o folklorystycznym charakterze "Zachować dla przyszłych pokoleń". Organizatorzy Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne "Jedność" w Łękach Dukielskich postawili sobie za cel ochronę tradycji. Imprezę otworzył p. Stanisław Lis - Przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli i inaugurującym występem miejscowy zespół "Łęczanie". Przybyli zaproszeni goście: Ignacy Lorenc - z-ca Burmistrza Gminy Dukla z małżonką, Mirosław Matyka -Sekretarz Gminy Dukla z małżonką, Andrzej Prugar - Naczelnik Wydziału Kultury w Starostwie Powiatowym w Krośnie, Ladislav Bojcik - Starosta Ladomirovej na Słowacji i Krystyna Delimata - dyrektor ZSP w Łękach Dukielskich wraz z małżonkiem. Atrakcją były występy zespołów ludowych takich jak: "Łęczanie", "Nadzieja" ze Zręcina, "Lubatowianie", "Breżinki" z Ladomirovej na Słowacji, "Pogórzanie" z Głowienki, "Równianie" i Zespół Obrzedowy z Haczowa z "Haczowskim weselem". Występom towarzyszyła wystawa rękodzieła artystycznego, wystawa sprzętu rolniczego i gospodarstwa domowego używanego w minionym wieku, loteria fantowa i degustacja kuchni staropolskiej. To stoisko miało ogromne powodzenie. O podniebienia gości zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łękach Dukielskich. Można było skosztować: bandurzaki (dla tych którzy nie wiedzą informacja, że jest to chleb z nadzieniem z ziemniaków), kołacze, ciasto ze śliwkami, pierogi razowe z kapustą, pierogi ruskie, smalec z cebulką z razowym chlebem i wiele różnych pyszności. Zachęcały do kosztowania tych pyszności i nawet podawały przepisy. Konferansjerkę prowadzili panowie: Andrzej Kreżałek i Henryk Kyc. Słowa uznania należą się członkom Stowarzyszenia "Jedność", którzy włożyli ogrom pracy w przygotowanie całej imprezy, szczególnie p. Henryk Kyc.

Życzę powodzenia
w następnych edycjach!



kbr


DNI DUKLI 2005
Euroregionalne Targi Rzemiosła
i Rękodzieła już po raz VI

Tradycyjnie, jak każdego roku Dni Dukli rozpoczął rzęsisty deszcz, ale jeżeli dzieje się tak na początku to pewne jest, że później będzie już piękna, słoneczna pogoda i tak też było. Cały rynek obstawiony był atrakcjami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Można było pokręcić się na karuzeli, pojeździć kolejką, sprawdzić swoją moc uderzenia pięści na "bokserze" i nogi na "kopaczu" dosiąść byka, poskakać na euro -bungi, kupić pamiątki u rękodzielników i artystów prezentujących się na VI Euroregionalnych Targach Rzemiosła i Rękodzieła Artystycznego i obejrzeć atrakcyjny program artystyczny. W tym roku w targach wzięło udział 42 twórców, rodzimych i gości z Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Prezentowali oni swoje prace na 28 stoiskach i w dukielskiej galerii w ratuszu. Po raz pierwszy w tym roku przyznano nagrodę za najładniejsze stoisko, a jurorami była publiczność. Zwyciężył Jan Cholewa z Rudnika prezentujący wyroby z wikliny. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Wietrzna i Równego przygotowały potrawy regionalne, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Kiszone ogórki, razowy chleb ze smalcem, proziaki, kapuśniak i pierogi z kapustą cieszyły się ogromnym wzięciem. Organizatorzy, każdego roku mają coraz to trudniejsze zadania, bardzo trudno jest zaskoczyć publiczność, a jeszcze do tego zawsze ma być lepiej niż w roku ubiegłym! Stad też, pomysł dyskoteki, sądząc po reakcji młodzieży "temat się spodobał". DJ "SANCHEZ" zadowolił gusta muzyczne nawet najwybredniejszych! Brawo! W sobotę późnym wieczorem wybierano Miss Dni Dukli 2005. Komisja w składzie: p. Krytyna Boczar-Różewicz, Burmistrz Opalyi- Miklosz Erdelyi, Burmistrz Gminy Dukla Marek Górak, Sekretarz Gminy Dukla Mirosław Matyka jednomyślnie wybrała Katarzynę Gryziec, vice miss i miss publiczności została Joanna Zajdel.
Niedziela upłynęła w atmosferze dukielskiego dorobku kulturalnego i wesołej rywalizacji sołtysów, a wszystko to skapane na początku w ulewnym deszczu, a później gorącym słońcu.
Zwyciężyła Teodorówka - I miejsce
II miejsce- Łęki Dukielskie
III miejsce- Wietrzno
IV miejsce- Nadole.

Wystąpiły zespoły: "GABI", "AKSAMITKI", "ACOLADA" oraz "najmłodszy" zespół śpiewaczy OK. "Szarotki" Sądząc po gorących przyjęciu publiczności, występ pań bardzo się podobał. Małą Miss Dni Dukli 2005 została Ania Poradyło, a Małą Miss Publiczności Dni Dukli 2005 Franczesca Mammoli. Na prośbę młodzieży Ośrodek Kultury zaprosił ponownie częstochowską grupę reagge "Cała Góra Barwinków" i tak jak w ubiegłym roku, trudno było im opuścić dukielską estradę. Na finał organizatorzy zafundowali wszystkim wspaniały pokaz sztucznych ogni, który wprawił wszystkich w zachwyt i euforię. Punktualnie o 24.00 Burmistrz Gminy Dukla oficjalnie zakończył Dni Dukli 2005. Na zakończenie Małgorzata Walaszczyk -Faryj z towarzyszeniem zespołu TRIO BAND oraz rozbawioną publicznością i zaśpiewała piosenkę o Dukli. W imieniu organizatorów dziękuję sponsorom Dni Dukli 2005: sponsorowi głównemu, którym był sklep RTV AGD Firma "Janpol", Dukla, Rynek 7, panu Krzysztofowi Urbanek i sklepowi Kosmetycznemu "IWKA". Brawo Organizatorzy. Myślę, że kolejne Dni Dukli jeszcze bardziej nas zaskoczą.

kbr