Wydarzenia kulturalne


Transgraniczna Niezapominajka 2006

Koło Ekologów przy LO w Dukli zorganizowało niecodzienne obchody święta polskiej niezapominajki. 10 maja 2006 r. uczniowie kl. II a odwiedzili groby znajdujące się w lasach terenów przygranicznych polsko-słowackich, na których złożyli własnoręcznie wykonane wiązanki ozdobione niezapominajkami. Wiązanki złożono na zbiorowej mogile zamordowanych Żydów w Barwinku na północ od wsi u podnóża Błudnej, cmentarzu walk o Przełęcz Dukielską na Słowacji, cmentarzach żydowskim i wojennym w Dukli oraz pod pomnikami Ojca Świętego Jana Pawła II i naszego patrona św. Jana z Dukli.

Maria Walczak - opiekunka Koła Ekologicznego
Artur Paczkowski - leśnik

  

  

W dniu 24 czerwca Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na

"SOBÓTKOWE SPOTKANIA Z FOLKLOREM"

w ramach których odbędzie się "PODKARPACKI PRZEGLĄD REGIONALNYCH OBRZĘDÓW LUDOWYCH"

Program imprezy:
16.00 - Uroczyste otwarcie imprezy oraz VIII Podkarpackich Prezentacji Regionalnych Obrzędów Ludowych
19.00 - Koncerty zaproszonych zespołów oraz kapel ludowych z Polski i Słowacji
21.00 - Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród
22.00 - Rozpalenie wspólnego ogniska i sobótek oraz rozpoczęcie zabawy tanecznej
22.30 - Puszczanie wianków na wodę
24.00 - Poszukiwanie "kwiatu paproci"
02.00 - Zakończenie imprezy

Dla podniesienia szczególnego nastroju, imprezie towarzyszyć będzie prezentacja sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego.
Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie się do dnia 20 czerwca (tel.13 43 30 025).
W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych odbędą się tylko VIII Podkarpacie Prezentacje regionalnych Obrzędów Ludowych w sali kina "Promień".

Serdecznie zapraszamy!


Parada Narodów

W dniu 2 VI 2006r. odbędzie się w Krośnie III edycja Parady Narodów. Weźmie w niej udział około 26 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Krosna i okolic. Wśród nich jest nasze Gimnazjum w Równem.
31 stycznia 2006r. złożyliśmy w Europejskim Klubie Lidera w Krośnie projekt ekologiczny pt. "Ekologia po Słoweńsku". Będzie on prezentowany podczas obchodów Światowego Dnia Środowiska. Celem projektu jest przybliżenie sposobów ochrony środowiska w Słowenii. Osobą odpowiedzialną za projekt jest opiekun Koła Europejskiego - p. K. Reczowska - Buryła. W skład grupy realizatorów projektu wchodzą nauczyciele: p. B. Bek, p. Z. Zaniewicz, p. D. Dołęgowska, p. G. Schabowska oraz uczniowie gimnazjum.
Realizując projekt i biorąc udział w Paradzie Narodów, chcemy poznać różnice i podobieństwa pomiędzy różnymi krajami Europy. Zapoznamy się z kulturą i tradycjami oraz formami ochrony środowiska w różnych państwach europejskich. Przyczyni się to do zrozumienia i rozwinięcia tolerancji wobec innych narodów. Planujemy też zachęcić środowisko lokalne do podejmowania działań związanych z ochroną środowiska.
Ogromna różnorodność między Alpami a Adriatykiem
Wysokie górskie wierzchołki, gęste lasy, zalesione pagórki, żyzne równiny i łańcuchy niewysokich wzgórz oraz Alpy stopniowo przechodzące do Morza Śródziemnego, sprawiają, że Słowenia posiada różnorodne i urozmaicone krajobrazy. O każdej porze roku kraj ten może zaproponować gościom coś atrakcyjnego:
* zima należy do narciarzy,
* wiosną i jesienią warunki sprzyjają amatorom górskich wędrówek
* latem miłośnicy słońca i kąpieli ściągają nad słoweńskie jeziora i pas wybrzeża nad Adriatykiem.
Przyroda i środowisko
Na terenie tego zielonego pomostu między Alpami a Morzem Śródziemnym rośnie ponad 70 gatunków roślin występujących tylko tutaj. 50% powierzchni Słowenii zajmują lasy. Ze względu na niską gęstość zaludnienia oraz duże zasoby leśne występuje tutaj, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, ogromne bogactwo gatunków zwierząt. Wysoko w górach żyją nawet niedźwiedzie brunatne.
Po zakończeniu projektu mamy nadzieję działać dalej; starać się zdobywać informacje o innych krajach i stawać się prawdziwymi Europejczykami.

ZSP w Równem


Jakub laureatem!

Jakub Szczurek, absolwent dukielskiego gimnazjum, a obecnie uczeń Zespołu Szkół Leśnych w Lesku został laureatem IV edycji konkursu "Ocalić od zapomnienia" organizowanego przez oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dla uczniów gimnazjów i szkół ponadpodstawowych woj. Podkarpackiego. Konkurs dotyczył zebrania i opracowania relacji oraz dokumentów związanych z żołnierzami polskiego podziemia i osobami represjonowanymi przez Związek Sowiecki i III Rzeszę w latach 1939- 1945 oraz działaczami podziemia antykomunistycznego i osobami represjonowanymi przez władze komunistyczne w latach 1944-1989.
Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w siedzibie IPN w Rzeszowie w dniu 23 maja 2006 r. Dokonał tego profesor Jan Draus. W II kategorii szkół ponadgimnazjalnych nagrody pierwszej nie przyznano, natomiast drugie miejsce zdobyła opowieść filmowa "POKRZYWDZENI", której autorem był Jakub Szczurek.
Więcej szczegółów o konkursie, samej pracy i nagrodach w następnym DPS-ie.

bs


Na urodzinach stulatków

W maju br. dwoje mieszkańców gminy Dukla obchodziło dość rzadko spotykane, setne urodziny. Cały wiek przeżyli: pani Agnieszka Torba z Głojsc (obchodziła urodziny 6 maja) i pan Mikołaj Moriak z Tylawy ( urodziny obchodził 13 maja). Na tak nieczęste uroczystości urodzinowe oprócz rodzin przybył również Burmistrz Gminy Dukla Marek Górak, który w imieniu władz samorządowych gminy przekazał jubilatom życzenia, dołączając kwiaty i okolicznościowe upominki, byli przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Urzędu Stanu Cywilnego w Dukli.
Z życzeniami następnych stu lat przychodzili też proboszczowie, sołtysi, sąsiedzi i znajomi.Obydwoje jubilaci posiadają liczne rodziny - dzieci, wnuków i prawnuków. Jak sami mówią o sobie: życie spędzili bardzo pracowicie, głównie pracując ciężko na roli, ale jak na swój wiek są jeszcze sprawni Nie zastanawiali się specjalnie nad receptą na długowieczność.

J.A.

  

Dukielski Zjazd OSP

8 kwietnia 2006 roku odbył się Zjazd Miejsko- Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Dukli. Obrady otworzył prezes Zarządu Andrzej Ukleja, który powitał zaproszonych gości w osobach: Wiceprezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie Janusza Koniecznego, Dyrektora Biura Terenowego Związku OSP RP w Krośnie Tadeusza Sieniawskiego, Komendanta powiatowego PSP w Krośnie mł. bryg. Zbigniewa Sieniawskiego, st. kap. Ireneusza Długosza z PSP w Krośnie, Burmistrza Gminy Dukla Marka Góraka, Z-cy Burmistrza Ignacego Lorenca, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dukli Stanisława Lisa, oraz delegatów - przedstawicieli OSP na zjazd.
Po powitaniu minutą ciszy uczczono pamięć druhów strażaków, którzy odeszli na wieczny odpoczynek w okresie trwania kadencji. Następnie w dalszej części zjazdu prezes ustępującego Zarządu przedstawił sprawozdanie z działalności: Na terenie Gminy Dukla działało 19 jednostek OSP, w czasie kadencji jednostka OSP Nowa Wieś została rozwiązana, natomiast jednostka OSP Daliowa połączyła się z Jaśliskami, a OSP Olchowiec z Iwlą. Obecnie na terenie gminy działa 16 jednostek OSP, z czego 14 typu "S" /Dukla i Równe włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz Barwinek,Głojsce, Iwla, Jasionka, Jaślisla, Łęki Dukielskie, Posada Jaśliska, Teodorówka, Tylawa, Wietrzno, Zyndranowa, Myszkowskie/, 2 typu "M" /Trzciana i Mszana/. Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy zrzeszają w swoich szeregach 484 członków. Jednostki OSPz naszej gminy posiadają 19 samochodów pożarniczych w tym 3 ciężkie 6 średnich i 10 lekkich, 38 motopomp różnego typu, agregaty prądotwórcze, piły do drewna, stali i betonu, radiotelefony oraz wiele innego sprzętu potrzebnego do działań ratowniczo-gaśniczych. Strażacy z naszej gminy w czasie trwania kadencji brali udział w 634 zdarzeniach, pomagali w zabezpieczeniach wielu uroczystości, imprez kulturalnych, sportowych i religijnych pomagali przy budowie nowo oddanej Bazy Ratownictwa Ogólnego w Dukli, remontach remiz w Głojscach, Jaśliskach, Równem, Teodorówce. Mszanie, Łękach Dukielskich i Tylawie. Na potrzeby jednostek zakupiono i pozyskano nowy samochód Mercedes dla OSP Dukla, motopompy, ubrania UPS, koszarowe, hełmy oraz inny sprzęt pożarniczy, oraz samochody używane Star 244 w Głojscach i Równem, Magirus Łęki Dukielskie, Uaz w Równe i Dukla. W latach 2001-2005 na ochronę przeciwpożarową z budżetu gminy przeznaczono 1360 tys zł. Na szczególną uwagę w ostatnich latach zasługuje oddanie do użytku w 2005 roku czwartej nowo wybudowanej Bazy Ratownictwa Ogólnego w Dukli, w której oprócz Ochotniczej Straży Pożarnej mieszczą się jeszcze takie jednostki ratownicze jak Pogotowie Ratunkowe oraz Górskie Pogotowie Ratunkowe, a w 2006 roku zakup nowoczesnego samochodu pożarniczego Mercedes oraz skutera śnieżnego.
Należy nadmienić że na wymienione inwestycje część środków gmina pozyskała z funduszy unijnych programu INTERREG III A Polska - Republika Słowacka 2004-2006 w kwocie 617.855,46 zł.
Po przedstawieniu sprawozdania przez Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i postawieniu wniosku o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi, odbyło się głosowanie, w którym ustępujący Zarząd otrzymał je jednogłośnie. Następnie Wybrano Zarząd Gminnego Związku OSP RP z którego wyłoniono Prezydium Zarządu w osobach Prezes - Andrzej Ukleja, Wiceprezesi - Marek Górak, Wacław Sporniak, Komendant gminny- Wiktor Madej, Sekretarz- Leon Jaskółka, Skarbnik Mieczysław Sajadak oraz członek prezydium- Andrzej Kusz. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Zenon Kostyra. Obrady zjazdu zakończyło podjęcie uchwał dotyczących kierunków działania na najbliższą kadencję. Nowo wybrany prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Andrzej Ukleja podziękował za ponowny wybór i sprawny przebieg zjazdu i dokonał zamknięcia zjazdu.

L.J.


Seminarium w Bardejowskich Kupelach

5-6 maja odbyło się seminarium nt. "Problemy narciarstwa na terenach przygranicznych Polski i Słowacji i promocja następnych edycji spartakiady".
W seminarium uczestniczyli polscy, słowaccy i ukraińscy trenerzy, opiekunowie młodzieży i dzieci uczestniczących w zimowej spartakiadzie EURO-SKI - KARPATY - 2006, a także GOPR-owcy z Grupy Bieszczadzkiej z siedzibą w Sanoku, którzy podczas spartakiady czuwali nad bezpieczeństwem zawodników. W seminarium wzięli udział również Marek Górak Burmistrz Gminy Dukla i samorządowcy ze Strzyżowa. Na spotkaniu dyskutowano o wielu istotnych kwestiach dotyczących organizacji, przebiegu i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży biorących udział w zawodach. Seminarium odbyło się w ramach realizowanego przez Gminę Dukla projektu: "Polsko-słowacka zimowa spartakiada EURO-SKI-Karpaty 2006" współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Program Interreg IIIa Polska-Republika Słowacka, budżet państwa i Gminę Dukla.

Wypracowano kilka wniosków:

  1. bezpieczeństwo na stoku poprzez użycie siatek zabezpieczających, umieszczonych na stoku,
  2. wpisanie w regulamin zawodów obowiązku posiadania kasku na zawodach,
  3. wcześniejsza selekcja uczniów-zawodników przez nauczycieli,
  4. wymiana doświadczeń polsko-słowackich w narciarstwie zjazdowym.

Stanisław Włodyka - ratownik GOPR zaprezentował film i omówił zasady bezpieczeństwa na stoku. Mamy nadzieje, że wypracowane wnioski służyć będą rozwojowi narciarstwa w naszym regionie.

kbr


Dukielski Dzień Jana Pawła II

Program obchodów w dniu 9 czerwca 2006 roku

17.00 - spotkanie zaproszonych gości przy kościele farnym - sadzenie dębu papieskiego, przejście pod Krzyż Pojednania i Pomniki - sadzenie dębu papieskiego,
18.30 - msza św. w kościele OO. Bernardynów
Po mszy spotkanie pod Krzyżem Pojednania.


Nowy samochód dla dukielskiej Ochotniczej Straży Pożarnej

30 kwietnia 2006 roku odbyła się uroczystość przekazania dla dukielskiej OSP nowego samochodu ratowniczo- gaśniczego.
Samochód Mercedes zakupiony został przez Gminę Dukla ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Polska - Republika Słowacka i środków własnych.
Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu pocztów sztandarowych i kompanii honorowej złożonej z przedstawicieli wszystkich jednostek OSP z terenu gminy. Przemarszowi strażaków towarzyszyła Orkiestra Strażacka z Miejsca Piastowego. W klasztorze OO. Bernardynów w Dukli odprawiona została uroczysta msza święta w intencji strażaków i ich rodzin. Po mszy świętej strażacy i zaproszeni goście udali się na dukielski rynek, gdzie nastąpiło poświęcenie samochodu i przekazanie kluczyków.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie młodszy brygadier Bogdan Kuliga, Komendant Miejski PSP w Krośnie młodszy brygadier Zbigniew Sieniawski, Dyrektor Biura Terenowego OSP w Krośnie Tadeusz Sieniawski, przedstawiciel PSP w Krośnie starszy kapitan Ireneusz Długosz, dzięki któremu wybrany został odpowiedni typ samochodu i jego wyposażenie, Ojciec Kryspin Florys - Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Dukli pw.św. Jana z Dukli, Naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jacek Dębicki, Naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR Grzegorz Chudzik.
Podczas uroczystości dwaj druhowie OSP Dukla: Andrzej Fornal i Wojciech Kłap odznaczeni zostali brązowymi "Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa". Kilkanaście osób wyróżnionych zostało pamiątkowym dyplomem, którym w ten sposób podziękowano za zaangażowanie w działalność OSP.
Miłym elementem uroczystości było odczytanie listu gratulacyjnego od Wojewody Podkarpackiego Pani Ewy Draus oraz przekazanie przez naczelnika GOPR Jacka Dębickiego deski transportowej na wyposażenia samochodu.
Przekazanie samochodu dla potrzeb istniejącej w Dukli Bazy Ratownictwa dopełniło starań Gminy Dukla w zakresie samej Bazy oraz jej wyposażenia.
Strażacy OSP Dukla dziękują wszystkim, dzięki którym powstała Baza Ratownictwa Ogólnego w Dukli oraz zakupiono niezbędne wyposażenie. Szczególne podziękowania przekazują Burmistrzowi Gminy Dukla Panu Markowi Górakowi za osobiste zaangażowanie w pozyskanie środków oraz wielką życzliwość dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

Leon Jaskółka



     

     

     

     

     

Otwarcie Szlaku Papieskiego

13 maja 2006 r. o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Desznicy JE Biskup Kazimierz Górny przewodniczył Mszy św. Koncelebrowanej w intencji rychłej beatyfikacji Papieża Jana Pawła II. W czasie uroczystości nastąpiło otwarcie nowo wyznaczonego Szlaku Papieskiego w Beskidzie Niskim. Stroną merytoryczną przygotowania szlaku zajmowała się Krakowska Fundacja Szlaków Papieskich. W uroczystościach brali udział i podzielili się wspomnieniami uczestnicy pionierskich wędrówek po Beskidzie Niskim (p. Maria Rybicka), które prze laty odbyła "Rodzinka" z ks. Karolem Wojtyłą. Całe przedsięwzięcie sfinansowali i wykonali członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej "Beskid Niski".
Szlak Papieski w Beskidzie Niskim to niezwykła atrakcja za sprawą Osoby Jana Pawła II i dzięki Jego opiece. Zapraszamy na szlak.

kbr